Olisiko aika siirtää painoa Eurooppaan

Anonyymi-ap

Mitkä ovat olleet teidän viimeaikaiset suhtautumiset USA:n pörssiin?

Itse kevensin vuoden ekana pörssipäivänä 20% ja viime viikolla vielä lopuista 30%.
Eli voittoja kotiin ihan kelvosti. 2020 tammikuun jälkeen en ollut myynyt yhtään. En toki silloinkaan tarpeeksi, mutta kun ei uskalla.

Nyt tänään vielä mietin, että voisiko tällä viikolla myydä? Mutta taidanpa jättää myynnit nyt tähän. Syy ei ole etten uskoisi isoon laskuun vaan se, että minulle riittää 15% vuosituotta ja sen saa ku suunnilleen huipun tuntumassa VÄHÄN myy ja suunnilleen pohjilla ostaa kaksin käsin.

Mitä te odotatte lähiaikoina? Helppo toki veikata, että ylös päin, koska 85% ajasta mennään ylös päin.

6

251

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No tuskimpa ollaan ainoita. Ihe alotin joulukuussa lopettamalla lisäostot ja perjantaina myin jotain.

      • Anonyymi

        Ja siis siks sanoi ettei olla ainoita, koska huipuista on tultu jo yli viis prossaa, niin on joittenki muidenki myyä ku sun ja mun.


    • Anonyymi

      En tiedä fundamenteistä ja ajoituksesta, mutta yhden tiedän. Trump ei halua aloittaa OTH:sta. Sen logiikan mukaan tällä viikolla tullaan alas kovastikin ja virkaanhan hän astuu ensi viikolla. Pidän tätä erittäin todennäköisenä. Hänellä mm. on tosi varakkaita kavereita.

    • Anonyymi

      Tämähän on suositus, mutta itse Jenkit tuottaa niin hyvin etten näe syytä muutokselle.
      USA:n painoa ehtii kyllä keventää, jos merkit viittavat negatiivisen kierteen alkamiseen. USA:n pörssitalous tuskin romahtaa hetkessä yllättäen.

      Euroopan sijaan kääntäisin katseeni Intiaan.

      • Anonyymi

        Olisin hyvin varovainen, jos katsoo mitä nyt sisään laitettu euro tuottaa seuraavina 5-10 vuoten jenkeissä. Mutta jos nyt tultais 5-10 prosenttia alas, niin näkemykset muuttuis oitis. Ja onhan se isompikin korjausliike joskus tultava. Ainakin noille kärkiyhtiöille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisin hyvin varovainen, jos katsoo mitä nyt sisään laitettu euro tuottaa seuraavina 5-10 vuoten jenkeissä. Mutta jos nyt tultais 5-10 prosenttia alas, niin näkemykset muuttuis oitis. Ja onhan se isompikin korjausliike joskus tultava. Ainakin noille kärkiyhtiöille.

        Tuo on seikka, jonka monet unohtavat aktiivisesti. Jos esim. sp500 tuottaa sen 9% yli ajan, niin olisi hyvä tietää, että osa vuosista on +15, osa jopa +20 ja osa vuosista on vain +3 ja sitten on myös sellaisia vuosia kuin -10 ja -20.

        9% saat, kun oot kyydissä koko ajan. Jotkut haluaa enemmän.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1154
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      130
      1078
    3. 57
      1018
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      969
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      55
      892
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      846
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      167
      808
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      77
      771
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      741
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      33
      628
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      598
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      569
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      80
      523
    17. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      36
      509
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      278
      470
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      38
      423
    Aihe