Turvan asiakaspalvelu ja vakuutukset ovat laskeneet vuosien varrella merkittävästi. Asiakas on aina väärässä ja asiakaspalvelijat eivät ota puheistaan vastuuta. Esimerkiksi päivitin muuton yhteydessä kotivakuutusta pienempään asuntoon ja vakuutusmaksujen piti näin pienentyä. No, uudessa laskussa vakuutusmaksut olivatkin suuremmat kuin ennen ja huomasin, että aiempi erikoisalennus oli tiputettu pois. Soitin asiasta Turvaan ja kuulemma tietokone on ”vahingossa” tiputtanut alennuksen pois. Tämä ei toki ollut ollut ainoa kokemukseni Turvan asiakaspalvelusta . Olisko vinkkejä jostain oikeasti ”parhaasta vakuutusyhtiöstä”?
Turva, huonoin vakuutusyhtiö?!
7
1129
Vastaukset
- Anonyymi
Tuore kokemus turvasta.. muutaman viikon jaksoin odottaa sovittujen asioiden toteutusta.. mutta ei.. halpa oli mutta kysymys kuuluu.. saako hyvää mutkatonta palvelua, jos vahinko olisi tapahtunut.. epäilen ettei olisi ollut niin koska muissakin asioissa ylitsepääsemättömiä ongelmia
Vaihdoin just yhtiötä kalliimpaan :)
Kuulunut vaan hyvää :)) - Anonyymi
Suurimmalle osalle se oikea yhtiö löytyy ryhmästä IF, OP/Pohjola ja Lähiötapiola. Noissa pienemmissä on kaikki huonommin pl välillä hinta
- Anonyymi
Tästä eri mieltä.. nopeammin mennyt asiat ja oma yhteyshenkilö Jokke. https://www.vakuutusvaihtoon.fi/ kannattaa koittaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tästä eri mieltä.. nopeammin mennyt asiat ja oma yhteyshenkilö Jokke. https://www.vakuutusvaihtoon.fi/ kannattaa koittaa!
Vai että Jokke-koiran surumarssi otettu esiin. Ei se vakuutuksia myyvä yksityisyrittäjä ole mikään yhteyshenkilö. Se myy vakuutuksen sulle jollain ensimmäisen vuoden erikoisalennuksella ja toivoo ettet vaihda ainakaan heti ensikauden alussa muualle.
- Anonyymi
Turvalla on tyytyväisimmät asiakkaat tutkimuksen mukaan.
- Anonyymi00007
Suosittelen välttämään, korvaus asioiden hoito hidasta. Joulukuun alussa 2025 laittanut hakemuksen jonka selvittely alkoi helmikuun puolessavälissä 2026 ja koska päätökset pitäisi lain mukaan tulla kuukaudessa niin perus hylkäävät korvauspäätöshän sieltä tuli. Laitoin reklamaation päätöksestä maaliskuun lopussa ja nyt eletään maaliskuuta ilman mitään vastausta. Kyseessä siis vesivahinko talon alapohjassa. Suosittelen kiertämään puljun kaukaa, rahat kyllä kelpaa mutta sopimuksista ei pidetä kiinni.
- Anonyymi00008
Korjaan Toukokuuta 😅
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1482007Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041701- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761172- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45917