Tutkija:"Purra vähättelee hallituksen toimien vaikutusta pienituloisiin"

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20135302

"Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra vähättelee hallituksen päätösten vaikutuksia pienituloisiin.

Näin sanoo tutkimuspäällikkö Jussi Tervola, joka on tehnyt Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksessa (THL) arvioita hallituksen päätösten vaikutuksista.

Purra kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että hallituksen sosiaaliturva- ja verotoimien staattiset vaikutukset tuloeroihin ja pienituloisuuteen ovat vuonna 2025 pieniä – vielä pienempiä kuin vuonna 2024.

Pidemmässä blogissaan Purra kummastelee sitä, että Ilta-Sanomien teettämän kyselyn mukaan suomalaisten suurin huolenaihe on kansalaisten eriarvoistuminen ja tuloerojen kasvu.

Jussi Tervola sanoo, että hallituksen leikkausten ja veropäätösten vaikutuksia on vaikea kutsua pieniksi.

Hänen mukaansa erityisesti vaikutukset pienituloisuusasteeseen ovat suuria.

Tervola sanoo, että aiempien arvioiden perusteella pienituloisuusaste kasvaa hallitukseen toimien takia 1,7 prosenttiyksikköä. Se tarkoittaa, että lähes 100 000 suomalaista tippuu pienituloisuus- eli köyhyysriskirajan alle. Pienituloisuusraja on 60 prosenttia mediaanitulosta.

– Purran tulkinta on perusteeton ainakin, jos katsoo edellisiä hallituskausia tai Suomen historiaa, Tervola sanoo."

7

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Purra vihaa köyhiä yli kaiken. Tekee kaikkensa nujertaakseen heidät lopullisesti, keinoja kaihtamatta. Järkyttävää.

      • Anonyymi

        Kateellinen köyhille köyhien rahoista.


      • Anonyymi

        Itsekin ollut köyhä, mutta psykopaatilla ymmärrystä ei löydy muille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsekin ollut köyhä, mutta psykopaatilla ymmärrystä ei löydy muille.

        Kostaa sitä nyt sitten pienituloisille.


    • Anonyymi

      No onneksi persujen hallituskausi loppuu taas tämän jälkeen ja toivottavasti ikuisiksi ajoiksi.

      • Anonyymi

        Kun vaan pöljät oppisivat olemaan lankeamatta pölhöpopulistien sisällöttömiin ja pelottelulla ohjaaviin puheisiin. Se on silloin persuilun loppu.


    • Anonyymi

      Purran on pakko jonkun sortin psykopaatti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1970
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1514
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      144
      1284
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      96
      1273
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1168
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      908
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      830
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      797
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      793
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      763
    Aihe