Maa on tuhon partaalla näiden suhmureiden takia.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010960148.html
Maa ei ole enää työpanoksenne arvoinen!
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010960148.html
Maa ei ole enää työpanoksenne arvoinen!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tässä on nyt jotain sellaista mitä tavallinen sähkön kuluttaja ei oikein osaa hahmottaa eikä edes ymmärrä! Siis siinä jos aletaan keräämään jotain ylimääräistä maksua että saadaan rahoitettua uusia voimaloita!
Nimittäin, uusiutuvaa energiaa tuottavia järjestelmiä (Tuuli/aurinko- voimalat) on rakennettu valtion varoin ja niille on jopa annettu tuotantotukea tietty €/MWh joka aikaansaa sen että voivat myydä sähköä alle tuotantokustannusten!
Samoin tämä koko pohjoismainen pörssisähköjärjestelmä jossa energian hinta voi mennä negatiiviseksi on täysin järjenvastainen SILLÄ aina on kustannuksia jotka pitää kattaa (korjaus, huolto, investoinnit, henkilöstö jne.).
Kyllä alkaa yhteiskunta mennä "mielenkiintoiseksi" kun ensin itse rahoitamme voimalan rakentamisen (ilman että saamme osakkeita) ja sitten valtio antaa sille tuotantotukea ja kuluttajille "arvotaan" päivittäin sähkön hinta.
Siltä varalta että hinta sattuu olemaan "liian alhainen" niin ollaan keksitty sähkön siirtomaksu, vero ja kk-maksut jotka tekevät vuositasolla (kulutuksesta/paikasta riippuen) noin PUOLET koko sähkölaskusta!
Selkärangattomia bisnesmiehiä on ollut aina ja tulee aina olemaan.
Lähinnä se on uutta, että kuvailemasi kuppaaminen tehdään nyt laillisesti ja täysin avoimesti.
Fortumi vie parlamenttiä kuin pässiä narussa. Fortumi on maksanut veronmaksajille jo useita miljardeja. Fortumilla ei liene todellista riskinhallintaa lainkaan. On vain riskialttiita hankkeita jotka jo hankkeen valmisteluvaiheessa tuottavat Fortumin johtajille miljoonabonukset. Fortumin johtajat eivät ole kantanut vastuuta ainoastakaan möhläyksestään. Uniperi olisi taas kaupan.
Sähköyhtiö on sama kuin lupa painaa rahaa.
Valtio rahoittamaan ydinvoimalan, jonka rakentamiskustannukset tahtovat kominkertaistua. Rakennusaika 10-15 vuotta ja rakentajat ulkomailta. Fortum kerää sitten voitot, jos laitos saadaan toimimaan. Ainutlaatuinen bisnesidea. samaa luokkaa kuin komissaari-Jutan lööpetri, joiden mukaan Afrikkaan sijotetut eurot saadaan kolminkertiaisena takaisin. Toistaiseksi ei olla saatu vielä mitään liki sadasta miljardista, mutta aikajännekin on vain 50 vuotta.
Mikähä logiikka tässä on 😂
Samat ihmiset, jotka vaativat, että sosiaalitukeen ja sairaaloihin lapioidaan loputtomasti rahaa, ei halua, että sitä menee ihan yhtä välttämättömään sahkön tuottamiseen ja siirtämiseen?
Ja yritys ottaa tilallenne