Jatkuvasti valtamedia tuuppaa ulos psykoottista tuubaa esim. Golf-virran pysähtymisestä. Eikä aikaakaan, kun hysteerinen ilmastonmuutosmekastusryhmä alkaa paisuttelemaan asiaa somessa. Toinen puoli huutaa, että Suomi tulee jäätymään, toinen puoli huutaa, että Suomi tulee paistumaan. Ei mitään tolkkua.
Mutta sitten kadotaan paikalta, kun tuleekin tutkimus, jossa todetaan, ettei Golf-virrassa ole tapahtunut minkäänlaisia muutoksia 60 vuoteen. Hysteerikkojen mukaan jäätiköiltä sulavat tonnien suuruiset vesimassat pysäyttää Golf-virran, mutta
todellisuudessa ilmastonmuutos ei näytä vaikuttavan ollenkaan merivirtoihin. Mikä ihme ihmisiä vaivaa, kun järki pakenee päästä?
Ilmastonmuutosnarratiivi alkaa käydä hermoille
19
249
Vastaukset
- Anonyymi
Alkaisi ehkä mamut vähetä, kun kesälläkin on pari metriä lunta.
- Anonyymi
Mihin ilmastorahat menee.
- Anonyymi
Hallituksemme oligarkkien taskuihin.
- Anonyymi
Afrikkaan
- Anonyymi
Harrastan vattenfall vapautta.
Sähköä saa halvemmalla muilta. - Anonyymi
Myönnätkö kuitenkin, että ilmastonmuutosta tapahtuu vai käytätkö tuota tekosyynä sen kieltämiseen?
- Anonyymi
Ilmasto on aina muuttunut, onneksi emme ole jääkaudella.
- Anonyymi
Tietenkin ilmasto muuttuu ihan niin kuin kaikki muukin maailman kaikkeudessa jatkuvasti. Sammuta aurinko niin sitten hetken päästä muuttuu vähemmän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmasto on aina muuttunut, onneksi emme ole jääkaudella.
Ei se muutos aina tarkoita muutosta huonompaan.
- Anonyymi
Eikö olekin hienoa että tuon tuuban varjolla kaikki on kalliimpaa ja kerätyt varat lähetetään Afrikkaan että voivat lisääntyä enemmän.
- Anonyymi
Säästetään jo sitä rahaa, ilmastonmuutos on jo ollut aiheena 200-vuotta.
Onko sellainen tutkimus tullut?
- Anonyymi
Ilmu on bisnestä jossa viisaammat kerää kerman.
- Anonyymi
Kuluta vähemmän.
- Anonyymi
Suomalaisia on johdettu pelottelun ja kusetuksen voimalla.
- Anonyymi
Ihmiset jakautuvat karkeasti kahteen ryhmään.
Yksi ryhmä kerää itselleen muhkeat potit "käärmeöljykaupalla" ja nauraa matkalla pankkiin.
Toinen on se lammaslauma joka maksaa. Uskomuksia ja uskontoja tulee aina olemaan, ensin palvottiin aurinkoa ja kuuta, sitten raamatullisia hahmoja ym. ja nyt on taas tullut uusi jumala: ilmasto...
- Anonyymi
Ilmuleikin jälkeen tulee uusi leikki. Sitä ennen tällä kerätään voitot kotiin. Sitä odotellessa.
- Anonyymi
Kaikilla Linnunradan planeetoilla tapahtuu merkittäviä muutoksia. Kuten myös Auringossa. Tässä on tutkimus Marssin napajäätikön sulamisesta:
https://www.nature.com/articles/s41467-025-56018-2
Siitä politikot eivät vain puhu mitään, koska siellä ei ole lampaita, joilta voidaan verottaa tuolla syyllä loputtomasti rahoja.
Paras huijaus ovat nuo 15-minuutin kaupungit, joilla rajoitetaan lampaiden asumista, syömistä ja liikkumista. Ja päälle lätkäistään vielä ympäristöveroja, koska isännät haluavat kansalaisten rahat. Rahaton kun ei kerkeä ajatella muuta, kuin toimeentuloaan ja etsiä uusia työpaikkoja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811508
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951202Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431101Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad42794- 14700
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30691Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .19621Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617