Lestadiolaisten tabut asiat

Vanhoillislestadiolaisten tunnetuin tabu on sivusta ladattavat ikkunalliset pyykkikoneet.
Niissä kun voi nähdä naisten pikkuhousujen vilahtavan.

Lestadiolaisten keskinäinen tervehtimistapa on sanoa "Jumalan terve", mutta jos rivilestadiolainen kohtaa SRK:n puheenjohtajan niin pitää tervehtiä "Terve Jumala".

Mitä muita kiellettyjä asioita tai tapoja teillä on?
9301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lestoista en tiedä, mutta hellarit käyttää vaan päältäladattavia pesukoneita, koska sivustaladattaviin pesukoneisiin on vaikea upottaa.

Äänestä

Talousrikollisia herrotellaan ja jos on asiaa herralle pyydetään lupaa puhutella.

Äänestä

kaikki on puhdasta puhtaille!

Jos sydämesi täyttyy pahoilla ajatuksilla, kun näet naisen vaatteita tai pintaa, sinun täytyy oppia rakastamaan!

Opi iloitsemaan siitä, että on eri sukupuolia, ja iloitse nähdessäsi jotakin kaunista tai viehättävää, ja ole kiitollinen!
Sano: "Kiitos Herra, että olet luonut niin ihanan olennon!"

Tarkoitushan on että olisimme onnellisia ja iloitsisimme toisistamme.

Muista, että himo sanoo: "Anna minulle!"

Rakkaus sanoo: "Haluan sinun olevan onnellinen ja iloitsen sinut nähdessäni!"

Voit rakastaa naapurin vaimoa, mutta et saa häntä himoita! Rukoile, että oppisit rakastamaan, niin ei tule ongelmia itsesi kanssa. On epänormaalia olla rakastamatta sellaista mitä rakastaa.

Ei sinun tule pyrkiä taistelemaan itseäsi vastaan ja kieltämään myönteisiä tunteitasi.

Salli itsesi rakastaa, mutta älä himoitse!

Äänestä
  • sorosen helenaa ei voi rakastaa ihmisen täytyy käyttäytyy rakastettavasti munan perässä juokseminen herättää inhoa

    Äänestä

  • se odottaa lesta miehiä jotta vois panna niitä

    Äänestä

Joidenkin tietijen mukaan joku SRK:ssa olisi ehdottanut pesukonekiellon poistamista, mutta ehdottaja oli erotettu ja julistettu eriseuralaiseksi?

Äänestä
  • Ehdotan pikku housu kieltoa ja luopumista pesu koneesta tvstä puhumattakaan

    Äänestä

Yksi kielletty asia on, että ei saa puhua pahaa kenestäkään!

Äänestä

Voittonenhan on ollut Jumalan asemassa vl-liikkeessä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vanhoillislestadiolaisten tunnetuin tabu on sivusta ladattavat ikkunalliset pyykkikoneet.
Niissä kun voi nähdä naisten pikkuhousujen vilahtavan.

Lestadiolaisten keskinäinen tervehtimistapa on sanoa "Jumalan terve", mutta jos rivilestadiolainen kohtaa SRK:n puheenjohtajan niin pitää tervehtiä "Terve Jumala".

Mitä muita kiellettyjä asioita tai tapoja teillä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu