Fontanellan voisi jo purkaa

Anonyymi-ap

Koko paikka alkaa olla tiensä päässä, siellä täällä korjattavaa, kunta syytää rahaa satoja tuhansia vuodessa fontanellaan ja maksaa vielä kunnonpaikalle koululaisten uimakouluista vaikka ne pitäisi kaiken järjen mukaan pitää kunnan omistamassa paikassa. Kysyn vaan miksi?

14

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei olisi pitänyt koko rakennusta rakentaa ollenkaan, koko ajan toiminta on ollut tappiollista ja kunnan rahoja mennyt miljoonia ja taas miljoonia.

    • Anonyymi

      Mutta jos se puretaan niin voitetaanko enää suomen rumin palkintoja.

    • Anonyymi

      Paikka on kyllä parhaat päivänsä nähnyt ja kulunut.

    • Anonyymi

      Purkasivat vaan ja palauttaisivat alueen nurmikentäksi kuten se oli ennen koko nellaa.

    • Anonyymi

      Ja missä on se paras kassaneiti? Vaaleahiuksinen ja aina niin iloinen ja ammattitaitoinen.

    • Anonyymi

      Irtisanoutui itse jokin aika sitten.

    • Anonyymi

      Fontanella on alkujaankin ollut tosi ruma saatika nyt vähän rapistuneena. Käsittämätöntä arkkitehtuuria. Onneksi kesällä on edessä kauniit istutukset.

    • Anonyymi

      Älkäähän nyt vielä purkako, ei ole edes vanha rakennus. Itseasiassa kohtalaisen uusi vielä.
      Vai pitääkö tuosta ajatella, että se edustaa kertakäyttörakentamista?

    • Anonyymi

      Entäpä jos kunta luopuisi kokonaan uimalan/kylpylän hallinnoinnista.
      Osoittaisi/luovuttaisi sopivan tontin yksityiselle liiketoiminnan pyörittäjälle (esim.holiday club tai vastaava) johon tämä rakentaisi kylpylän ja majoitusta ympärille.
      Kunta voisi neuvotella kuntalaisille alennuksen k.o. paikan palveluiden käyttöön.
      Ratkaisu toisi uusia matkailijoita Siilinjärvelle ja he käyttäisivät varmasti myös muita täältä löytyviä palveluita.

      • Anonyymi

        Luuletko oikeasti, että kermankuorijat mitään hoitavat? Jos ei menesty edes nyt kalliilla hinnalla, ei menestyisi, vaikka ilmaiseksi lahjoittaisi kokoomuslaiselle ja lopulta päätyisi kuitenkin kunnalle.


    • Anonyymi

      Kunnostetaan Fontanella ja rakennetaan viereen hotelli. Näin oli menneinä aikoina suunnitelma.
      Hankkeen voisi yhtiöittää kokonaan, jossa kunta olisi osakkaana, mutta ei omistaisi kiinteistöä yksin. Fontanella on tarpeellinen, Kunnonpaikka ei voi korvata keskustassa sijaitsevaa kylpylää.

    • Anonyymi

      Koko kylä pitää purkaa niin kaivos voi laajentua sinne minne se haluaa ja norskit saisi enemmän voittoja. Mikä olisi sitten suomen rumin.

    • Anonyymi

      Toivala-Vuorela-alueen koululaiset käyvät Kunnonpaikassa ja keskustan Fontanellassa.
      Se on kaikkein edullisin järjestely. Pienimmät kuljetuskustannukset.

    • Anonyymi

      Kyllä on taas tietämättömät täällä kirjoittelemassa. Fontanellan säilyttäminen olisi kulttuuriteko. Ikävää, ettei kunnan päättäjät osaa arvostaa säilyttämisen arvoista paikkakunnallaan. Museovirastoa ei tietenkään ole konsultoitu asiassa, eipä tietenkään.Siilinjärven keskustan kadun varret ovat täynnä tyhjiä liiketiloja. Minusta purkaminen olisi pitänyt aloittaa niistä kohteista. Näille paikoille rakennettaisiin yrittäjien kesämessuille oma leikkikenttä parkkipaikkoineen. Kesämessut sellaisena kuin niitä torilla on viime vuosina pidetty on "so last season".Siilinjärven yrittäjien pitäisi enemmän matkailla koti- ja ulkomailla, kaivaa virikkeitä muualta ja ottaa mallia. Sen jälkeen kesämessut ym. yrittäjien tarjonta alkaisi kiinnostaa satunnaista matkailijaa Siilinjärvellä. Etniset ruokapaikat ovat tätä päivää. Kuitenkin tarjonta piinaavan tavallista, eivätkä paikalliset ravintolat paria poikkeusta lukuunottamatta paranna tilannetta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1730
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      227
      1369
    4. 74
      1336
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      63
      1186
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1079
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      863
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe