Kuka on rasisti?

Anonyymi-ap

Turun perussuomalaisten piiritoimisto joutui maanantain ja tiistain välisenä yönä ilkivallan kohteeksi. Ikkuna rikottiin kiviä heittelemällä ja ikkunaa oli laitettu lappu, jossa luki, RASISTI PELLET.
Ikkunan särkijät ovat todellisia rasisteja. Ei kukaan täysjärkinen, demokratiaa ja ihmisarvoa kunnioittava ihminen voi sortua noin alhaiseen tekoon. Mikä puolue tai järjestö tunnustaa olleensa teon takana?

7

330

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monet eivät ymmärrä, mitä rasismi edes on ja mitä sillä tarkoitetaan. Huutavat monesti joukossa rasismista, vaikka asiaan ei edes liittyisi rasismi mitenkään.

      Rasismi on syrjintää, mutta kaikki syrjintä ei ole rasismia. Jos ei ymmärrä eroa, niin ei ymmärrä rasismin päälle.

    • Anonyymi

      Jospa persut ovat itse teon takana hakeakseen sympatioita aluevaalien alla. Samaa menetelmää käyttivät myös natsit 30-luvulla.

    • Anonyymi

      Olisivat pistänneet tuleen koko kurjistajien pesän

    • Anonyymi

      Siitäs saitte porvari siat ihan oikein teille noin aluksi siitä mitä itse teette vähä osaisille ja köyhille

      • Anonyymi

        Rasismista ei silti ole kyse. Kaikki syrjiminen ei ole rasismia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rasismista ei silti ole kyse. Kaikki syrjiminen ei ole rasismia.

        Mutta poliittisesti järjestäytyneen puolueen omaisuuden tahallinen turmeleminen on rikos ja ilkivaltaa. Jos turmeleminen tehdään koko puoluetta vahingoittavassa tarkoituksessa, se on rasismia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta poliittisesti järjestäytyneen puolueen omaisuuden tahallinen turmeleminen on rikos ja ilkivaltaa. Jos turmeleminen tehdään koko puoluetta vahingoittavassa tarkoituksessa, se on rasismia.

        Ei ole rasismia. Rasismi liittyy ihmisen rotuun tai etniseen taustaan. Kantasuomalainen ei voi toiselle kantasuomalaiselle olla rasistinen. Syrjinnästä on silloin kyse.

        Toinen esimerkki on ikäsyrjintä. Ikä ei liity rotuun tai etniseen taustaan. Jotkut puhuvat silti väärin ikärasismista, vaikka kyseessä on ikäsyrjintä.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      2006
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1293
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      984
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      210
      915
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      78
      799
    6. 90
      784
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      700
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      68
      662
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      47
      662
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      601
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      591
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe