suuri hoito parannus :lääkerobotteja lääkkeiden jakoon vanhuksille
kuka sen takaa että muistihäiriöinen ottaa lääkkeen ja pistää suuhun vai meneekö taskuun
lääkkeet kuitenkin maksavat mannaa vanhukselle
milloin annetaan eutanasia ohjelmaan kun kuitenkaan vanhuksia ei hoideta mitenkään , kukaan ei pidä heidän puoltaan
aina vaan vähemmän hoitoa, turvaa, ihmisen läsnäoloa
lisää yksinoloa, turvattomuutta, ala-arvoista ruokaa
tuskin isopalkkaiset päättäjät söisivät sitä
sote säästää vanhustenhoidosta
9
191
Vastaukset
- Anonyymi
Hallitus se keskittyy maksamaan velkaa pois, jos joltain on jäänyt epäselväksi ja näinkin niitä kipeitä leikkauksia nyt toteutetaan.
- Anonyymi
Tuhohallituksen on jaettava kotivaraksi lopetus pilleri . Mie en kohta pääse sairaalaan ja karmee kitua kotona yksin pois .
- Anonyymi
Se tuskin Orpoa ja Purraa voisi vähempää kiinnostaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se tuskin Orpoa ja Purraa voisi vähempää kiinnostaa.
Sen nyt tuskin pitäisi Orpon tai Purran erityisen kiinnostuksen kohteena olla!
Etkä sinä valittaja tiedä mitään siitä, mikä Oprpoa tai Purraa kiinnostaa, luulet vaan ja puskista huutelet?
- Anonyymi
Kuulin, että sotella on 300 robottia, jotka taluttavat vanhuksen vessaan. Pyyhkivät pepun. Ruokkivat vanhuksen. Antavat lääkkeet.
Ongelmana näissä ovat robotin akut, jotka eivät kestä, kuin 8 tuntia ja nyt Varhila on soittanut Elopille, jos Tesla alkaisi toimittaa niihin akut.
Et pian alkaa tapahtumaan.- Anonyymi
On sinulla mielikuvitusta, no kovin oli kuitenkin jotenkin vaisu tuo kuulemisesi.
- Anonyymi
Ei täällä pienellä paikkakunnalla kalliita robotteja jaella. Minä sain ihan pienen pattereilla toimivan surisevan robotin kotiin jossa on pieni reikeli, sekä varapatterit 3xAAA.
Lääkäri sano että noilla pärjää kotona nyt kun on hoitajapula. Soittelet sitten kun tarvitset lisää pattereita.
- Anonyymi
Kun vanhuksia lakataan väkisin myrkyttämästä lääkkeillä, niin he pärjäävät hyvin kotona vieläpä vuosia.
Tämä kuuluu äärioikeistolaiseen säästökampanjaan, lääkkeillä henki pois nopeasti, niin syntyy valtavia säästöjä vuosittain jokaista poistunutta potilasta kohden. Tämä on tätä päivää. - Anonyymi
Ideologisista syistä vanhuksille Hyvinvointipiiri ei osta hoivapaikkaa yksityiseltä puolelta, jossa laitoksia joudutaan sulkemaan ja henkilökunta irtisanomaan vanhusten pulan vuoksi.
Vanhukset odottavat jonossa kuoleman kautta vapautuvaa paikkaa, jolloin ideologinen maailman parannus ajaa vanhuksen edun ohitse.
Jos säästöjä haluttaisiin oikeasti, niin kaikille vanhuksille Hyvinvointipiirin kannattaisi ostaa palvelu yksityiseltä puolelta, koska se olisi selvästi halvempaa. Vain ideologinen yksityistä yrittäjyyttä/ terveystoimintaa vastustava syy estää.
Palvelun tarjoajina olisi myös pieniä paikallisia perheyrittäjiä.
Toivottavasti uusi johtaja valitaan asiantuntemuksensa eikä maailmankatsomuksensa mukaan kuten nykyisin on tehty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432967Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602879- 422333
- 311833
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251689Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa711619- 481566
- 361236
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771235- 791060