sellaista kävin kokeilemassa liikkeessä. ajettu 182tkm. haluaisin tietää jakohihnan vaihtoväli? tyyppivikoja?huomioitavaa?? mielestäni auto tuntui mukavalta ajettavalta
millainen on 405 SRi -89
nainen ratissa
10771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Moi!
Aikoinaan oli vastaava, jopa samaa vuosimallia. Ikäisekseen ihmeen hyväkulkuinen, eikä tarvi hävetä tänäkään päivänä kulkupuolta. Kierroksia kun antaa niin menee mukavasti! Heppoja ei tosin kuin 125, mutta eipä auto painakaan paljoa ;) Vääntöä 175nm, mikä oli enemmän kun kaverin 2l 6-syl. bemarissa. Hyvä ajaa, pösö kun on, joku uusi japsi paljon huonompi.
Haittapuolia mitä muistan: taka-akselin rempat on yleisiä ja kalliita.. Tuulettimen laakerit huonot, alkoi ulisemaan sydäntä raastavasti aina talvisin. Paksu rasva auttoi joksikin aikaa. Alhaisilla kierroksilla alkoi nypyttään helposti, vrt. kengurubensa. Tyhjäkäynti vaelsi toisinaan. Jarruja sai rempata.
Eli jotain remppaa sai tehdä, mutta onhan autolla jo ikää. Jos taka-akseli ok, ja muutenkin siisti, niin miksi ei. Tykkäsin erittäin paljon pösöstä aikoinani. Melkein ikävä, varsinkin kulkupuolta.
Ja seuraava "facelift" tuli -92. Noita -92 -pösöjä saa jo lähes yhtä halvalla kuin noita vanhimpiakin ja niistä on mm. taka-akseliongelmat korjattu, joten suosittelen sijoittamaan muutaman satkun lisää...
Jakohihnan vaihtoväli taitaa olla 80tkm. Käsijarru siinä tuppaa löystymään, mutta missäpä autossa ei tuppaisi. Hyvä pirssi se on, vaan vanhemmuuttaanhan niissä alkaa mm. sähkömoottorit (laturi, tuuletin,...) olla loppu.
Duoda.... itse omistan -89 mallisen SRi:n ja voin sanoa että ei kannata ostaa ellei osaa käyttää työkaluja. Omassani mm. ollut seuraavaa puolentoista vuoden aikana:
-suuttimet likaiset
-ilmavuoto kaasuläppäakselilla
-vuotava jäähdytin
-huohotinletkut risat
-venttiilinohjurin kumit vaihtoon
-vesipumppu vuoti
-nokkahihnan kiristinrulla hajosi
-venttiilikopan kannen kiristinruuvista kierteet
-virranjakajan O-rengas vaihtoon
-koneen kumityynyt sököinä
-alapallonivel vaihtoon
-raidetangonpää vaihtoon
-vetonivelten suojakumit vaihtoon
-vetonivel vaihtoon
-pakoputki kokonaisuudessaan vaihtoon
-takajarru täysin jumissa
-oven saranatapit vaihtoon
-keskuslukitus temppuillut
-sähkölasit eivät toimineet
-mittarivalot pimeinä
-penkinlämmittimet eivät toimi
-ovitoppareita rikki
-latausvikaa, joka vielä selvittämättä
-takapyörän laakeri
Aivan varmasti jotakin unohtuikin.
Vaikka auto on kohtuumukava ajaa kunnossa ollessaan, nitinää ja natinaa on siellä täällä. Lisäksi auto ei ole pieniruokaisin, menee maantiellä kohtuukulutuksella mutta taajama-ajossa meneekin jo lähelle 10 litraa/100km. Vakuutuskaan ei ole halvimmasta päästä.
-siinä ehkä ei oltu tehty tuohon asti juuri mitään?
-mutta ..missä puhdistettiin suuttimet?
-paljonko maksoi?
huohotin letkut kanatta noissa muutaman vuoden(jos normaali määrä ajoa) välein puhdistaa. Etenkin se isoin joka menee suoraan oljypohjaan.
Se on sellaisessa tilassa jossa kuumuus vaikuttaa sen kestoon. Itse laitoin (ei ollut monimutk.asia)se eri kautta kulkemaan. Takajarrusatulat on(liukutapit) irroitettava ja puhdistettava joka toinen tai kolmas v. ei sekään suuri työ ole.
Nojuu... "erehdyin" tämän ostamaan kun sain käytännössä ilmaiseksi, kun korimallina vielä farmari mitä olin hakemassa niin pitihän se ostaa. Kilometrejä 300tkm ja aika kehnolla pidolla se on ollut mutta kohta alkaa olla kunnossa... no, ostohinta ja osat ja laitot onkin sitten yhteensä jo noin 2000 euroa. Ehkei olisi kannattanut ostaakaan...
Suuttimet puhdistutin Alppilan autohuollossa, kustannus oli keväällä 2004, 30 euroa/kappale, eli yhteensä 120. Ei halpaa mutta nykiminen poistui ja bensankulutus pieneni litralla/100km.
..tiedoista kiitos, pitänee joskus puhdistuttaa jos sinullakin moottorin käynti parani senjälkeen.
-minä olen korjannut paljon itse, ne mitä on osannut, takajarrusatulat on tärkeä olla kunnossa,
laita sinne käsijarruvaijerit (mihin kiinnittyy jarrusatulassa)..öjyä. Se vipu jumituu kun sinne menee kura. Ruuvimeisselillä "nitkuta" sitä levyä ja suihkuta öjyä. Paras vielä kietoa esim. villalankaa sinne juureen ja vaseliiniä joukkoon.Et ajele sitten ehkä jarrut osin päällä.
Njuu, minähän purkasin ennen katsastusta koko satulan kun ei käsijarruvipu liikkunut laisinkaan toisella puolen.
Purkaus, puhdistus ja kaikki uudet tiivisteet. Tuohon villalankapatentin tilalle tuli myös kumi...
En tiedä jaksanko loputtomasti tuota SRi:tä laittaa mutta kohta se alkaa olla siinä kunnossa että sillä "pitää" sitten ajaa seuraavat 10 vuotta :-)
-kyllä kyllä..vielä yksi kohta ..tuli mieleen..taka-akselin päällä(hieman huono paikka) on jarrupaineen säädin. minulla oli sen lusikan(joka painaa säätimen "venttiilejä"(pistä niihinkin CRC) jousi poikki toisen pään koukkuosa jousesta -laitoin vain rautalangalla sen kiinni ja kireämpään vähän..kuin lienee uutuuden. Tuli tosi hyvät jarruista -ei laahaa.. jarruttaa hyvin ja Peug. ei kai saa sitä liian kireälle ..etup.ottaa kuitenkin ensin-kuten pitää.
Kiitos näistä.Vähän jäi sellainen negatiivinen kuva, mutta täytyypi miettiä ja vertailla vaihtoehtoja
Auton kunto ym. viat on ihan siitä kiinni miten autoa on pidetty. Itselläni on -89 vuoden 405, mutta kaasari koneella. Olen siihen ollut erittäin tyytyväinen eikä mitään isompia vikoja ole ollut. Kannattaa tarkistaa auton huoltokirja ennenkuin ostaa.