Nyky työssäkäyvät?no niinhän se ehkäkin on.Aamuteksti TV järkytti.On töitä jotkut / useammat tehnyt 40-70v.Eläke kertymään siis pitäisi olla.Kuka söi elääkkeemme,?Nykyeläkel.vanhemmllla oli huonommat eläkkeet,vaikka tekivät töitä koko elämänsä lapsesta asti.Silti he pärjäsivät.
Nyky eläkkeet..maksaa muka
5
452
Vastaukset
- Anonyymi
Kerran ihmettelin 2 suursijoittajan juttuja. Ihmettelin keitä he ovat. Selvisi lopulta että eläkeyhtiöiden. He saivat suurta palkkaa eikä heidän sijoituksensa tarvinneet tuottaa voittoa. He voivat vaikka tuottaa tappiota.
Ne rahat joita nämä töyhtöhyypär sijoittaa ovat MEIDÄN RAHOJA!!!
Vankilaanhan nuo kuuluu.
Samoin perustettiin joku kylpylä. Rahoittajana eläkeyhtiöitä. Siis mitä hemmettiä! Kenen rahoilla?
Miten joku on luullut että eläkemaksuistamme tulleet rahat ovat vapaita sijoituksiin? Tuo koko paska on purettava ja vastuulliset vastuuseen.- Anonyymi
Juuri näin👍
- Anonyymi
No miten nuo noin 270 miljardia sitten pitäisi säilyttää, jos ei niitä saisi sijoittaa? Jossain sukan varressa tainrahasäiliössä inflaation nakertaessa koko ajan arvoa?
- Anonyymi
Niin..jutun pointti kaikessa älyttömyydessä oli.Ei tarttesi syyllistää nykyeläkkeen saajia.Ovat kovalla työllään eläkkeensä ansainnut.Poistuvat tästä maailmasta aikanaan..
- Anonyymi
Upporikasta ja rutiköyhää:
Eläke sijoituksilla pyritään varoja kasvattamaan ,mutta voi olla että nyt ei hyvä heilu ,kun ryhdytään riskisijoittamaan varoja .menee vielä nuokin rahat .
https://yle.fi/a/74-20138853
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1302464Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy182191Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1731932Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82441447Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1271289Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861154Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.102988- 84917
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70882Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään45800