Onpa mukava tuo meidän uusi kauppias. Hommat hoituu eikä kyttää hyllynvälissä mitä kukakin ostaa. Kaikki nyt kun kauppaan ennen kuin spar aukeaa tokmannille.
Vastaukset 8
- Anonyymi
K-market paras market..
Epäilen Spar kaupan tuloa Tokmannille, tilaa ei ole ellei puolet yläkerrasta pistetä romuista tyhjäksi..
Spar kauppaa tuskin lähivuosina okussa näemme, pikkukyliin ei laajenneta / perusteta uutta liikettä helpolla eikä isoja tiloja ole tyhjänä.
Joensuussa on tilat myymälälle valmiina, kyltit vaan ruuvaa paikoilleen muuta ei tarvita..- Anonyymi
Ei tule elintarvike-osastoa okuun. Kysyin tätä sieltä. Tällä asukasluvulla ei vain onnistu.
- Anonyymi
Kävin tuossa yks päivä asioimassa siellä. Kylläpä oli homeen hajunen koko talo. Aivastelin koko ajan ja kotona rupesi kurkku kipeytymään ja oksetti. Oon hirmu herkkä homeelle vainuun heti jos missä on. Kuhtuut aina jos epäilööt niin minut paikalle. Yleensä mänöö purkuun rakennukset sen jäläkeen. Turhan iso rakennus tämmöseen kuolevaan tuppu kylään. Aina puolet vois purkaa poikkeen. Liekö rakennettu silloin Nikolai Causescun aikoihin? Silloin oltiin vähä suuruuven hulluja. Sen kai vois ainahi purkaa sen parkkihallin Eikös se oo umpi homeessa.
- Anonyymi
Toista se oli Veikko Metsälän aikaan, seurasi etteivät mummot hypistele ja valikoi tomaatteja, käski ottaa hypistelemättä !
- Anonyymi
Kyllähän te tiedätte miksi mummot tomaatteja puristelee. Niille tulee siitä nuoruus mieleen, kun sai puristella toisenlaisia "tomaatteja".
- Anonyymi
Pitää alkaa useammin käymään että kaksi kauppaa pärjäisi täällä. Epäilen että kolme on liikaa.
Vsikka ei minun yhden hengen talous kenenkän yritystä pelasta, mutta jos löytyy useampia.... - Anonyymi
Juu... Kävin sittarissa jossa on mahtavat valikoimat kaikenlaista. Palveleva lihatiski jossa saa herkullisia kala ja lihatuotteita valmiina ta sellaisenaan. Palvelu on hyvää ja ystävällistä hymyn kera.. Viikon ruuat sai edullisesti kun tarjouksia ostaa, Lidl on somasti lähellä jossa on edullista tuotetta paljon myös..
Viisas raha ostaa sieltä mistä saa edullisesti, pikkukylän ahneet kauppiaat eivät tiputa hintojaan vaikka kaiken ostaisi yhdestä ja samasta kaupasta.
Kotiseutu voi olla mutta ei rakkautta elättää ketään selälleen...
Spar kauppa avautuu Joensuun Tokmannille, meidän kylälle turhaa sellaista odottaa, asiakkaat eivät riitä..
Oman kylän K- kauppa on mikä on, kauppiasta en tunne tai tiedä sen paremmin. Edelliset kauppiaat muistan ystävällisinä ja mukavina, juuri oikeanlaisia kyläkaupan vetäjiä..
Outokummun kohdalla voidaan puhua kylästä, kaupunki nimitys on lähinnä korni kuihtuvalle kylälle.. - Anonyymi
Hyvä kauppa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21716Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha512708Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64605
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551