Kuntavaalit lähestyy, oletko valmis?

Anonyymi-ap

Tässä pieni muistelo vuosista 2019-2023 eli äärivasemmiston (Demarit, vasurit ja Vihreät) touhuista tuolloin.

1. Suomalaisten ostovoima ROMAHTI noin 30%
2. Asunto ym. lainojen korot nousivat YLI 4%
---nuo yhdessä lopetti asuntokaupan sekä rakentamisen maassamme, josta puolestaan seurasi ennen näkemätön KONKURSSI- ja IRTISANOMISAALTO.
3. Turve ÄÄNESTETTIIN uusiutumattomaksi, mistä seurasi kymmenien turvealan yrittäjien KONKURSSIT sekä turvevoimaloiden ALASAJO sekä mm. sähkön hinnan HUIMA NOUSU.
4. Suomen maailmankuulujen, suurimpien hiilinielumetsien laskentatapaa muutettiin ja niistä saatiinkin 2021 alkaen PÄÄSTÖLÄHTEITÄ!!!
5. Kyseisen kauhukabinetin viimeisiä päätöksi 2019-2023 oli SUSI-SOTE ja sen saaminen MAALIIN, maksoi mitä maksoi... ja maksaahan se MILJARDEJA, sekä vie palveluita monelta paikkakunnalta.
6. Tunnin juna Turkuun sopimus allekirjoitettiin 2020
jne-jne.

20

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis kuntavaaleihin vaikutti korona Ukrainan sota Venäjä pakotteet energiakriisi ukropakolais invaasio Suomeen? Eihän nyt ole muuta kriisiä kuin äärioikeisto tuhohallitus.

      • Anonyymi

        Älä väheksy nykyistä kriisiä!


      • Anonyymi

        "Siis kuntavaaleihin vaikutti korona Ukrainan sota Venäjä pakotteet energiakriisi ukropakolais invaasio Suomeen?"

        PAITSI, että sota jatkuu ja Ukrainaa avustetaan NYT paljon suuremmilla summilla, PAITSI, että talouspakotteet ja energiakriisi jatkuvat ja kovenevat, PAITSI että pelkästään 2019-2023 hallituksen viimeisenä vuonna maahamme saapui yli 70000 uutta duunaria, PAITSI että ET SITTEN LUKENUT ALOITUSTA, jossa kerrottiin faktaa kauhukabinettihallituksesta ILMAN 50MILJARDIN velkaa joka pääosin jaettiin maamme rajojen ulkopuolelle,,,, PAITSI että NYT lainasta maksetaan pelkkää korkoa YLI 3MILJARDIA!!!!


    • Anonyymi

      Eduskunnassa hyväksyttiin Sote niin kaikki tiesivät siitä puuttuvan vähän yli miljardi euroa . Mieki tiesin ja olen bussikuski. Äärioikeisto tuhohallitus haluaa laittaa rahat muualle . Oikeisto aina halunnut yritysten hoitavan terveydenhoidon kuten USA ssa on .

      • Anonyymi

        Vaaleissa annetaan palaute tämän äärioikeistolais hallituksen harjoittamalle politiikalle ja otetaan valtaa pois heiltä, äänestämällä oppositiota.


      • Anonyymi

        "niin kaikki tiesivät siitä puuttuvan vähän yli miljardi euroa "

        Laitatko linkin missä oli tuollainen summa.... lähes kaikkien kuntien talous on kuralla ja SOTE rahaa menee KYMMENIÄ MILJARDEJA!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaaleissa annetaan palaute tämän äärioikeistolais hallituksen harjoittamalle politiikalle ja otetaan valtaa pois heiltä, äänestämällä oppositiota.

        En tunne ketään selväjärkistä JOKA HALUAISI KAUHUKABIKNETIN VIELÄ TAKAISIN!!!!!! Kyllä 2019-2023 talousluvut ovat jotain KARMAISEVAA luettavaa, mihinkä EI YKSIKÄÄN AIKAISEMPI HALLITUS PYSTYNYT EDES LÄHELLE!!!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaaleissa annetaan palaute tämän äärioikeistolais hallituksen harjoittamalle politiikalle ja otetaan valtaa pois heiltä, äänestämällä oppositiota.

        Eikös oppositiolle annettu ääni mene hukkaan!!?? Onneksi meillä EI OLE äärioikeistolaisia muita kuin Vihreät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös oppositiolle annettu ääni mene hukkaan!!?? Onneksi meillä EI OLE äärioikeistolaisia muita kuin Vihreät.

        Kokoomus käyttää aina huonoa taloustilannetta syynä kurmuttaa kansaa ja leikata heikompi osaisilta ,rikkaille. Nyt se vain on mennyt röyhkeydessään pidemmälle kun Perussuomalaiset antavat sen toimille täyden tuen

        Kaikki vaihtoehdot on parempia kuin tämä Suomen alas ajo, jossa kansa pannaan maksumieheksi ja kansalaisista revitään irti mitä otettavissa on jopa menne niin pitkälle että perusoikeudet viedään ihmisiltä leikkaus politiikan kautta .

