Kuinka hyvin puhut nykysuomea ?

Jos saat edes kuusi oikein olet tietäjävelho
https://www.is.fi/menaiset/vapaalla/art-2000009282974.html
PS. Sain vain kaksi oikein.
9275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei tuo edusta minkäänlaista suomea vaan vieraskielistä otettua slangisanastoa.

Erkkomediat haluavat tässäkin valheuutisoida, syöttää perätöntä tietoa. Niillä on aina ollut ihan periaatteena hävittää suomalaisuus Suomesta.

Suomi on aina suomi. Muu on jotain muuta.

Äänestä

>>Jos saat edes kuusi oikein olet tietäjävelho<<
= hallitset roskakulttuurin.

Äänestä

Kieli muuttuu, jotkut uudissanat ovat tulleet jäädäkseen.
Itse asiassa nykykielemme on täynnä uudissanoja, joita emme hetikään
niiksi tunnista.

Äänestä

Semihyvin.

Sanasto uusiutuu nopeasti, jos oudompi aihe, ei tietenkään pysy perässä. Tossa puolet sanoista oli joko tuttuja, tai pääteltävissä. Lopuista ei hajuakaan.

Helppoja yleensä englantiperäiset, joillekin sanoille ei ole suomenkielisiä vastineita. Kielitaito auttaa. Mua aikanaan ihmi "känkky". Tarkoittaa Oulun seudulla pitsaa. Mistä hitosta sana lie peräisin, ei hajuakaan. Siellä oli jokin känkkypalvelukon, siis tilauspitsoja. Muualla suomessa sanaa en ole kuullut.

Meinaan vaan, usein uudissanat on jotain slangia, joka sitten on levinnyt laajempaan tietoisuuteen.

Ihmettelin muuten pitkään vapea. Toki tiesin sanan merkityksen. Noh, lyhenne englannin sanasta höyrystin. Ihan hyvä sana, jos tietää mistä kyse. Itse sana ei kerro mitään. Kuten ei känkkykään

Kieli kehittyy, ihan ok. Ei kaikkeen tarvi keksimällä keksiä suomenkielistä sanaa jos alkuperäinen hyvä.Viittaan hyrysysyyn, auto paljon parempi sana ja ymmärretään kansainvälisestikin.

Mutta juu, "känkky". Moniko olisi tiennyt?

=DW=

Äänestä
  • Kaikille asioille löytyy suomenkielinen vastine. Vierasperäiset sanat eivät ole suomea lainkaan, eivät uutta, eiväykä vanhaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Kaikille asioille löytyy suomenkielinen vastine. Vierasperäiset sanat eivät ole suomea lainkaan, eivät uutta, eiväykä vanhaa.

    Kaikissa kielissä on lainasanoja ja varsinkin puhekielessä uusia syntyy
    tiuhaan tahtiin. Jotkut jäävät käyttöön ja jotkut unohtuvat.

    Äänestä

Monet saattavat kokea yleisessä käytössä olevat sivistyssanat
"vierasperäisiksi" sanoiksi ?

Äänestä

Tuloksesi: 3 / 8
Keskitason keskustelija

Vaikea uskoa että tuo kieli kovin laajalle levinnyttä olisi.

Äänestä

Ei osoita mitään taitoja minun puhekiekestäni, mutta tulokseni oli
Tuloksesi: 7 / 8
Pikku sanapioneeri

Jos seuraa aikaansa, kuulee nuorilta uusia sanoja, jotka ovat vain jonkin sanan vastikeita, eivät suomea-
Ettäkö osoittaisi kuinka osaat puhua, täyttä p-skaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos saat edes kuusi oikein olet tietäjävelho
https://www.is.fi/menaiset/vapaalla/art-2000009282974.html
PS. Sain vain kaksi oikein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu