Uuden vuoden ja nyrkkeilyliiton kunniaksi Maunula-talolla järjestettiin 4-eräinen ammattilaismatsi ns. SuperBox-säännöillä, eli ottelua ei saa keskeyttää pystystä, eikä etukädellä lyödä yli kahta kertaa peräkkäin.
Jari Mäntysen pitkäaikainen valmennettava, Chinaskin Henkka, kohtasi liiton uuden vetäjän, Vanteen Jarin. Jarilla oli kulmassaan apulaissihteeri Lunikoff, sekä vuosikausia hänen valmennuksestaan vastannut Lauttasaarelainen alkoholisoitunut bussikuski, joka vetää kolmosta jäillä.
Alussa Henkka jäi pahasti Vanteen avauserän rynnäkön alle. Jari oli saanut pontta ja näyttämisen halua edellisistä alastonmallikuvauksistaan, joissa käskettiin poseerata lemmensarvi pystyssä tuntikausia. Kaikki päähän nyt takaisin virtaava veri sai Jarin kädet käymään kuin ompelukoneen.
Toiseen erään ilmestyi kuitenkin aivan uusin opein liikkuva Henkka, joka sai eliminoitua liikkeellään Jarin harppuunahyökkäykset. Hetken aikaa miehet vain vaihtoivat nopeasti jabeja, mittaillen kumpi on nopeampi. MIEKKAILUA! Tämä erä oli hyvin tasainen.
Niko Jokinen istui katsomossa aikeenaan haastaa voittajan, mutta turvamies poisti klopin tämän jauhettua liikaa purkkaa katsomossa. Kolmas ja neljäs erä olivat lisää tasaista sodankäyntiä, Jari yritti tyrmäystä ja Henkka sitoi ja paini. Nelosen lopussa Henkka sai hyvän ristivyö-otteen Jarista, mutta ei päässyt yrittämään kunnolla junttaa.
Ottelu tuomittiin nyrkkeilyn aidoimmassa hengessä ratkaisemattomaksi, sillä kumpikaan ei näyttänyt erityisen hakatulta, tai suostunut myöntämään tappiotaan. Molemmat hyppivät villisti kehäköysillä yleisöön päin seisten, ja juhlivat kuin olisivat voittaneet MM-ottelun. Tuomionkuulutukseen jälkeen molemmat vaativat pettyneinä uusintaa.
Matsin jälkeen Mäntysen uusi: "BOXERS & BOOBS" aikuisviihde-elokuva heijastettiin Maunula-salin lavalle, ja nyrkkeilyä katsomassa olleet 25 henkilöä vaihtuivat noin viiteenkymmeneen puliukkoon, jotka istuutuivat paikoilleen kalut kourissaan.
Uutta nyrkkeilyhistoriaa tehtiin taas uudessa kaupunginosassa.
Henry Chinaski kohtasi Jari Vanteen!
Anonyymi-ap
0
125
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.605707- 1034849
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.3912876Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s931368Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3401119- 65951
- 29938
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46876Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja108856Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52839