Huijaus menossa

Anonyymi-ap

Suomen kansan täydellinen kusetus menossa ns. sähköpörssissä. Pörssi josta kukaan tavallinen kuolevainen ei ota selvää. Vahva kartelli epäily päällä..
Hinnat hyppii juuri niinkuin sähkön myyjät haluavat eikä se taatusti johdu tuulivoiman saatavuudesta niinkuin useimmiten selitellään.
Sähkömyyjät ja siirtoyhtiöt nylkevät kansaa ja käärivät miljoonia euroja voittoa joka kuukausi

8

457

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen alkanut vaan käyttää sähköä vähemmän ja vähemmän. Itseltään syövät leivän kun ahneeksi alkoivat.

    • Anonyymi

      Kyllä sille on ihan perusteet miksi se maksaa. Kovalla pakkasella ja tuulettomana päivänä voi joutua jotkin voimalaitokset toimimaan täydellä kapasiteetilla. Kysynnän ja tarjonnan laki.

      Eipä tarvitse paljoa välittää itse korkeista hinnoista. Käytän aina automaattisesti halvinta sähköä emaldon akustolla. 35kwh omaa akkua ja 5 kwh menee reservimarkkinoille. Nyt saa 150€kk takuutuloa ja huhtikuusta alkaa nousta 160-230€/kk. Paneelien ylituototkin saa talteen. Eipä tarvi paljon sähkölaskua miettiä.

    • Anonyymi

      Mitähän näin jännää seuraavaksi ?

    • Anonyymi

      Miten se halvin on halpaa kun nytkin halbin on siinä 15 ckwh

      Samaa mieltä pörssihin hyppelee , mutta miten söhkön määrä lisääntyy kun hinta nousee

    • Anonyymi

      Ei ole kovin järkevää myöskään että suomalaisten ihmisten omistamat sähköyhtiöt, myyjät ja siellä palkattu henkilöstö pitää korkeampaa hintaa ihmisille kuin tarvetta.

      • Anonyymi

        Perusta oma voimalaitos


    • Anonyymi

      "Sähkömyyjät ja siirtoyhtiöt nylkevät kansaa ja käärivät miljoonia euroja voittoa joka kuukausi"
      Ei kai kukaan käske olla nylkijöiden uhri ??

    • Anonyymi

      Kun tuotteen hinta puliveivataan negatiiviseksi, on turha puhua enää markkinataloudesta. The game is rigged, drain the swamp!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      289
      8174
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      189
      4392
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      30
      2617
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      187
      2541
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      97
      2123
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1686
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      54
      1617
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      19
      1531
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1294
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      167
      1273
    Aihe