Kerrankin suomalaismepit puhuvat asiaa

Anonyymi-ap

Ja kannattavat maataloustukien uudistamista. Kepumaalaiset ovatkin tähän saakka saaneet elää sananmukaisesti pellossa kun tuet on laskettu pintaalojen mukaan eikä tuoton mukaan kuten yrittäjien kuuluu elää. Nyt haalitaan peltoaloja, joita ei edes viljellä ja vuosien välein heitä pakotetaan katkomaan edes pajut tulopelloiltaan. Ohimennen kuulin poliisilaitoksen pihassa viime keskiviikkona asioidessani, että, Kyyjärvellä viljelijä oli mennyt eläkeläisten rantatontille ja katkonut pihapuut ja napannut puut mukaan . Tämä tapahtunut varkain omistajalta. Luuleekohan kyseinen maanviljelijä ottavansa siitä lisää tukiaisia ? Tämätapahtunut ilman tontin omistajan lupaa. Melkoinen rikos..Oli uvia tapahtuneesta, mutta en jäänyt kuuntelemaan sivukorvalla enempää.
Sanotaan kepu vie tuhkatkin pesästä. Mutta nyt korjataan maataloustukien maksuperuste oikeaksi eli pinta alan mukaan. Hyvä niin.
Toivottavasti menit hoitavat asiat nyt oikeudenmukaisimmiksi.

13

266

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaankin tarkoitat , että tukija ei makseta pinta alojen vaan tuoton mukaan? Näin se on rehtiä ja rehellistä.

      • Anonyymi

        Joo, kone se ehdottelee niitä näitä (liekö kepu sielläkin) tuoton mukaan tuet, mutta miten ylipäätään tukia maksetaan? Toisten verorahoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, kone se ehdottelee niitä näitä (liekö kepu sielläkin) tuoton mukaan tuet, mutta miten ylipäätään tukia maksetaan? Toisten verorahoja.

        Duunarit ne sinunkin sossu pummin tuet maksaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Duunarit ne sinunkin sossu pummin tuet maksaa

        Duunareita ei ole ellei ole yrityksiä, jotka palkkaavat duunareita. Marinin demarit kepun kanssa söivät verorahoja. Kulmunikin sanoi, että tukka nousee pystyyn kun otettiin niin paljon velkaa. Myöhemmin Kulmuni on vaihtanut vaalean tukkansa brunetiksi. Näyttäisikö nyt uskottavammalta.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Linkitystä kääkk


      • Anonyymi

        Kyllä itse agronomi tietää....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linkitystä kääkk

        Etkö itse osaa?


    • Anonyymi

      Siinä kyllä puuvaras joutuu maksumieheksi ja rikosrekisteriin.

    • Anonyymi

      Oikein hyvä , tuet kokonaan pois!!!

      • Anonyymi

        Liikaa ilmaista rahaa kepulaisille.


    • Anonyymi

      Näennäisviljelijät joutuvat nyt nuolemaan näppejään.

      • Anonyymi

        Kepulaiset joutuvat kiristämään vyötään ja ehkä tekemään töitäkin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      236
      738
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      396
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe