Eläinklinikan hinnat

Anonyymi-ap

Iisalmeen tai Pohjois-Savoon voisi joku Virolainen eläinlääkäri hoitohenkilöstöineen perustaa eläinklinikan missä olisi järkevät hinnat.
Alkaa Suomen eläinlääkärit ja eläinklinikat hinnoittelemaan itsenä ulos.

8

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se Virolainenkaan Suomessa toimiessaan pysty paljon hintatasoon vaikuttamaan, sinun pitäisi käydä siellä virossa, halpojen hintojen perässä.
      Kaikki kallistuu ja se on täysin normaalia ja ok. Lemmikkieläimiä on aivan liikaa ihmisillä ja paljon myös sellaisilla, joilla ei pitäis olla vastuullaan mitään elävää olentoa.
      Kannattaa jo lemmikkieläintä hankkiessa miettiä, onko sen hoitoon varaa, jos se sairastuu.
      Lemmikkieläimille on saatavissa, myös erilaisia hoitovakuutuksia, niin ei pääse sitten vakavamman sairauden kohdalla kulut paisumaan kohtuuttomiksi.

      • Anonyymi

        Ei paljoa mutta jonkun verran kyllä pystyvät. Suomalaiset on rahanahneita yrittäjinä.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei paljoa mutta jonkun verran kyllä pystyvät. Suomalaiset on rahanahneita yrittäjinä.

        Varsinkin Pohjanmaalta tulleet


    • Anonyymi

      Miksi Virosta kun afrikkalainen eläinlääkäri vieläkin edullisempi ?

    • Anonyymi

      Eläinlääkinnän kustannukset ovat nekin varmaan nousseet tarpeettoman paljon, ainakin yksityisellä puolella ja se on ikävä juttu.

      Toinen asia on sitten, kuten tuossa aiemmin on mainittu, että sivusta seuranneena on tullut huomattua, kuinka riittämättömän harkinnan perusteella lemmikkieläimiä otetaan. Lemmikkieläin on kuin perheenjäsen, se ei ole leikkikalu, jonka voi heikkona hetkenä jättää oman onnensa nojaan. Ja siitä aiheutuu kustannuksia mm. ruoan ja kysymyksessä olevan eläinterveydenhoidon osalta.

      Se on karmeaa lukea tapauksista, joissa on paljastunut eläinten jättäminen heitteille. Se on suurta vastuuttomuutta. Sellaisten ei pitäisi ottaa eläintä ollenkaan.

    • Anonyymi

      On se käsittämätöntä jos hammashoidon kertamaksu alkaa olemaan 800 euroa.

      • Anonyymi

        Ei se ole käsittämätöntä, hinnan suuruuden selittää se, että eläinten hoitoja ei tueta yhteiskunnan varoista ihmisten lääkäri- tai sairaalakäyntien tapaan.
        Lemmikkieläimet pitää ymmärtää periaatteessa luksustuotteeksi, ei välttämättömyydeksi, siksi niitten kulut ovat omistajien vastuulla ja olisikin väärin kohdistaa siihen tukea yhteisistä verovaroista, koska silloin sen luksustuotteen ylläpitoon joutuisi osallistumaan täysin ulkopuoliset henkilöt.
        Lemmikkieläinten hoitovakuutus olisi kannattanut ottaa samalla, kun lemmikin hommasi tai ainakin ottaa selvää mahdollisista hoitokuluista, ennen kuin koko lemmikkeläimen hankinta tapahtui.
        Olisi hyvä, jos ihmiset hankkisivat vähemmän lemmikkejä, nykyiset määrät alkavat olla jo melkoisen suuria, koiria +800 000 kpl ja kissoja +1 000 000 kpl
        Panostakaa tarmonne mieluummin lapsien hankintaan(siis tietenkin vain ne, joille se on iän ja terveyden puolesta mahdollista), syntyvyys pitäisi saada Suomessa kasvuun myös natiivien osalta. Lapsiperheitä on Suomessa vain n.500 000kpl ja alle 18v. lapsiakin vain nippanappa 1 000 000kpl, ne lemmikit ei teistä huolehdi vanhuksina, lapset sen tuurillaan saattaa tehdäkin.
        Toki lastenkin osalta samaa harkintaa käyttäen, eli kun elämäntilanne on sellainen, että siihen on tarvittavat resurssit olemassa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1394
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      52
      1316
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1095
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      120
      1046
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      65
      687
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      165
      646
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      483
    Aihe