Ilotulitteet pois yksityishenkilöiltä!

Anonyymi-ap

Erittäin hyvä ja kannatettava aloite!

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14698

Olen taas tämänkin uuden vuoden jälkeen vain vakuuttuneempi, että ilotulitteet pitää kieltää lailla yksityishenkilöiltä! Koirat pelkää ja kyllä saa itsekin pelätä järjetöntä pauketta, kun ihmiset ampuu raketteja holtittomasti.

3

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilotulite on räjähde.Vaarallinen.Ihmisiä vahingoittuu.Rakennuksia .Täällä naapuri ampuu taloja kohti tulitteet.Eilen keräsin lisää roskaa ja kesäisin niitä löytyy lisää.Kiitis vihreät.Allekirjoittakaa tuo.Myyntiloppuu.Turhat räjäytykset.Saa vuorotyöläisetkin nukkua.Töihin lähtevät häiriöttä.Eläimet pelkää,niille syötetään turhaan rauhoittavia.

      • Anonyymi

        Avaaja lisää:
        Syö itse mönnös eläimenvihaaja ! Sähköautot kielllettävä! Vaaraksi kuonnolle ihmisille ja eläimille koska on hiljainen!

        keionääni, onko se turvalline nvoiko ktykeä vpoiståäå¨?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`?`

        Koirat pelkää ja kyllä saa itsekin pelätä järjetöntä sähkäautolua! I`G-lentät latureissa aivot paistuu!


    • Anonyymi

      Avaaja lisää:

      Laajennetaan, ja että KAIKKI FESTARIT kielletään. ! Koirat pelkää ja kyllä saa itsekin pelätä järjetöntä pauketta, kun ihmiset juo ja särkee kaljapulloja holtittomasti.

      Muistettakoon ,miten epä kristillstä käytöstä festarit aiheutti Marinin maudella

      Festarit (tai ilotulitteet) tekee ihmisen apattiseksi sekä väsyneeksi kun kukutaan ylhäällä kaiket yöt
      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0971591e-b739-4177-9960-d63b26948c9c

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe