Maailman mahdit ja niiden toimintatavat:

Anonyymi-ap

USA ideoi, Kiina kopioi, EU sääntelee ja sosialisoi, Venäjä ryssii ja ryöstää kaiken, mikä irti on.

5

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä nyt toimittaisi vain kaasua ja öljytuotteita länteen mutta niitten toimittaminen yritetään estää piratismin toimin. Turhaan se ranskalainen valvontakone on Itämeren yllä "vapaan laivaliikenteen turvaamiseksi" koska sellaista vapaata laivaliikennettä ei enää ole ! Ohjusaseman lukitseminen venäjän ohjuksilla ranskalaiskoneeseen on selvä sanoma siitä että sen toimet ovat jotain muuta (vakoilu) kuin vapaan meriliikenteen valvominen!
      Ydinvoimalan, ja venäläisen toimittajan rakentamisen keskeytys vaikka sähköstä tulee olemaan pula on selvää poliittista korruptiota ja varmuus siitä että joku taho käyttää tekosyytä hyväkseen, perustelemalla sen ukrainan sodalla.

      • Anonyymi

        Oletko ihan tosissasi vai pelkkä trolli, niin kuin arvelen olevan?

        Ei kai nyt kenellekään ole epäselvää, että Putin seuraajineen on maailman laajuisen hulluuden aloittaja. Muut kahjot seuraavat häntä kuin Italia ja Japani Hitlerin toimia. He kuvittelevat, että nyt on aika ryöstää, kun omalta laiskuudeltaan eivät ole viitsineet ahertaa menestyksen eteen.

        Sama laki toimii niin yksilöiden, yhteisöiden, yritysten, monopolien ja myös valtioiden välillä. Siihen mihin omat kyvyt eivät riitä, turvaudutaan voimaan. Siinä on on vaan se huono puoli, että yleensä älykkäämpi voittaa voiman käyttäjän. Putin on tuskin njitä älykkäimpiä vai onko?


      • Anonyymi

        Usa on maapallon suurin roistovaltio ,kyllä tulee kohta olemaan öljy kallista ja ramppi nauraa miten saadaan rahat imettyä euroopasta ja tietysti maamme lahjoittaa malmivarat jenkille pariin nuolussaaan


    • Anonyymi

      "Venäjä nyt toimittaisi vain" . . . .
      Juuri noin, joka sana totta!

      Kun tarkastelee lähihistoriaa laajemmin, sulkien pois propagandistiset tarinat sodan aloittamisesta, syylliset löytyvät läntisestä liittoumasta.

      Ukrainan vallankäytön historiasta löytyy selitys sodalle, jos on kiinnostunut tosiasioista?

      • Anonyymi

        Näin on, ja kyllä Jenkin propaganda on hyvin uponnut päättäjiemme turvonneisiin nuppeihin oiva esimerkki tämä oikea usan nuolijat aaltola, toveri ja jenkki läppäri Lindberg, ovat kalliita ukkoja maallemme


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      167
      6494
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      102
      3011
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      102
      1835
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      47
      1566
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1280
    6. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      8
      1164
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      14
      1153
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      54
      1110
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1043
    10. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      1040
    Aihe