Kellään kokemuksia Takaisinperintä.fi pikavippien takaisinperinnästä? Ovatko oikeasti saaneet vanhoista pikavipeistä ylisuuria korkoja takaisin ja kauanko kestänyt?
Takaisinperintä.fi kokemuksia
Anonyymi-ap
37534369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 375
Vanhimmat
Tämä on 33 % rahastus. Käyttää hyväksi toisen ahdinkoa.
Höpö höpö. ottavat palkkion vain jos palautusta tulee,muutoin maksuton asiakkaalle. Pari viikkoa sitten minun asiat jätin heidän hoidettavaksi.
Tämä on minun oma kommentti ja tilanne se että tuli meiliä missä ilmoittivat kaikki ne asiat joita tutkivat tarkemmin ja pahoittelivat että hieman kestänyt runsaiden yhteydenottojen takia. No eihän tuossa ajallisesti kovinkaan kauaa mennyt että asia nytkähtänyt eteenpäin, eikä tässä mikään kiire olekaan. So far so good,eli ei mitään valittamista.
Hyvä että yritetään. Pieni korvaus jos saa menetettyä rahaa takaisin näiltä vippifirmoilta. Ihmetyttää ulosotto laitoksen toiminta ja viranomaisesten toiminta pikavippi en koronkiskojen kanssa. Tavallista kansalaista olisi ollut valtiovallan suojeltava paremmin laittoman koronkiskon suhteen.
Tuleeko ne oikeudenkäynti kulut asiakkaan makseltaviksi?
Jouduitko allekirjoittaan valtakirjan?itse tässä epäröin asiaa.
Googlaamalla "Näin voit vaatia pikaluottosi kustannusten alentamista" pääset kuluttajaviraston sivuille josta löytyy selkeät ohjeet jos olet maksanut ylisuuria korkoja. Ja sitten vain ulosottovirastolta kysymään onko maksetut ylisuuret korot ylittäneet maksetun lainapääoman. Jos ovat ylittäneet sitten ei muutakuin pyyntö perintäyhtiölle että maksavat velkapääoman ylimaksetut takaisin.
Niin täytyy ihmetellä että silti pitäisi sopimus allekirjoittaa missä on 300€ tunti laskutus ja panttaavat itselleen vielä takaisin perityn summan et ei taida tolla 33% homma hoitua niin kuin mainostaa
Niin täytyy ihmetellä että silti pitäisi sopimus allekirjoittaa missä on 300€ tunti laskutus ja panttaavat itselleen vielä takaisin perityn summan et ei taida tolla 33% homma hoitua niin kuin mainostaa
Varokaa. Jouduin itse maksumieheksi kun hävisin!
On saanut hoidettua.. Suosittelen kuitenkin Suomen Juristit Oy
tutustu velkaneuvoja.com
He hoitivat omat velkani
Tai liity FB ryhmä Velallisten tukiryhmä VTR.. Siellä osaavat neuvoa.
Ainakin omistaja käärii voittoa lähes miljoonan
Pitäähän sitä töistä saada palkkaa...ei kai ne ilmaiseksi väännä kuukausitolkulla duunia...
Lähde?
Minne?
Onni Sarmaste liittyy tähän pajaan jotenkin.
Ei liity.. Takaisinperintä on Olli-Matti Korhonen
Oon kyllä nähnyt juttua Onni Sarmasteesta ja sen takaisinperinnästä. Mitä Heikkinen voisi tehdä Sarmasteen miljoonaveloille? Voisiko hakea velkasaneerausta kaverihintaan?
kuka heikkinen on ja miten liittyy takaisinperintäasiaan?
Suurin osa noista vippifirmoista on lopetettu/ alasajettu. Ei niillä ole mitään rahaa mitä periä.
Ei niitä niiltä vippifirmoilta peritä, vaan siltä perintätoimistolta joka velan on ostanu.
Korhonen hoitaa minun asiaa. Takaisin olen jo jotakin saanut, ja uosta useampu tuhat euroa poistettu. Loput asiat etenee oikeuden päätettäväksi aikanaan. Ehdottomasti suosittelen. 33% on aika pieni maksu avusta minkä sieltä saa
Milloin laitoit asian vireille? Kiinnostaisi tietää minkä verran näissä about kestää..
Hei, minua kiinnostaa myös että milloin on asiasi laitettu vireille? itse odotan yhä lisätietoja miten tapaukseni etenee. Otin heihin yhteyttä joulukuussa.
Minuakin kiinnostaisi tietää milloin laitoit asian vireille? Antoiko mitään väliaika tietoja tai mitään?
Ei mitään. Laskutus vaan pyörii.
Niin mikä laskutus? Eivätkö laskuta vasta kun homma on ohi?
Kauan kesti ennen ensimmäistä maksua? Marraskuussa laitettiin asiat vireille, sen jälkeen ollut aika hiljaista..
ettei tämäkin olisi jokin kusetus
Niinpä. Jos sanoo jotain ääneen niin voiko siitäkin tulla syyte?
