Kelan pääjohtajaksi ei saa valita ketään poliittisin perustein

Anonyymi-ap

Jos Satonen valitaan Kelan pääjohtajaksi, niin se ei saa perustua siihen, että Satonen on perussuomalainen. Sama koskee Saarikkoa. Häntä ei saisi valita tehtävään siksi, että hän on kepulainen. Valittavan pitää olla kyvykkäin tehtävään.

Virkamiehen valintakriteerit on määritelty Suomen perustuslaissa. Siellä ei ole mainintaa poliittisesta kannasta. Sen takia poliittinen virkanimitys on perustuslain vastainen. Näin se on.

8

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sehän juuri on poliittinen virka, ihan kuten aiemmin maaherratkin.
      Määräaikainen kelan pääjohtajan virka nykyään. Kaikki puoleet voi yrittää, demokratiassa suurin voittaa, ainakin kun äänestetään suurin ääni.
      Hyvä kun ei Putin tee valintaa eikä ayliike jossa vain vasemmisto saa paikat.
      Ayliike ei ole demokrattinen, jokin Venäjä Neuvostoliiton jatko.

    • Voin aloittajalle taata ja vakuuttaa että Satosta ei valita siksi että on perussuomalainen, hän kun on kokoomuslainen.

    • Anonyymi

      Satonen valitaan sen vuoksi, että hän on oikeistolainen ja oikeistolaisilla on enemmistö Kelan valtuutetuissa. Valinnassa toteutetaan hallituksen poliittisia "lehmäkauppoja".

    • Anonyymi

      Kela on rakennettu maalaisliitolle joka vastusti työeläkelakeja, maalaisilla ei ole palkkatyötä

      tavisperheen Sukselainen on Kelan tunnettuja pääjohtajia ja sai potkut

      https://www.digivallila.com/l/nykyisen-poliittisen-korruption-huippuesimerkki-sdp-ja-laaketeollisuus/ syöt!

      Suomessa poliittinen korruptio on aina ollut, muista väitteistä huolimatta, oleellinen osa toimintaa, joskus näkyvänä, nykyisin näkymättömänä, sillä nykyisin ruskeita kirjekuoria ei enää vaihdeta. Ne ajat ovat kaukana takana mm. 1950-luvun poliittisen korruption huippuvuosien henkilöitymässä, kenessä muussakaan kuin kepulaisen siltarumpupolitiikan yhdessä isässä, Arvo Korsimon (myös Kätilöopiston skandaalissa tuomitut J.V. Sukselainen ja Aarre Simonen jne...) henkilöhistorian häpeäpilkkuna.

      • Anonyymi

        Eikös tämä sukselainen ollut V.J.?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei kai sitä vain huhhuh. Oli tuo muumio Helsingin Yliopiston hallituksen puheenjohtaja ihan hiljan.


    • Anonyymi

      Humppa, humppa tättärää!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      25
      9861
    2. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      76
      7294
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4751
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      232
      3844
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3113
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2806
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      109
      2753
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      18
      2608
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      47
      2457
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      2439
    Aihe