on aina ollut mieless...
no nyt tuli sanottua
aliarvostettu ollut kauan Suomessa...
Tosi upea tyyppi!!!!
Spede on nero
11
1900
Vastaukset 11
- oppisopimusksella tuettu
Suomessa ei osata arvostella / arvostaa elokuvien sanomaa !
- Tuhatkauo
Speden kaltainen pelle on arvostettu vain ja ainoastaan Suomessa. Muualla maailmassa nauretaan tuollaiselle kaljupäiselle pellelle joka hyppii narua TV-lähetyksissä ja jonka hienoimpia elokuvia ovat sellaset typerykset kuin mm. Tupakkalakko. Spede oli tyhmä ja sillä selvä, eihän se raukka meinannut päästä edes Ylioppilaaksi.
- Maisteri
Tuhatkauo kirjoitti:
Speden kaltainen pelle on arvostettu vain ja ainoastaan Suomessa. Muualla maailmassa nauretaan tuollaiselle kaljupäiselle pellelle joka hyppii narua TV-lähetyksissä ja jonka hienoimpia elokuvia ovat sellaset typerykset kuin mm. Tupakkalakko. Spede oli tyhmä ja sillä selvä, eihän se raukka meinannut päästä edes Ylioppilaaksi.
Spedelle riitti, että häntä arvostettiin siinä muodossa, että ihmiset pitivät. Speden ideahan oli se, että nauretaan.
Elokuvista olen samaa mieltä osittain. Rahatilanteen vuoksi Spede teki elokuvat vähän hutiloiden (joko ideat jäivät kesken tai niitä jauhettiin kyllästymiseen asti), mutta kun hän huomasi niiden saavan katsojia 1990-luvun alkupuolelle asti, miksi nähdä enemmän vaivaa. Muualla maailmassa farssitkin tehdään moninkertaisilla budjeteilla. Jos Spedellä olisi ollut varaa jättää vaikkpa joka toinen tai 2/3 elokuvista tekemättä, niin mihin hän olisi yltänytkään.
Ylioppilaaksi pääsy ei kerro tyhmyydestä mitään. Spedellä taisi olla monta rautaa tulessa jo tuolloin. Onko semmoinen mies tyhmä, joka tekee miljoonaomaisuuden ja liikkuu sillä naamalla maan kauneimpien naisten kanssa? Tuskin. - Nimetön
Maisteri kirjoitti:
Spedelle riitti, että häntä arvostettiin siinä muodossa, että ihmiset pitivät. Speden ideahan oli se, että nauretaan.
Elokuvista olen samaa mieltä osittain. Rahatilanteen vuoksi Spede teki elokuvat vähän hutiloiden (joko ideat jäivät kesken tai niitä jauhettiin kyllästymiseen asti), mutta kun hän huomasi niiden saavan katsojia 1990-luvun alkupuolelle asti, miksi nähdä enemmän vaivaa. Muualla maailmassa farssitkin tehdään moninkertaisilla budjeteilla. Jos Spedellä olisi ollut varaa jättää vaikkpa joka toinen tai 2/3 elokuvista tekemättä, niin mihin hän olisi yltänytkään.
Ylioppilaaksi pääsy ei kerro tyhmyydestä mitään. Spedellä taisi olla monta rautaa tulessa jo tuolloin. Onko semmoinen mies tyhmä, joka tekee miljoonaomaisuuden ja liikkuu sillä naamalla maan kauneimpien naisten kanssa? Tuskin.koitapa itse tehdä samat perässä kuin Spede! Hyvä sitä on mollata täällä kulisseissa.. menpä sanomaan tuo sille suoraan, niin saa Spedekin vaihteeks hyvät naurut!
- Mannen från Mallorca
Eiköhän Spede taistellut joitakin suurempia voimia vastaan... perää antamatta !
Tilanne Suomessa oli juuri kaikkea muuta, kuin mitä Spede antoi ymmärtää !
- tonni käteen - känni toteen
Vaikken juuri pidäkään Speden tuotannosta, en silti voi kiistää, etteikö heppu ollut fiksu. Uunot nyt tahtoi olla aikamoista scheisseä, mutta eihän se ole tyhmä, joka pyytää, vaan se, joka maksaa... ;)
Täysin totta, että Spede oli nero. Kuinkas moni Speden arvostelija pystyy tekemään yli 40 elokuvaa, tekemään ties kuinka paljon sketsejä (jotka menivät kansaan, eli KUNNON sketsejä, eikä mitään olematonta pilaa, joita nämä pilkkaajat voisivat saada aikaan), sekä tekemään keksintöjä (taisi tehdä 50 kpl.). Ja tiedän jo etukäteen, ettei yksikään Speden ilkkuja siihen pystyisi ja Speden uraan mahtuu paljon muutakin, kuten musiikilliset tuotokset. Että kannattaa miettiä haukkuessaan Spedeä pelleksi, pystyisikö itse paremmin? Pertti Pasanen kuoli 2001, mutta Spede ja hänen sketsinsä elävät ikuisesti ... että näin.
- poika
Olisi voinut pärjätä hyvinkin ulkomailla, mutta ?
No toivottavasti tulee uusi Spede, joka vie uusia ideoita maailmlle, koska niitä kaivataan ja kovaa
ja silloin kun Spede teki viihdettä oli yhteydenpito ulkomaailmaan niin heikko, ja Suomi niin tuntematon
"Spede oli edellä aikaansa" - edeps
Speden tuotannosta voidaan olla montaa mieltä. Laadullisista seikoista voidaan kiistellä vaikka maailman tappiin asti, mutta kiistatonta on, että herra teki leffoillaan rahaa. Ja siinä mielessä herra oli nero; tarjosi yleisölle sitä mitä yleisö halusi. Yksinkertaista.
- guapo-57
en väitä että pertti pasanen olisi tyhmä,olisiko päimvastoin,elokuvat vaan oli huonoja.samaa tasoa oli tj.särkällä ja andy warhollilla ja monella muulla b ja c-luokan ohjaajalla(ai niin spedehän ei itse ohjannut elokuvia,kirjoitti vaan).
- lattea
Speden huumori ei yhden elokuvan jälkeen enää jaksanut naurattaa. Aina samoja näyttelijöitä ja tasan samanlaisia 'vitsejä'. Mitkään Uuno Turhapurot ei tosiaan jaksa naurattaa. Yhden vitsin juttu, jota venytettiin loputtomiin.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 721366
- 1081265
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89896
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66811Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50706- 43676
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67596
- 53587