Ateistit sanovat, että planeetat ovat syntyneet kaasupilvistä ja kivistä painovoiman vaikutuksesta. Tämä on satua.
Asteroidivyöhykkeellä kivenmurikat törmäävät toisiinsa. Syntyykö isompia kappaleita painovoiman vaikutuksesta? Ei. Asteroidit hajoavat aina vain pirnemmiksi kappaleiksi ja leviävät laajemmalle alueelle.
Tiede on selvittänyt, että Jumala loi planeetat kerralla kokonaisiksi. Samoin tähdet, kuut ja auringon. Aikaa tähän meni vain päivä.
Raamattu on totta.
Miten planeetat ovat syntyneet?
12
342
Vastaukset
- Anonyymi
Mahtaa elämäsi olla melko pientä, kun pitää näitä trollauksia joka päivä tänne laitella. Hulluilla on kuulemma halvat huvit :)
Toki ei niin typerää uskomusta, etteikö sillekkin löytyisi joku pahnanpohjimmainen uskomaan.- Anonyymi
Avaus on suoraan Raamatusta. Miljoonat uskovat niin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Avaus on suoraan Raamatusta. Miljoonat uskovat niin.
Sääli niitä.
Anonyymi kirjoitti:
Avaus on suoraan Raamatusta. Miljoonat uskovat niin.
Miljoona kärpästä jne...
- Anonyymi
Jumala omin pikku kätösin pyöritteli pari biljoonaa galaksia joissa kussakin on satoja miljardeja tähtiä planeettoineen. Melkoinen homma eto otukselle. Eipä ihme että yhden vahingonlaukauksen jälkeen ei ole sitten huvittanut puuttua koko sirkukseen.
- Anonyymi
Avaus on parodiaa kretuista. Tosin itse he ovat parempia siinä.
- Anonyymi
Jumalaa on verrattu Aurinkoon. Jokainen planeetta haluaa tulla nähdyksi Auringon toimesta. Ne huutaa näe minut, näe minut.
Sama nähdyksi tulemisen tarve on ihmisellä. Se on meissä erityisesti lapsena. Lapsi toivoo hyväksyvää katsetta Isän silmistä. Jos ei sitä saa, niin hakee sitä jostain jengeistä.
Ihminen on planeettaolio. Tältä pohjalta tiedettä olisi tehtävä.- Anonyymi
Uusi päivä, uusi Henki-Huuharin wiisaus. Kiitos Jeesus tästäkin :)
- Anonyymi
Planeetat syntyivät neljän tai useamman räjähdyksen seurauksena.
1. Big Bang
2. Kosminen inflaatio jonka seurauksena syntyi meitä ylempänä olevat fraktaalitasot kuten superuniversumi. Josta käsin voidaan vaikuttaa tähtijärjestelmien muotoiluun täällä alemmalla tasolla.
3. Supernova aivan vieressä jonka jäänteet vaikutti aurinkokunnan aineisiin.
4. Jatkuva asteroidipommitus jossa ne miljardein kappalein pommitti tulevien planeettojen keskipistettä. Saaden aikaan kuumina lähes sulaneina maapallon kivikuoren.
Tämä tarina ei ehkä ole tosi, vaan hatara runko jota voi parannella.- Anonyymi
Ja edelleen keskimäärin yli 5000 tonnia meteoreja (käytännössä pölyä) tulee maahan joka vuosi. Se on maan massasssa pyöritysvirhe, mutta kai sekin miljardeissa vuosissa jotain merkitssee.
- Anonyymi
Tämän kaiken Jumala loi:
https://www.youtube.com/watch?v=U9WOMerccoM Asteroidivyöhykkeellä jupiterin painovoima häiritsee planeetta alkioiden kehittymistä. Etkö tätäkään tiennyt?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky184971Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444854Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2354074Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573758Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1263660Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm903224Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1332150Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.91497Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121110Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63977