        Valeissa otetaan valtaa näiltä pois ja pyyhitään Kokoomuksella lattiaa .Näytetään että tuo peli ei vetele. Ääni oppositiolle on ääni oikeudenmukaisuudelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös oppositiolle annettu ääni mene hukkaan!!?? Onneksi meillä EI OLE äärioikeistolaisia muita kuin Vihreät.

        Ei se mene .Kyse ei ole eduskunta hallinnosta vaan aluehallinnosta /kuntien päätöksenteosta jossa päätetään miten kunnissa panostetaan mihinkin toimeen. Tuossa suhteessa joko lisätään hallitusvallan painoarvoa tai viedään sitä äänestämällä oppositio puolueita päättämään kunta tason asioista .


    • Anonyymi

      Tän hallitukse tekoja ei tartte muistella ,ne näkyy arjessa ja jälki on hirveetä .

      Ei jatkoon.

    • Anonyymi

      Tämä ostovoimatyyppi se jaksaa.

      Miksi ostovoima romahti? Mitä hallitus teki sen romahtamiseksi? Ei ole tiedossa.

      Ostovoimaan vaikutti kansainvälinen inflaatio, mikä oli Ruotsissakin ennätyskorkea. Öljyn hinta ja EKP:n ohjauskorko kasvoivat.

      Nyky hallitus leikkaa ostovoimaa:
      - eläkeläisten veronkorotus (paitsi yli 5000 €/kk eläke)
      - alvin nosto
      - palkansaajan veroalennuksesta leikattiin 20 prosenttia
      - kaikkien tukien leikkaaminen mm. opiskelijoilta
      - kotitalous vähennöksen vähentäminen
      - matkakustannuksen omavastuun nosto
      - palkansaaja maksaa enemmän veroja kymmeniin vuosiin
      - hallituksen toimet lisäävät työttömyyttä mm. hoitoalan ja opetusalan vähennökset, ASO-rakentamisen lopettaminen rakennuslamassa

      Hyviä vai huonoja asioita?

    • Anonyymi

      Hyviä listauksia!

      • Anonyymi

        Tarkoitat varmaan edellistä kirjoitusta, missä on selitetty ostovoimaa ja miten nykyinen hallitus on heikentänyt sitä.


    • Anonyymi

      Itse en äänestä. Luottamus täys 0. Ihan sama ketä äänestät, joko takki kääntyy tai puolue vaihtuu, ja mikä pahinta puhuvat täyttä paskaa.

      • Anonyymi

        Äänestän koska nykyinen hallitus saadessaan lisää valtaa kuntasektorilla ,vahvistaa asemaansa päättäjä tasolla ja saa entistä enemmän tukea päätöksenteon linjauksillee, joilla leikataan toimeentulomahdollisuuksia ,sekä heikennetään oleellisesti palkansaajan asemaa tuosta syytä valitsen oppositio edustajan jolle tärkeää on tavallisen palkansaajan toimeentulo .Edustaja löytyy tuolloin ammattiliiton piirissä toimineita. Mm esimerkkinä Helsingistä :

        https://www.sdp.fi/ehdokkaat-kuntavaalit/ruonala-marko/

        Nuorissa on tulevaisuus joten tuen antamalla ääneni nuorten asemaa ,antamalla ääneni edustajalle jonka arvopohjat ovat tuossa suhteessa samat. Katson siis, että äänestämällä voin vaikuttaa edes vähän ,mutta äänestämättä jättämällä tuen nykyisiä hallitus puolueita ja annan hiljaisen tukeni heille.


    • Anonyymi

      Kannattaa äänestää sellaista joka taistelee aktiivisesti suomalaisten puolesta periksiantamattomasti. Ääni Junes Lokalle Kuntavaalit, Vantaa nro 480

    • Anonyymi

      Nämä vaalit tulevat näyttämään Suomen päätöksenteon tulevan suunnan, joko ne on käänteen tekevät nykyisen politiikan suhteen tai antavat hyväksynnän toimille /leikkaus politiikalle, jotka saavat hallitus puolueiden saaman tuen myötä jakoa .

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kuntavaaleilla voi osoittaa, haluaako terveyspalvelurahat terveysjättien osonkoihin (hallituspuolueet) vai julkisen palvelun kehittämiseen (oppositio).

      Jokainen voi antaa oman mielipiteensä asiasta äänestämällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      116
      3552
    2. Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...

      ...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä
      Maailman menoa
      539
      2968
    3. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      96
      1871
    4. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      50
      1386
    5. Nainen, tilanne on nyt tämä

      että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä
      Ikävä
      82
      1364
    6. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1294
    7. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      90
      1099
    8. Pandatalo

      Pandatalo myyty. 👍👍👏👏
      Ähtäri
      44
      1093
    9. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      90
      1084
    10. Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan

      Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal
      Maailman menoa
      108
      1051
    Aihe