https://yle.fi/a/74-20132064
Aurauksesta vastaavatkin ajelevat vain autoillaan!
Aurauksesta vastaavatkin ajelevat vain autoillaan!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuo olisi hyvä! Hoidettaisiin auraukset varmaankin paremmin kuin nyt.
Muinoin pappilanniemen auraajalla oli melkoinen tilanne nopeus ,mutta aura oli jäänyt yläasentoon,
Miksi niitä lopulta melko harvojen talvisin käyttämiä pyöräteitä nyt niin erikoisen innokkaasti hinkataan ja huolletaan?
Kymmenkertaisesti enemmän ihmiset kulkevat jalkaisin jalkakäytävillä. Ei niitä jalkakäytäviä silti aurata ja hiekoiteta läheskään samalla innolla.
Autoilija!!! Ne on yhdistettyjä kävely -pyöräteitä.Niillä kulkee vanhukset kävellen ja rollaattorillaja lapset pyörillä kouluun.Eivät omista autoa ja menevät kauppaan,vanhustentalolle,kotiin,terveyskeskukseen ym. Koska parhaillaan esim.Matikkalan kohta on huonon aurauksen vuoksi aivan pääkallo,niin varmaan on harvassa kulkijat.
Aamulla juuri oli telkassa,että 1/5 osa töihin menijöistä käyttää pyörää ympärivuotisesti.Olisi terveydellekin hyväksi,mutta huonon talvihoidon vuosi määrä pieni.Kesällä sitten isompi määrä pyöräilijöitä.
Ilmaston puolestakin olisi hyväksi,ettei ajettais saastuttavilla autoilla.
Destian hoitama pyörätienosuus niin hyvin aurattu,että oli ennen tätä uutta lumentuloa kesää vastaavassa kunnossa,mutta päättyy ikävä kyllä juuri ennen Matikkalaa.