Kuka on rasisti?

Anonyymi-ap

Turun perussuomalaisten piiritoimisto joutui maanantain ja tiistain välisenä yönä ilkivallan kohteeksi. Ikkuna rikottiin kiviä heittelemällä ja ikkunaa oli laitettu lappu, jossa luki, RASISTI PELLET.
Ikkunan särkijät ovat todellisia rasisteja. Ei kukaan täysjärkinen, demokratiaa ja ihmisarvoa kunnioittava ihminen voi sortua noin alhaiseen tekoon. Mikä puolue tai järjestö tunnustaa olleensa teon takana?

5

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko Mainilan laukaukset ?

    • Nykyään leimataan rasistiksi ja rasismiksi lähes mikä tahansa. Ajatellaan vaikka nyt sitä Afrikan tähti -peliä. Kohta on rasisti, jos omistaa sen pelin (itsellä on se hyllyssä).

      Rasisti on sellainen, joka syrjii ihmistä kansalaisuuden ja ihon värin perusteella ja pitää toisia vähempiarvoisina kuin itse on. Valitettavasti tällaista on vielä tänäkin päivänä monessa maassa, täällä Suomessakin. Kaikkiin tällaisiin ongelmiin ei aina puututa, mutta esim. siihen Afrikan tähti -peliin kyllä.

      Perussuomalaisissa on kyllä sellaisiakin ihmisiä, joita voidaan pitää rasisteina ja muulla tavoin toisia syrjivinä, mutta se ei kuitenkaan oikeuta heidän Turun puoluetoimiston ikkunan rikkomista.

      • Anonyymi

        Kyllä ne ikkunan rikkojaykin ovat rasisteja, koska pitävät perussuomalaisia vähempiarvoisia kuin itseään. Ei rasismi ole pelkästään kansalaisuuden tai ihonvärin perusteella syrjimistä. Suomessa on useita kansalaisjärjestöjä, joita syrjitään. Eniten syrjiöitä löytyy aktivistiryhmistä, joilla on taipumuksia kansalaistottelemattomuuteen.


    • Anonyymi

      Jospa persut yrittävät toisintaa 30-luvulla tapahtuneen Berliinin valtiopäivätalon vahingonteon. Jostainhan sitä myötätuntoa on saatava kun teot eivät siihen oikeuta.

      • Anonyymi

        Jospa se onkin elokapina tai tai sateenkaariliike, joka yrittää toisintoa 30-luvun tapahtumista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8137
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7411
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      72
      5546
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4763
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2538
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      6
      1379
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1374
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1220
    Aihe