"Aku Ankka" romantiikkaa purjehduksen ystäville, sulavalinjaiset purret, miehet tyylikkäästi pukeutuneita gentlemanneja.
https://youtu.be/sviJUw9MfMM
Talven ratoksi -30 purjehdus video
14
531
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiinoinen, erikoisia rikkauksia vs nyky perus permuda. Osa valtavan kokoisia pursia.
- Anonyymi
Olipa hyvä löytö. Kiitos!
- Anonyymi
Kiitos tuosta historia hetkestä.
Olikohan noissa pursissa jo silloin moottori?- Anonyymi
Pienemmissä tuskin, mutta kyllä uskoisin isommissa olleen, tietysti uniikkeja jokainen tietyllä tapaa luokka rajojen puitteissa.
- Anonyymi
Tosi hieno. Kiitos.
- Anonyymi
Luin joskus J-veneistä kertovan kirjan. Oli hurjaa touhua aikanaan kun kovemmalla kelillä saatoi mastosta tulla alas kaikenlaista plokia ja pylpyrää.
J-veneen kyytiin olisi kyllä hieno päästä. Nykyveneet ovat rumia kuin fan noihin verrattuna.- Anonyymi
J-vene, yritin hakea netistä, mutta ilman tuloksia.
Voitko kertoa lisää tai antaa linkkiä, kiitos? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
J-vene, yritin hakea netistä, mutta ilman tuloksia.
Voitko kertoa lisää tai antaa linkkiä, kiitos?Eipä tosiaan näytä suomeksi löytyvän. Englanniksi on sitten enemmän… esim https://en.wikipedia.org/wiki/J_Class_(yacht)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä tosiaan näytä suomeksi löytyvän. Englanniksi on sitten enemmän… esim https://en.wikipedia.org/wiki/J_Class_(yacht)
Kiitos!
- Anonyymi
Upeita pursia ja miten sulavasti leikkaavat merta, olisi upeaa saada kokea tuolaista purjehtia.
- Anonyymi
Onneksi aika lähelle noita tunnelmia voi Suomessakin päästä. Talvella löytyy Kotkasta ja kesällä ajoittain Helsingistä.
https://bluemarlin.fi/
https://tamamatka.fi/suomen-puuvenekeskus-kotkassa-ja-upea-blue-marlin/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi aika lähelle noita tunnelmia voi Suomessakin päästä. Talvella löytyy Kotkasta ja kesällä ajoittain Helsingistä.
https://bluemarlin.fi/
https://tamamatka.fi/suomen-puuvenekeskus-kotkassa-ja-upea-blue-marlin/Hieno vene kerrassaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi aika lähelle noita tunnelmia voi Suomessakin päästä. Talvella löytyy Kotkasta ja kesällä ajoittain Helsingistä.
https://bluemarlin.fi/
https://tamamatka.fi/suomen-puuvenekeskus-kotkassa-ja-upea-blue-marlin/Blue Marlin on iso ja hieno vene, mutta J-veneen rinnalla pelkkä jolla. Jos saisi valita yden veneen, jolla päästä purjehtimaan, olisi valinta ehdottomasti J. Ei tietenkään omasta veneestä luopuen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Blue Marlin on iso ja hieno vene, mutta J-veneen rinnalla pelkkä jolla. Jos saisi valita yden veneen, jolla päästä purjehtimaan, olisi valinta ehdottomasti J. Ei tietenkään omasta veneestä luopuen.
Toimineeko linkki, mutta siinä on hyvä vertaiu J-veneen ja 12mR:n välillä. https://scontent-hel3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/475307116_1121592509754787_1460657135903852042_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_tt6&_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=127cfc&_nc_ohc=6p5MGO1KmGcQ7kNvgHPjiXW&_nc_zt=23&_nc_ht=scontent-hel3-1.xx&_nc_gid=ACn4_2sOhVWdCp8XXsk8bxk&oh=00_AYA15-n_eac_hNwy1TjJi4y0UyPpQVYIkPkMQRBwHV7z6g&oe=67A2CD07
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161431- 511271
- 921206
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2011065- 471045