MITÄ TAPAHTUI VUONNA 1967?

Anonyymi-ap

Silloin neljä Suomen kuntaa sai kauppalan arvonimen. Ne olivat Kankaanpää, Oulainen, Suonenjoki ja Haapajärvi.
Olisiko kannattanut? Aluksi kyllä, vaikka uudet kauppalat taisivat olla melkoisia "latokyliä" aluksi. Mutta kauppalan nimi oli ehkä avain kehitykseen.
Näistä neljästä ainoastaan Kankaanpää on kasvanut, osittain kuntaliitoksen ansiosta. Mutta muista kolmesta poiketen Kankaanpää on menettänyt rautatieyhteytensä ja asemansa. Muilla se on yhä olemassa!
Oulainen, Haapajärvi ja Suonenjoki ovat kuin samassa veneessä! Kaikki kolme ovat säilyneet aluekeskuksina, mutta menettäneet asukkaitaan samassa tahdissa. Kolme kovaa, mutta pienentyvää!
Hyvä näinkin. 1960-luvulla kauppaloiksi pyrkineet muutettiin kaupungeiksi vuonna 1977. Ei se pahaa tehnyt, vaikka moni entinen kauppala olikin heikko kaupunki moniin muihin verrattuina. Tampere tai Turku vastaan Haapajärvi tai Oulainen. Ero oli valtava.
Mutta pikkukaupungeillakin on elintilaa! Niitä tarvitaan myös. Toivottavasti palvelut säilyvät myös niissä.

9

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kai sitä muutaki tapahtu sinä vuonna....

    • Anonyymi

      Täällä mittää oo ennää ja asukkaat katoaa..oliko 150 viime vuonnaki...velkaa ja hometta vaan.....

    • Anonyymi

      Purku ja lajittelufirma korjaa potin.

      • Anonyymi

        Vaatii hyvät suojaimet..hometta ja aspestia niiii palio...


    • Anonyymi

      Sulkevat Oulaksenkaan hyvin toimivan sairaalan kehitystä väärään suuntaan.
      Milloin alkavat purkaa Vr kaksois-raidetta taatana ??? Rata rullalle !

    • Anonyymi

      Pudasjärvi heh heh...!

    • Anonyymi

      B.....

      • Anonyymi

        Tylsää


    • Anonyymi

      l.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe