YLE uutisoi Teollisuussijoituksen eli Tesin PK-yrityksille tekemästä barometristä koskien vuoden 2025 näkymiä. PK-yritysten liikevaihdon ennakoidaan kasvavan tänä vuonna keskimäärin 8 prosenttia.
https://tesi.fi/tiedote/vuosi-alkaa-viime-vuotta-positiivisemmissa-merkeissa-yrityskyselyn-mukaan-liikevaihdot-ja-investoinnit-kasvussa/
Kyselyssä ovat mukana yli 5 henkilön yritykset, eli ei aivan pienimpiä mikroyrityksiä kuten kampaamotuolit, kynsistudiot ym.
PK-yritysten liikevaihto kasvaa tänä vuonna 8% verran
8
285
Vastaukset
- Anonyymi
Niinmulki kasvaa vaik konkka on ennen kesää .
- Anonyymi
Nuo tuollaiset ennusteet ovat tarkkuudeltaan samaa luokkaa Valtiovarainministeriön viime vuosien talousennusteiden kanssa.
VM: 19.12.2022: “Vuonna 2023 bkt kasvaa +0,5 prosenttia.”
VM: 19.12.2023: “Vuonna 2023 bkt laski –1,2 prosenttia.”
VM: 19.12.2023: “Vuonna 2024 bkt kasvaa +0,7 prosenttia.”
VM: 19.12.2024: “Vuonna 2024 bkt laski -0,3 prosenttia.”
VM: 19.12.2024: “Vuonna 2025 bkt kasvaa +1,6 prosenttia.”
VM: 19.12.2025: ?????????????????
Heittoa on ollut VM:n parin vuoden ennusteissa 1,0....1,7% verran.
Jos saadaan edes plusmerkkinen talouskehitys vuodelle 2025, niin se olisi jo pientä edistystä kuitenkin. - Anonyymi
Mitä sillä liikevaihdolla tekee? Se kertoo jotain, mutta ei ole lopulta kovinkaan merkityksellinen.
Liiketulostahan pitäisi tutkia.
Ja tietenkin liikevaihtojen pitääkin nousta, kun verotusta on nostettu, tarkoittaa tuotteiden hinnan korotuksia, mikä vuorostaan nostaa liikevaihtoa. Eli hinnalla kompensoidaan verotuksen osuutta.
Silti se ei kerro mitään, ellei tulosta tarkastella.- Anonyymi
Mitäs (yritys)verotuksia mielestäsi on nostettu 2024...2025 vuosien aikana?
Ainakaan ALV-prosentin korottaminen ei nosta yritysten liikevaihtoa yhtään. Aivan perustietoahan on, että liikevaihto lasketaan aina ALV-verottomista myyntihinnoista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs (yritys)verotuksia mielestäsi on nostettu 2024...2025 vuosien aikana?
Ainakaan ALV-prosentin korottaminen ei nosta yritysten liikevaihtoa yhtään. Aivan perustietoahan on, että liikevaihto lasketaan aina ALV-verottomista myyntihinnoista.No ainakin kaikki julkistaloudelliset maksut nousee 5-15 %, jotkut enemmänkin.
- Anonyymi
Oliko tuo reaalikasvua vai nimelliskasvua?
Jos liikevaihto kasvaa nimellisesti 8 % niin reaalisesti se ei kasva juuri lainkaan, riippuen toteutuvasta inflaatiosta.- Anonyymi
Eihän kyselyihin vastaavien PK-yrittäjien sitä tarvitse ennakolta tietää, että kuinka paljon inflaatio tulee 2025 aikana lopulta olemaan.
Korkeintaan yrittävät haarukoida oman myyntinsä mahdollista kasvumäärää. Siitä on keskiarvona tullut tuollainen 8% ennakoitu liikevaihdon kasvu.
Edes "ikuinen" talouskasvaja Kiina ei uskalla arvioida oman BKT:nsä kasvuksi kuin 4.0%.
https://www.suomenpankki.fi/fi/ajankohtaista/lehdistotiedotteet-ja-uutiset/tiedotteet/2024/kiinan-talouskasvu-hidastuu-edelleen-vuosina-20242026/
Suomalaiset PK-firmat huomasti lupailevat 8% kasvua.
- Anonyymi
> No ainakin kaikki julkistaloudelliset maksut nousee 5-15 %, jotkut enemmänkin.
Minulle ihan outo käsite yrityskustannuksina, mitä maksuja nuo oikein ovat? Googlen kautta tuolla viitataan lähinnä terveyskeskusmaksujen kohoamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759512Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872080Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377