Bondoran toiminta

Anonyymi-ap

Olen vienyt Bondoran toiminnan kuluttajariitalautakuntaan. Eivät suostu antamaan minulle takaisin lisäpalveluiden kustannuksia. Kkv:n sivuilla on juttua https://www.kkv.fi/ajankohtaista/tiedotteet/bondora-perii-luottokustannuksia-lainvastaisesti-kuluttaja-asiamies-kehottaa-kuluttajia-hakemaan-hyvityksia/

Olen tehnyt lainasopimuksen marraskuun 2021 jälkeen, jolloin Bondoran mukaan mitään ei tarvitse hyvittää, mutta Kuluttajaneuvonnasta kerrottiin, että on mahdollista, että lakia on Bondoran puolelta rikottu, koska käytössäni on olleet lisäpalvelut.

Onko joku muukin vienyt asiaa eteenpäin samojen asioiden tiimoilta? Oletteko saaneet kuluttajariitalautakunnasta vastausta?

3

346

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko joku jolla on sama tilanne Bondoran kanssa?

    • Anonyymi

      Kyllä asiaa hoitaa KKv lakiasioissa ja asia käsittelyssä.

      KKv vaatii korvauksia väärin peritysitä maksuista ja koronkiskonnasta.

      Bondora tarjoaa tille 25 euroa siis kaikkineen, mutta älkää hyväksykö.
      Sillä asia on käsittelyssä ja sieltä on tulossa tuntuvia korvauksia.

      Älkää hyvä ihmiset ottako vaan täältä lainaa, petosta, korkeat korot ja huijaavat koroiss ja joka on suurempi kuin laina ja korot voivat nousta 50 %iinkin. Eli he huijaavat ja lissävät korkoja yms maksuja ohi sopimuksien.

      Its eodotan tuhansien korvausta korkojen kera, koska perineet liikaa korkoja ja muita ylimääräisiä korkoja.

      Kanne on tehty KKV ja Bondora asiana, ota yhteyttä sihhen jos epäselvyyksiä.

      Mutta ohittaka alainojen otossa. Suomessa on edlleen usea vippi/laina firma, joka perii liikaa korkoja ja lisämaksuja maksuilel. Ainakin Saldo, Vippi Gf Money/Lainasto ja monimuu. Korot valtavia ja lisämaksut.

      Pankista liana jos tarvitsee ja saatte, koska nyt tämä positiivinen rekisteri on susi ja lainojen saannista tehtiin hyvin vaikeaa. Kukaan ei valvo sitä ja reksiterit ei ole kunnossa. Kukaan ei oikeasti hoida istä vaan kaikki jää kuluttjan hoidettavaksi. Myö erilaisia tieotja ja esimerkiksi ei ole tietoa kuka reksitereitä valvoo. Finanssivalvonta ei myökään huolehdi reksiteristä ja verohallinto ei myöskään. Valvonta puuttuu.

    • Anonyymi

      Minulle tarjosivat 150e hyvitystä hyvän tahdon eleenä. KKV:n reklamaatioapurin mukaan olen kuitenkin oikeutettu ilmeisesti saamaan kaikki ylimääräiset maksamani kulut takaisin..?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      198
      1756
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      98
      1445
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1245
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1167
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1072
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1038
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      904
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe