Uuden vuoden ja nyrkkeilyliiton kunniaksi Maunula-talolla järjestettiin 4-eräinen ammattilaismatsi ns. SuperBox-säännöillä, eli ottelua ei saa keskeyttää pystystä, eikä etukädellä lyödä yli kahta kertaa peräkkäin.
Jari Mäntysen pitkäaikainen valmennettava, Chinaskin Henkka, kohtasi liiton uuden vetäjän, Vanteen Jarin. Jarilla oli kulmassaan apulaissihteeri Lunikoff, sekä vuosikausia hänen valmennuksestaan vastannut Lauttasaarelainen alkoholisoitunut bussikuski, joka vetää kolmosta jäillä.
Alussa Henkka jäi pahasti Vanteen avauserän rynnäkön alle. Jari oli saanut pontta ja näyttämisen halua edellisistä alastonmallikuvauksistaan, joissa käskettiin poseerata lemmensarvi pystyssä tuntikausia. Kaikki päähän nyt takaisin virtaava veri sai Jarin kädet käymään kuin ompelukoneen.
Toiseen erään ilmestyi kuitenkin aivan uusin opein liikkuva Henkka, joka sai eliminoitua liikkeellään Jarin harppuunahyökkäykset. Hetken aikaa miehet vain vaihtoivat nopeasti jabeja, mittaillen kumpi on nopeampi. MIEKKAILUA! Tämä erä oli hyvin tasainen.
Niko Jokinen istui katsomossa aikeenaan haastaa voittajan, mutta turvamies poisti klopin tämän jauhettua liikaa purkkaa katsomossa. Kolmas ja neljäs erä olivat lisää tasaista sodankäyntiä, Jari yritti tyrmäystä ja Henkka sitoi ja paini. Nelosen lopussa Henkka sai hyvän ristivyö-otteen Jarista, mutta ei päässyt yrittämään kunnolla junttaa.
Ottelu tuomittiin nyrkkeilyn aidoimmassa hengessä ratkaisemattomaksi, sillä kumpikaan ei näyttänyt erityisen hakatulta, tai suostunut myöntämään tappiotaan. Molemmat hyppivät villisti kehäköysillä yleisöön päin seisten, ja juhlivat kuin olisivat voittaneet MM-ottelun. Tuomionkuulutukseen jälkeen molemmat vaativat pettyneinä uusintaa.
Matsin jälkeen Mäntysen uusi: "BOXERS & BOOBS" aikuisviihde-elokuva heijastettiin Maunula-salin lavalle, ja nyrkkeilyä katsomassa olleet 25 henkilöä vaihtuivat noin viiteenkymmeneen puliukkoon, jotka istuutuivat paikoilleen kalut kourissaan.
Uutta nyrkkeilyhistoriaa tehtiin taas uudessa kaupunginosassa.
Henry Chinaski kohtasi Jari Vanteen!
Anonyymi-ap
1
363
Vastaukset
- Anonyymi
MAUNULA BOXING NIGHT II tulossa marraskuussa!
Henry Chinaski vs. Imrich Borka
John McCook vs. Wayne McKerry
Jari Vanne vs. Joni Stagala
Leif Hackman vs. Joni Karvinen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2242964Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell111669Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51347- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1261183- 751117
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531032Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135922