Sivistyksen Suakkunoiden jakelu lopetetaan. Näin kuulemma kuntalaiset sanoivat, kun säästöjä heiltä kysyttiin.
Tohmajärven kunnan veroprosentti on 9,10. Valtaosa kuntalaisista maksaa sen turhasta, saamatta mitään vastinetta. Kertoo nykykuntien turhuudesta. Meillä on yli kaksisataa täysin turhaa, jopa haitallista kuntaa. Kohtuulinen kuntavero on maksimissiaan 5.
Toki kuntalaisten oli vaikea löytää säästkohteita, kun kunnan antamien tietojen mukaan mistään ei kertyisi säästöjä.
Omituisia lukuja esitettiintarpeettoman koulun mukamas olemattomista säästöistä
Tikkalan koulun lakkauttaminen tuottaisi satojen tuhansien säästöt. Lapset mahtuvat Kemien ryhmiin, aamuksi on jo valmiit kuljetukset ja eivät ne iltapäivän kuljetuksetkaan nykyisiä Tikkalan kuluja suurempia olisi.
Kiinteistöjen poistoista voi toki höpöttää. Ne ovat numeroita, kassasta ei rahaa katoa senttiäkään.
Ikävää, että tosiasiat kielletään.
Oma lukunsa on sitten se, kuinka paljon verorahoilla tuetaan yhtä yritystä. Pari miljoonaa infraan kuntalaisten rahaa ja kiinteistön velat kunnan omistaman yhtiön riskinä. Mitkä lienevät takausvastuut?
Säästöt kuntataloudessa
Anonyymi-ap
2
377
Vastaukset 2
- Anonyymi
jep
- Anonyymi
Tiukkaa asiaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791120
- 1111110
- 77581
- 47493
- 17481
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9478- 44445
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 41422
- 15406