TYKS sairaala

Anonyymi-ap

Mihin Turku rupee laitetaan potilaita kun kaikki paikat on täynnä. Potilasturvallisuus jo vaarantuu...kuka on vastuussa

Vanhukset on tyksin vuodeosastoilla kun ei oo tai ei anneta vanhainkoti paikkaa, vaikka niitä on
Kaikissa säästetään ja leikataan mut ei sitä pidä potilaitten kustannuksella tehdä

6

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tehostettu palveluasuminen maksaa 6000€/kk per asukas, joten ei niitä paikkoja tule antaakaan!

    • Anonyymi

      Niin, kyllä pian täytyy halvempia hoitopaikkoja keksiä kun kohta puolet kansasta on jonkin sortin eläkeläisiä ja mt-ongelmat ja monenlaiset päihteet yhä nuorempia työvoimasta pudottaa.

    • Anonyymi

      Turun satamaan vaan sairaalalaiva tai kaksi niin kuin monessa muussakin maassa, kyllä tilaa löytyy vaikka koko Itämeren täyttää.

    • Anonyymi

      Pitää rakentaa kunnallinen vanhainkoti se on halvin,kun kaikki on yksityisiä niin on kalliita

      • Anonyymi

        Kunnallinen on yksityistä kalliimpi….


    • Anonyymi

      Ikävä totuus vaan on, että homma menee just noin eikä kukaan joudu vastuuseen eikä johtoporrasta edes kiinnosta. On niin valtavat rahat kyseessä eikä sitä ainakaan liikaa ole, henkilöstöstäkin iso puute. Käytännössä kotona ovat oman onnensa nojassa, mutta jos on suhteita tai saa äänensä mediassa läpi, saa parempaa kohtelua!

      Sitten on se mitä ei kukaan poliitikoista tai operatiivisesta johdosta uskalla sanoa eikä varsinkaan toteuttaa, hoitokäytäntöjen kriteerit pitää uudistaa kunnolla eli laitoshoidokkien mutta myös muiden tarpeeton ylihoitaminen, esim. vanhuuden "parantaminen", pitää lopettaa ja siirtyä enemmän palliatiiviseen hoitoon ja samalla ambulanssirallia vähentää. Kaikille monisairaille automaattinen DNR päätös, jos tuodaan ambulanssilla tajuttomana, ellei sitten ole helposti ja varmasti hoidettava ilman pysyviä (lisä)haittoja jne.

      lajijasuris

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe