Tämäkin asia tietysti selviäisi soitolla muutamaan paikkaan, mutta kysytäänpä nyt teiltä. Sattuuko kukaan tietämään miten "silmälasit ja C-kortti sopivat yhteen"? Itselläni on pelkkä B-kortti, mutta ajattelin ajaa kuorma-autokortin näin jälkikäteen, mutta minulla on silmälasit, joita on käytettävä aina. Onko C-kortin saamisen edellytyksenä joku tietty näön tarkkuus tms. eli hautaanko haaveeni kuorma-autokortista silmälasieni takia?
C-kortti & silmälasit
Nicekuski
53935
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Finlexistä löytyi tietoa myös tästä aiheesta: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1990/19900845
Ei tässä nyt sentään liikennelentokoneesta ole kyse. Käytännössä saat olla vaikka umpisokea, kunhan vain lasit korjaavat näön tarpeeksi hyväksi. Vaatimuksena on 0.5 toisessa silmässä ja 0.8 toisessa.
Lisäksi tutkitaan näkökenttien laajuus. Ja C-korttia ei saa yksisilmäinen. Mutta jos sinulla ei ole muuta haittaa kuin tavanomainen silmälaseilla korjattava taittovirhe, niin eipä ole ongelmaa,
(tuolta Finlexin sivulta
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1990/19900845)
1) että näön tarkkuus korjaavia linssejä käyttäen tai ilman niitä on toisella silmällä vähintään 0.8 ja toisella vähintään 0.5 ja, jos vaadittu näöntarkkuus saavutetaan vain korjaavia linssejä käyttäen, että kummankin silmän korjaamaton näöntarkkuus on vähintään 0.05
Eli minä en olisi voinut saada C-korttia tuon korjaamattoman näöntarkkuuden takia. En kyllä ymmärrä, mitä merkitystä sillä on, onko se korjaamattomana 0.05 vai vähän parempi kun joka tapauksessa tarvitsee välttämättä lasit.
Tuo korjaamattoman näön minimivaatimus tosiaan tuli kun EU:n myötä hivenen rukattiin näkö- ym terveysvaatimuksia. Mikä sen todellinen peruste on, on hivenen vaikea ymmärtää. Kerran eräs silmälääkäri väitti vaatimuksen tulleen Itä-Euroopasta, jossa linnssien hiontataito olisi niin heikko, että vääristymät ja eri näkökentän alueet tarkentuisivat virheellisesti. Tätä en kyllä oikein usko, koska Itä-Eurooppa ei ollut vielä vahvasti mukana EU:ssa kun näistä on päätetty, eikä ainakaan tsekkiläisessä optiikassa ole mitään moittimista!
Todennäkoisempi syy on se, että koska näkökentän on näissä korkeammissa luokissa oltava "täysi", ei näkökentän laidoille kuitenkaan näe laseja käytettäessä kunnolla ja linsseillä jää lisäksi katve sangan, tai jos niitä ei ole, linssin reunan alueelle.
0,05 näkövaatimus tarkoittaa käytännössä korkeintaan noin /- 4 diopterin linssejä. Mainittakoon, että ainakin kymmenkunta vuotta sitten (en tiedä nykysäännöksiä) yksityislentäjän lupakirjan vaatimuksena oli max /- 5 diopterin näönkorjaus ja ammatti- ja liikennelentäjillä max /- 3. Viimemainittua ainakin harkittiin nostettavan viiteen. Eli aika tiukalle on tuo kuorma-autokortin vaatimus vedettu varsinkin kun huomioidaan, että osa kuorma-autoista on itseasiassa vain järeytettyjä pakuja.