Ilmastonmuutosnarratiivi alkaa käydä hermoille

Anonyymi-ap

Jatkuvasti valtamedia tuuppaa ulos psykoottista tuubaa esim. Golf-virran pysähtymisestä. Eikä aikaakaan, kun hysteerinen ilmastonmuutosmekastusryhmä alkaa paisuttelemaan asiaa somessa. Toinen puoli huutaa, että Suomi tulee jäätymään, toinen puoli huutaa, että Suomi tulee paistumaan. Ei mitään tolkkua.

Mutta sitten kadotaan paikalta, kun tuleekin tutkimus, jossa todetaan, ettei Golf-virrassa ole tapahtunut minkäänlaisia muutoksia 60 vuoteen. Hysteerikkojen mukaan jäätiköiltä sulavat tonnien suuruiset vesimassat pysäyttää Golf-virran, mutta
todellisuudessa ilmastonmuutos ei näytä vaikuttavan ollenkaan merivirtoihin. Mikä ihme ihmisiä vaivaa, kun järki pakenee päästä?

19

209

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkaisi ehkä mamut vähetä, kun kesälläkin on pari metriä lunta.

    • Anonyymi

      Mihin ilmastorahat menee.

      • Anonyymi

        Hallituksemme oligarkkien taskuihin.


      • Anonyymi

        Afrikkaan


    • Anonyymi

      Harrastan vattenfall vapautta.
      Sähköä saa halvemmalla muilta.

    • Anonyymi

      Myönnätkö kuitenkin, että ilmastonmuutosta tapahtuu vai käytätkö tuota tekosyynä sen kieltämiseen?

      • Anonyymi

        Ilmasto on aina muuttunut, onneksi emme ole jääkaudella.


      • Anonyymi

        Tietenkin ilmasto muuttuu ihan niin kuin kaikki muukin maailman kaikkeudessa jatkuvasti. Sammuta aurinko niin sitten hetken päästä muuttuu vähemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmasto on aina muuttunut, onneksi emme ole jääkaudella.

        Ei se muutos aina tarkoita muutosta huonompaan.


    • Anonyymi

      Eikö olekin hienoa että tuon tuuban varjolla kaikki on kalliimpaa ja kerätyt varat lähetetään Afrikkaan että voivat lisääntyä enemmän.

    • Anonyymi

      Säästetään jo sitä rahaa, ilmastonmuutos on jo ollut aiheena 200-vuotta.

    • Onko sellainen tutkimus tullut?

    • Anonyymi

      Ilmu on bisnestä jossa viisaammat kerää kerman.

    • Anonyymi

      Kuluta vähemmän.

    • Anonyymi

      Suomalaisia on johdettu pelottelun ja kusetuksen voimalla.

    • Anonyymi

      Ihmiset jakautuvat karkeasti kahteen ryhmään.

      Yksi ryhmä kerää itselleen muhkeat potit "käärmeöljykaupalla" ja nauraa matkalla pankkiin.

      Toinen on se lammaslauma joka maksaa.

    • Uskomuksia ja uskontoja tulee aina olemaan, ensin palvottiin aurinkoa ja kuuta, sitten raamatullisia hahmoja ym. ja nyt on taas tullut uusi jumala: ilmasto...

    • Anonyymi

      Ilmuleikin jälkeen tulee uusi leikki. Sitä ennen tällä kerätään voitot kotiin. Sitä odotellessa.

    • Anonyymi

      Kaikilla Linnunradan planeetoilla tapahtuu merkittäviä muutoksia. Kuten myös Auringossa. Tässä on tutkimus Marssin napajäätikön sulamisesta:
      https://www.nature.com/articles/s41467-025-56018-2
      Siitä politikot eivät vain puhu mitään, koska siellä ei ole lampaita, joilta voidaan verottaa tuolla syyllä loputtomasti rahoja.
      Paras huijaus ovat nuo 15-minuutin kaupungit, joilla rajoitetaan lampaiden asumista, syömistä ja liikkumista. Ja päälle lätkäistään vielä ympäristöveroja, koska isännät haluavat kansalaisten rahat. Rahaton kun ei kerkeä ajatella muuta, kuin toimeentuloaan ja etsiä uusia työpaikkoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5880
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5525
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5207
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3195
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2749
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2581
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2270
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2060
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1870
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1781
    Aihe