Toimiiko Windowx Xp 350 Mhz ja 196 Mb koneessa? Multimedia/pelikäyttöön en ole ryhtymässä, ainoastaan kevyt tenkstinkäsittely ( office ) ja pääasiallinen nettisurffaus tarkoituksena.
Ajattelin ostaa kyseisen käyttöjärjestelmän kokoversion, jonka voin mahdollisesti siirtää uudempaan koneeseen, kunhan hankin sen.
Eli tuolla kokoonpanolla Windows XP?
Ajattelin ostaa kyseisen käyttöjärjestelmän kokoversion, jonka voin mahdollisesti siirtää uudempaan koneeseen, kunhan hankin sen.
Eli tuolla kokoonpanolla Windows XP?
Vastaukset 9
Vanhimmat
ettei. Ainoa juttu saattaa olla, että Windows2000 ja WinXp ei välttämättä asennu joihinkin vanhoihin koneisiin, ainakaan ilman tuskaa...
Kannattaiskohan kokeilla laina-/ piraattikäyttiksellä, asentuuko, ennenkuin hassaa rahojaan...
Kyllä ainaki näitten tietojen mukaan:
http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/upgrading/sysreqs.mspx
http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/upgrading/sysreqs.mspx
Tutuilla on muistaakseni 400mhz kone ja 128 megaa muistia (vai oliko 256) ja toimii ihan hyvin.
Xp:n pitäisi pyöriä ihan hyvin tuossa kokoonpanossa.
Muttei tuohon koneeseen silloin kannata asentaa Sercice Pack 2 päivitystä koska se hidastaa pikkusen koneen nopeutta.
Jos kerran tarkoitus on surffata netissä ja kirjoitella word-dokumentteja vanhalla romulla ei kannata välttämättä asentaa Windowsia lainkaan vaan kokeilla rohkeasti vaikka jotain Linuxia.
...noin kevyessä käytössä. Itse olen mummoille ja vaareille noita duunin vanhoista PII 350/128MB/6.5GB raadoista kasaillut ja itselläkin oli laajakaistan nokassa toimistolla toiseen toimistoon yhteydenpitoa varten.
Asensin niihin kaikkiin xp officet, antiviirukset, palomuurit SP2:n kaikkine hotfixeineen ja hyvin pelitti. Mummot ja vaarit ovat olleet tyytyväisiä.
-T
Otin tietoisen "riskin" ja ostin XP:n Home editionin kokoversion juuri. Illalla pitää asentaa se. Onko asennuksessa mitään kommervenkkejä, joissa voisi mennä "sormi suuhun"?
Ja tämänhän voi sitten asentaa uuteen koneeseen kunhan hankin sen?
Jos aktivoit sen XP:n, et voi aktivoida enää uuteen. Ainakaan ilman soittoa MS:lle. Eli olisi kannattanu laittaa se piraattiversio "kokeeksi" siihen vanhaan.
XP:ssä ole 50 aktivointikertaa? Mitä olen seuraillut noita muiden touhuja, ni kyllä siellä lainaillaan toisille sitä aitoa xptä prodyct keyineen ihan täysillä ja hyvin tuntuu toimivan.
lainais käyttis-cd:tä kellekään. Edes omalle
perheelleni.
Kaveri voi kyllä väittää ettei käytä netissä eikä aktivoi, mutta miksi ottaa riski.