Eerola oli oikeassa.

Anonyymi-ap

Kotkalainen kansanedustaja Juho Eerola (ps.) oli hyvällä tuulella eduskunnan täysistunnossa marraskuussa 2023. Silloin käsiteltiin lakiesitystä, joka jatkaisi kauppalaivoilta perittävien väylämaksujen vuodesta 2015 asti voimassa ollutta puolittamista vuoden 2027 loppuun asti.

– Itse tosin voisin nyt leikkisästi sanoa, että en halua tästä puolittamisesta mitään pysyvää ratkaisua — vaan oikean ja lopullisen ratkaisun tulisi olla se, että väylämaksuista satamien osalta luovuttaisiin ihan kokonaan. Suurimmassa osassa maailman maita tällaisia väylämaksuja ei ole ollenkaan, ja Suomi antaa tämän takia kohtuutonta kilpailuetua ulkomaisille satamille, Eerola sanoi pöytäkirjan mukaan.

Säännös tuli voimaan, mutta ilo jäi lyhyeksi. Petteri Orpon (kok.) hallitus päätti viime kevään kehysriihessä kääntyä väylämaksuasiassa 180 astetta, ja puolittaminen loppui tämän vuoden alusta. Maksut siis kaksinkertaistuivat.
Äänestä

11

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samassa yhteydessä alehinnasta nauttineet transito- eli kauttakulkuliikenteen väylämaksut nostettiin samalle tasolle muiden väylämaksujen kanssa. Kun ne aiemmin olivat puolet puolitetuista maksuista, ne siis nelinkertaistuivat vuodenvaihteessa.

      Päätös nostaa suoraan ulkomaanviennin kustannuksia. Hallitus tavoittelee 36 miljoonan euron lisätuloja, mutta se edellyttäisi, että liikenne säilyisi nykyisellä tasolla. Siitä ei ole takeita.

      – Väylämaksut rasittavat erityisen raskaasti metsäteollisuutta, joka on meille kaikkein suurin liikenneryhmä. Lähistöllä olevat tehtaat ovat jo nyt helisemässä puun hinnan kanssa. Nyt tulee vielä merkittäviä lisäkustannuksia, joita yritykset eivät ole missään vaiheessa laskeneet mukaan, Haminan–Kotkan sataman toimitusjohtaja Kimmo Naski sanoo.

    • Anonyymi

      Hallituksen esitystä väylämaksujen korotuksesta käsiteltiin eduskunnan täysistunnossa marraskuussa 2024. Kukaan hallituspuolueiden edustajista ei puolustanut salissa esitystä, joka sai kritiikkiä erityisesti keskustan edustajilta.

      Juho Eerola sanoo suoraan, ettei pidä väylämaksujen korottamisesta, vaikka hallituspuolueen kansanedustaja onkin.

      – Suhtaudun asiaan suurella harmistuksella ja suorastaan tympeydellä. Kyseessä on hyvän hallituksen huono päätös, ja pahiten juuri omaan kotiseutuuni osuva. Erityisesti ottaa päähän se, että olin itse hallitusneuvotteluissa mukana ja huolehdin osaltani siitä, että tämä väylämaksujen puolittaminen tuli ohjelmaan, Eerola sanoo.

      Kun hallitusohjelmasta päätettiin poiketa, Eerola kertoo "yrittäneensä kaivaa syyllistä esiin".

      • Anonyymi

        Sehän se persujen tapa on, aina pitää löytää syyllinen jostain muualta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sehän se persujen tapa on, aina pitää löytää syyllinen jostain muualta.

        Taisi olla ihan valtiovarain ministerin käsialaa noi väylä maksut laivoille. No Kotka saa kärsiä tästä. Toivottavasti ei tule enää lisää työttömyyttä alueelle. Turha tästä on syyttää ammattiyhdistystä jos satama sakkaa.


    • Anonyymi

      Kun hallitusohjelmasta päätettiin poiketa, Eerola kertoo "yrittäneensä kaivaa syyllistä esiin". Juho huomasi varmaan , että nyt kannattaa olla kaivelematta , sillä vaikeuksia tulee . Ois kannattanut pitää suurempaa meteliä , koska Kotka tulee siitä vielä maksamaan kovan hinnan. No tietenkin, voihan se vierittää satama työntekijöiden ja ammattiyhdistyksen syyksi ahdingon.

    • Anonyymi

      KymenSanomat jakaa Juho Kierolalle ilmaista vaalimainosta väylämaksujen korotusten osalta.

      Turha selittää enhän minä mutta hallitus jos edustaa hallituspuoluetta ja painaa hallitus nappia kuten kuuluu

      Juho Kierola os Eerola kerää täällä taas sulkia perseeseen, uhriutuja . Enhän minä mutta tuo hallitus.HIEMAN TAUSTA TIETOA TIETÄMÄTTÖMILLE

      Väylämaksut puolitetaan ja ratavero poistetaan vuosiksi 2015-2017
      liikenne- ja viestintäministeriö Julkaisuajankohta 15.9.2014 8.40
      STUBB pääministeri Hallitus Kok., SDP, RKP, KD, > Vihr.

      Sipilä , Rinne ja Marin jatkoivat vuoteen 2023. SITTEN TULI ORPO ; SAKSI PURRA JA PERSUT alkoivat sakottaa Suomen satamia

    • Anonyymi

      Miksi Sirpa Paatero ei ota kantaa tähän väyläasiaan ? Tietääkö se mikä on laiva ja väylä ? Entä tunteeko hän merimerkit ?

    • Anonyymi

      Tavoite on että perussuomalaisista tulee Kotkan suurin puolue...

    • Anonyymi

      Oppositio ei enää äänestä Jussia. Puhemieheksi . Nyt vain juho ehdolle ja äänet Juholle. Juho olis parempi. . Jussi ei osannut hommaa.

      • Anonyymi

        Viime vaalikaudella puhemiehenä toimineen Matti Vanhasen mielestä Halla-aho toimii puhemiehenä ”vähän hallituksen lasit päässä”


      • Anonyymi

        Juho pitää lähärien puolta. Vetää röökiä ja ottaa leimoja.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe