Ehdoitus öljylämmityksen hyödyllisyyden parantamiseksi.

Anonyymi-ap

Mitä jos, sen sijaan että vain kuumennettaisiin öljypolttimella lämmityskattilassa olevaa vettä, ensin käytettäisiin polttoöljyllä toimivaa höyry- tai kuumailmamoottoria, joka tuottaisi sähköä, ja vasta moottorin tuottama hukkalämpö otettaisiin talteen ja käytettäisiin talon lämmittämiseen? Saataisiin siis polttoöljystä lämmön lisäksi myös sähköä.

Mitä mieltä olette ideasta?

4

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli suomeksi, käyttäisit diesel generaattoria talon lämmittämiseen.

    • Anonyymi

      No ainakin saisi useampaa energiamuotoa ulos mutta tulisi monimutkaisempi tekninen järjestelmä ja joka vaiheessa lisää häviöitä eli hyötysuhde tuskin paranisi eli ei jatkoon.

    • Anonyymi

      Kuu ei sitä energiaa tyhjästä synny. Tuossa vaan hävitöt kasvaa!! Lämmitellään vaan kattilaa ja pyöritellään turbiineja jollain muulla!

    • Anonyymi

      Ovatkohan ihmiset tulleet ajatelleeksi, että lämpöähän ei voi  m u u t t a a  energiaksi. Eli kun moottori polttaa jotain polttoainetta niin hukkalämpöä tulee saman verran kuin jos sama määrä polttoainetta poltettaisiin ihan muuten vain. Se on se kahden eri lämpötilan  v u o r o v a i k u t u s  joka saa moottorin pyörimään. Jokainen lämpövoimakone tarvitsee toimiakseen sekä kuumaa että kylmää.

      Asia selvinnee parhaiten jos yritätte suunnitella ilmastointilaitteen, joka  k ä y t t ä ä  osan huoneilmassa olevasta lämmöstä eikä  h a i h d u t a  sitä talon ulkopuolelle. Eli miten toimisi laite johon syötetään 25-asteista ilmaa ja toisesta päästä tulee 18-asteista ilmaa niin ettei mene minkäänlaista putkea tai letkua talosta ulos? Ei taida onnistua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3151
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1750
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1275
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1212
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe