Luulisi keskustan janoisten lukumäärän riittävän ainakin yhden yrittäjän tuottoisiin toimintaedellytyksiin. Nythän tuossa olisi vielä maantielle näkyvällä paikalla vapaata liiketilaa, ja vieläpä hiukopaikan naapurista.
Miksi Sievissä ei ole yhtään Baaria?
23
645
Vastaukset
- Anonyymi
Koska lestadiolaiset. Leset ryyppää omien seinien sisällä ja ulospäin esitetään raivoraitista. Oulusta asti haetaan isot viinalastit, ettei lähitienoolla tunnisteta.
- Anonyymi
Mutta on paljon porukkaa joiden "uskonto" sallii ryypätä kodin ulkopuolellaki...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta on paljon porukkaa joiden "uskonto" sallii ryypätä kodin ulkopuolellaki...
Eipä kannata Sievissä. Täällä ryypätään vaan muttimarkkinoilla ja silloinkin ryypiskelee ne muualta tulleet.....
- Anonyymi
Missä on muka vapaata liiketilaa? Ei ainakaan pitseerian naapurissa.
- Anonyymi
Eikös se Ronain naapurissa oleva iso tila ole tyhjillään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se Ronain naapurissa oleva iso tila ole tyhjillään?
Siihen laajenee Sievin kenkäkauppa.
- Anonyymi
Eihän täällä ole paljon mitään muitakaan palveluja. Ei ole ostovoimaa. Väki vähenee.
- Anonyymi
Itsekin Ylivieskaan muuttoa ihan tylsyyden takia harkitsevana, pubi voisi olla yksi tekijä, mikä saisi jäämään.
Esim vähän ankeaa vkl vieraiden kanssa, kun ei ole paikkaa missä voi käydä ulkona tuulettumassa.
Jos tätä seikkaa, eikä kylää terrorisoivia teiniautoilijoita (kesäisin +moporalli) ota huomioon, niin muutoin Sievi on viihtyisä paikka asua. Ja sopivat etäisyydet moneen paikkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsekin Ylivieskaan muuttoa ihan tylsyyden takia harkitsevana, pubi voisi olla yksi tekijä, mikä saisi jäämään.
Esim vähän ankeaa vkl vieraiden kanssa, kun ei ole paikkaa missä voi käydä ulkona tuulettumassa.
Jos tätä seikkaa, eikä kylää terrorisoivia teiniautoilijoita (kesäisin moporalli) ota huomioon, niin muutoin Sievi on viihtyisä paikka asua. Ja sopivat etäisyydet moneen paikkaan.Vähä riippuu, jos on jämähtähtäny kotia sivukylälle ja ei oo duunia nii voi aika käydä tylsäksi. Ei kylillä oo mitään muuta kuin jutella kaupan kassan kans. Heti jos löytyy kohtuu hintainne kämppä Ykasta nii muutto sinne.
- Anonyymi
Niin no, onhan täällä ennen baareja ollut, mutta kun ei oo tarpeeks asiakkaita, niin ne on lopettaneet.
Eihän tuossa oo muuta, kuin että joku asiasta kiinnostunut yrittäjä laittaisi paikan pystyyn, mutta kun kannattavuuslaskelmat tekee, niin voikin olla johtopäätöksenä, ettei joku baari sievissä kannattaiskaan.
Pitäisi ehkä kysyä entisiltä baarinpitäjiltä, että miksi lopettivat. Joku syy siihenkin on, veikkaisin että äluultavasti just tuo kannattavuus.
Tosin onhan täällä kuitenkin pizzeria ja grilli, että siinä on useimmille huvituksia ehkä jo ihan tarpeeksi.
Onhan ne iltaan asti auki.
Thai ruokapaikkakin on, sekä abc kahvila.
Ja kaljaa saa kaupastakin. Jopa sievistä. Ennenhän täältä ei saanut kaupastakaan sitä ostaa. Taisi vasta joskus 80-90 luvun vaihteessa sen myynti tulla sallituksi kauppoihin täälläkin.
Ja baareja nyt löytyy naapurikunnistakin.
Ja onhan se myös mukava nähdä muitakin ihmisiä, kuin pelkästään esim sieviläisiä.
=> Ei muuta kuin vaikka taksilla esim Ylivieskaan/Nivalaan , ja takaisin.
Tulee baarissa juominen tietysti muutenkin jo kalliiksi..
Mutta ei ainakaan minulle tärkeä kriteeri asuinpaikkakunnalle oo se, että onko siellä baaria, vai ei.
Jollekin se tietysti voi olla, mutta kun muutenkaan sievissä ei kaupunkimaiset palvelut oo, niin että onko tuo baarin puute kuitenkaan suuri ongelma, hyvä kun että esim edes tuo grilli toimii, ja on 2 ruokakauppaa... 🤔
.
Hyviä puolia Sievissä on mielestäni sen rauhallisuus, ja joku baari tois tullessaan ehkä monenlaisia häiriötekijöitäkin.
Eli nykytilanne voi olla monen mielestä hyväkin.
Ja onhan tuossa suuren osan vuotta maansydämen järven leirintä alueella monenlaista iltaviihdettä tarjolla, urjanlinnassa.
Tosin matka on esim kirkonkylältä sen verran pitkä, että samalla vaivalla menee vaikka johonkin naapurikuntaan, ellei sitten ole oo jotain pakkomiellettä siitä, että nimenomaan sievissä pitäisi baariin päästä.
Mutta jos keskustan palvelutarjontaa ajattelee, niin ihan hyvä idea se voisi olla joku baari sieviin perustaa, mikäli se olis kannattavaa liiketoimintaa.
Onhan tuo kieltämättä vähän kummallista, että sieviä pienemmiltäkin paikkakunnilta baari usein löytyy, mutta ei sievistä.
Mutta kun nuo etäisyydet sievistä muualle ei mahdottoman pitkiä kuitenkaan oo, niin ihmiset menee helposti esim ylivieskaan/nivalaan, kun tulee tarve johonkin, mitä sievistä ei löydy, tai saatava palvelu ei vastaa tarvetta...
Sievin etuna /ongelmana on juuri sen sijainti, suht koht lähellä sijaitsevien isompien naapurikuntien palvelut houkuttelevat, ja vetävät ihmisiä puoleensa. =>oman kunnan palvelutarjonta kuihtuu. - Anonyymi
Tietty uskonnollinen ryhmä on aikoinaan vastustanut
Alkon tuloa Sieviin. Nyt sitten käydään Ylivieskan Alkossa ja samalla tehdään ruokaostokset Prismassa.
. - Anonyymi
Me ostamme majoituksen Sievin ulkopuolelta ja juhlimme jossain ravintolassa.
- Anonyymi
Kyllähän jonkinlainen kokoontumispaikka tulisi olla kävelymatkan päässä. Paikka, jossa voisi käväistä vaikka iltalenkillä tapaamassa tuttuja ja viihtyä mukavassa seurassa. Juomisen ei tarvitse olla se pääasia.
- Anonyymi
👍👍👍
- Anonyymi
Aloituksessa tarkoitetaan baaria, kapakkaa tms. anniskeluoikeuksin. Mutta löytyisikö Sievistä innokasta leipojaa, joka olisi kiinnostunut perustamaan Konditoria-Kahvilan?Tarjolla olisi tuoretta pullaa ja erilaisia leivonnaisia sekä muita makeita ja suolaisia. Asiakkaita houkuttelisi puhtaat paikan päällä kotimaisista tuoreista raakaaineista tuotetut tuotteet. Tulisi suosia lähiruokaa. Tarjolla olisi myös luomu- ja erikoisruokavaliotuotteita. Valikoima muodostuisi ja laajenisi asiakkaiden tarpeiden ja heiltä saatujen ideoiden perusteella. Kahvia ja muuta juotavaa saisi nauttia lämminhenkisessä ja kodikkaassa tunnelmassa joko yksin lehtiä lukien tai ystävien seurassa. Leipuri ja/tai hänen lähipiirinsä voisi laatia houkuttelevat ja jatkuvasti päivittyvät ja selvät Internet-sivut. Markkinoinnin kannalta olisi tärkeä hyödyntää myös Somea. Abc on kyllä naapurina, mutta tuoreet paikan päällä tuotetut ja erikoisruokavaliotuotteet ym. houkuttelisi. Paikallisista tuskin kertyy sellaista asiakasmäärää, joka tekisi toiminnasta kannattavaa, mutta matkailijoiden kannalta leipomo-kahvila sijaitsisi Sievissä keskeisellä paikalla sekä etelä-pohjoinen että länsi-itä suuntaan kulkeville. Markkinointi/mainonta tulisi paikallisten asukkaiden lisäksi suunnata tehokkaasti matkailijoihin.
- Anonyymi
Tänne pitäisi tulla yrittäjä, joka rakentaisi pienen hotellin, jotain 5 2-hengen huonetta, samaan yhteyteen kahvilan ja vielä pubin.
Kahvilassa voisi olla ihania tuotteita ja vaikka myös jotain ruokaa ja mukaan ostettavaa ruokaa.
Kahvilan pitäisi olla siisti ja viihtyisä. Pubi sitten illalla auki majoittujille ja sieviläisille.- Anonyymi
Hotellihan olisi tosi hieno juttu, mutta se saanee vielä odottaa parempia aikoja.
Sen sijaan realistinen ajatus tällä hetkellä olisi markkinoida Sievin kunnan vapaana olevia vuokrahuoneistoja vuokrattavaksi lomailijoille ja ohikulkeville lyhyeksi ajaksi ehkä yöksi tai pariksi tai pidempään. Uskon, että tällaisen tilapäismajoituksen tarvetta olisi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hotellihan olisi tosi hieno juttu, mutta se saanee vielä odottaa parempia aikoja.
Sen sijaan realistinen ajatus tällä hetkellä olisi markkinoida Sievin kunnan vapaana olevia vuokrahuoneistoja vuokrattavaksi lomailijoille ja ohikulkeville lyhyeksi ajaksi ehkä yöksi tai pariksi tai pidempään. Uskon, että tällaisen tilapäismajoituksen tarvetta olisi.Voi onhan niitä vuokrattu jo ainakin kymmenen vuotta. Kaksioita ja kolmioita löytyy kalustettuna.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Voi onhan niitä vuokrattu jo ainakin kymmenen vuotta. Kaksioita ja kolmioita löytyy kalustettuna.
Entäs kalustamattomina?
- AnonyymiUUSI
😂😂😂 hotelli Sieviin 😂😂😂 mieti nyt itekki, mikä voisi olla syy tulla Sieviin hotelliin? Apua
- Anonyymi
Eivät keskustalaiset tarvitse baaria, koska heillä on jo tupaillat.
- Anonyymi
Ei oo kyläbaareihin tukijoita
- AnonyymiUUSI
Lestoja täynnä koko kylä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3152888Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301283PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741079
- 701030