Asuntorahastot vs varjo pankit

Anonyymi-ap

Nyt kun pankkien asuntorahastoihin sijoitetut varat jäivät jumiin niin media ja poliitikot huutavat pää punaisena mutta kun pikavippi laitoksiin OPR, Blue Finance, Top Finance ym sijoittaneiden sijoittajien rahat jäivät jumiin ja menivät lopullisesti 2020 maaliskuussa niin eipä mediaa, poliitikkoja ja Finanssivalvontaa juuri asia kiinnostanut vaikka yli 100000 sijoittajaa menetti rahansa lopullisesti.

8

1074

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Painovirhe. Siis ei 1000000 vaan yli 10000 sijoittajaa.

      • Anonyymi

        Ei sanaakaan pikavippailusta mediassa, tosiaan vaikka tuhannet pienosakkaat ovat käytännössä menettäneet pääomansa tuossa vedätyksessä.
        Halla-ahon asuntosijoitusrahaston pääomien lunastamattomuus alkoi nyt toistaiseksi.
        Esim. Opr finance oy "toistaiseksi " on kestänyt jo kuusi vuotta ja pääomat on käytännössä hävitetty. Kaikesta huolimatta opr jatkaa toimintaansa "lainan" , jota ei edes tarvitse maksaa takaisin, avulla edelleen.
        Eduskunta halusi vain vakavaraisten pankkien jatkavan lainaamista ja potkaisi vippilaitokset korkokatolla kumoon kaikin äänin. Samalla eduskunta potkaisi pikavippaajiin sijoittaneitten oikeudet kumoon. Pikavippilaitosten omistajat jatkavat edelleen rikollista vedätystään pienosakkaiden kustannuksella.
        Suomessa ei ole syytä äänestää ketään, kun eduskuntakin kohtelee kansalaisia kuin ei heitä ei olisikaan. Pikavippaamot olisi pitänyt lailla kieltää ja purkaa yhtiöt yhteiskuntaan sopimattomina.


    • Anonyymi

      Moni torttu päältä kaunis!

      • Anonyymi

        Niin myös monen pikavippaamon huijaussivustot!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin myös monen pikavippaamon huijaussivustot!

        Opr finance oy huijaa läpinäkyvästi sivustollaan!

        Kyllä nytkin rikos on kannattavinta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Opr finance oy huijaa läpinäkyvästi sivustollaan!

        Kyllä nytkin rikos on kannattavinta.

        Jaa, nyt siis jatkat tässä ketjussa tuota tuuleen huuteluasi, kun edellinen suljettiin. Etkö uskalla ruveta toistamaan sitä sukunimeä kunnianloukkaussyytteen pelossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, nyt siis jatkat tässä ketjussa tuota tuuleen huuteluasi, kun edellinen suljettiin. Etkö uskalla ruveta toistamaan sitä sukunimeä kunnianloukkaussyytteen pelossa?

        Minkä kunnian?
        Älä nyt naurata.
        Ruuska on rikostensa takana ja kierre jatkuu, kunnes opr finance oy on purettu tai on konkurssissa.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      3154
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      362
      2852
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      67
      2668
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      34
      2576
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2108
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1639
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1629
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      13
      1621
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      82
      1620
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1509
    Aihe