Maailman mahdit ja niiden toimintatavat:

Anonyymi-ap

USA ideoi, Kiina kopioi, EU sääntelee ja sosialisoi, Venäjä ryssii ja ryöstää kaiken, mikä irti on.

5

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä nyt toimittaisi vain kaasua ja öljytuotteita länteen mutta niitten toimittaminen yritetään estää piratismin toimin. Turhaan se ranskalainen valvontakone on Itämeren yllä "vapaan laivaliikenteen turvaamiseksi" koska sellaista vapaata laivaliikennettä ei enää ole ! Ohjusaseman lukitseminen venäjän ohjuksilla ranskalaiskoneeseen on selvä sanoma siitä että sen toimet ovat jotain muuta (vakoilu) kuin vapaan meriliikenteen valvominen!
      Ydinvoimalan, ja venäläisen toimittajan rakentamisen keskeytys vaikka sähköstä tulee olemaan pula on selvää poliittista korruptiota ja varmuus siitä että joku taho käyttää tekosyytä hyväkseen, perustelemalla sen ukrainan sodalla.

      • Anonyymi

        Oletko ihan tosissasi vai pelkkä trolli, niin kuin arvelen olevan?

        Ei kai nyt kenellekään ole epäselvää, että Putin seuraajineen on maailman laajuisen hulluuden aloittaja. Muut kahjot seuraavat häntä kuin Italia ja Japani Hitlerin toimia. He kuvittelevat, että nyt on aika ryöstää, kun omalta laiskuudeltaan eivät ole viitsineet ahertaa menestyksen eteen.

        Sama laki toimii niin yksilöiden, yhteisöiden, yritysten, monopolien ja myös valtioiden välillä. Siihen mihin omat kyvyt eivät riitä, turvaudutaan voimaan. Siinä on on vaan se huono puoli, että yleensä älykkäämpi voittaa voiman käyttäjän. Putin on tuskin njitä älykkäimpiä vai onko?


      • Anonyymi

        Usa on maapallon suurin roistovaltio ,kyllä tulee kohta olemaan öljy kallista ja ramppi nauraa miten saadaan rahat imettyä euroopasta ja tietysti maamme lahjoittaa malmivarat jenkille pariin nuolussaaan


    • Anonyymi

      "Venäjä nyt toimittaisi vain" . . . .
      Juuri noin, joka sana totta!

      Kun tarkastelee lähihistoriaa laajemmin, sulkien pois propagandistiset tarinat sodan aloittamisesta, syylliset löytyvät läntisestä liittoumasta.

      Ukrainan vallankäytön historiasta löytyy selitys sodalle, jos on kiinnostunut tosiasioista?

      • Anonyymi

        Näin on, ja kyllä Jenkin propaganda on hyvin uponnut päättäjiemme turvonneisiin nuppeihin oiva esimerkki tämä oikea usan nuolijat aaltola, toveri ja jenkki läppäri Lindberg, ovat kalliita ukkoja maallemme


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      52
      5199
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2196
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2168
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1887
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1750
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1174
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      255
      1129
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1031
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      961
    Aihe