Kertoisitko meille hieman tarkemmin missä aikataulussa asiat etenivät ja miten koit palvelun kaikkiaan? Saitko mitään väliaikatietoja tai tuliko sieltä jokin ehdotelma että miten ovat asian sumplineet? :)
7 kuukautta sitten laitettu itsellä vireille, ainut kommentti mitä oen saanut on että selvityksessä velkojien kanssa. Että ei mitään pikaista tiliä kannata odotella.
Reilu vuosi mennyt ja oikeuden päätöksiä odotellaan viimesistä. Aikaa vie, mutta on kyllä kannattanut!
Helmikuussa laitoin asiasta heille tietoa. Huhtikuussa tuli ensimmäiset palautukset ja uosta poistui noin 4 tuhatta. Heinäkuussa kyselin että mikä tilanne, silloin tuli tieto että etenee oikeuteen loput. Jonot siellä 6-9 kk. Piakkoin pitäisi vastauksia tulla.
Vastasinkin jo tuosta ajasta aikaisempaan. Olen kokenut tämän kyllä hyvänä, perään on saanut kysellä, et hei missä mennään, mutta vastaavat kyllä. Asiakkaita taitaa olla jonoksi asti. Palautuksista ottivat sen 33% päältä jo loput tuli tilille. Odotan kyllä mielenkiinnolla oikeuden päätöksiä, koska asiaa ei lähdetä viemään eteenpäin jos siinä ei mitään hämärä korkoja ja kuluja ole
Oliko näitä Kontioperintä/West Star, jotka lähti käräjille? Itsellä ainakin niitä lähdettiin käräjöimään. Ne ei ollut ilmeisesti aikoinaan todisteellisesti ilmoittanut oikeuden päätöksiä ja takaisinsaanti sen takia edelleen mahdollista. Mulla vuosia vanhoja juttuja nää, jotka jo ajat sitten maksettu pois. Ajattelin vaan kokeilla, kun ei pitäisi olla mitään hävittävääkään…
Kirjoittaako Korhonen itse näitä kommentteja tänne?
Kyllä. Pari muuta suostui sopimaan muuten. Ei siinä kyllä mitään häviä. Itse ajattelin, että jos siellä jotakin on, niin ainakin jää ne laittomat korot ja kulut pois. Kieltämättä tuo alku jo helpotti aika paljo tilannetta.
Sattuiko näihin pariin muuhun, jotka suostuivat sopimaan muuten, kuulumaan Ferratum?
Joko on kuulunut asioista jtn? Samaan aikaan laitoin asiat eteenpäin.
Miksi pitää itseään kehua anonyymillä palstalla?
Saako udella millaisista summista puhutaan ja mistä firmasta olet rahoja takaisin saanut?
Mikä laskutus? Saavat palkkionsa, 33 pros. kun ovat saaneet käräjillä perintäyhtiön nurkkaan ja liiat rahat maksuun asiakkaalle.
Aikaa prosessiin nenee ainakin puoli vuotta. Riippuu käräjäoikeuksien nopeudesta.
Teitkö toimeksiantosopimuksen ja lähetit tarvittavat liitteet?
Vuoden 2024 kesäkuussa laitettu vireille, eikä vieläkään mitään palautusta.
Kyllä.
Minulla kesti tasan vuosi, että ottivat yhteyttä. Maaliskuun lopussa 2025 laitoin sinne pyyntöä, niin tänään tuli ensimmäinen viesti sieltä, että on löytynyt laittomia korkoja. Vielä on prosessi kesken mutta kyllä ne kovasti etsii ja tekee sen eteen töitä että malttia vaan niin kyllä sieltä vielä kuuluu 👍
Googlatkaa Lakiasiaintoimisto Heikkilä niin saatte keskusteluja joissa kerrotaan miten Heikkilä laskuttaa ennakkoon ja asiakkaat joutuivat itse maksumiehiksi!
Joo. Asiakkaat joutuivat maksamaan vippiyhtiölle enemmän kuin heidän ”saatava” oli. Hyvää työtä lakitoimistolta!
Kuka on Heikkilä?
Onko Korhonen se vanha venkula?
Polkasitteko miinaan?😂😂
Älä lyö lyötyä. Korhonen kuppaa? Historia toistaa itseään?
Velallisten tukiryhmän "asiantuntija" pitää velallisia lypsylehminään eli pyytää avustaan pimeästi 20 prosenttia palautuksesta. Kun ei onnistu niin lyö hanskat tiskiin ja lähettää juristille joka ei saa mitään aikaan.
Hyvin hoitunut omat asiani kyseisessä ryhmässä. Yksi siellä auttoi ja maksoin kyllä palautuksista, mutta oli vapaaehtoista. En olisi ominaan pystynyt /jaksanutv hoitaa, joten ei valittamista
Siitä nappaa itelleen aika hyvät lisätulot verottomana jos pimeenä hommana pyörittää. Tuokin kannattaisi hoitaa ihan laillisesti, olipa vapaaehtonen maksu tai ei.
Ajattelin ilmoittaa verottajalle hänestä.
Eiköhän verottaja ole omansa saanut jo . Yhtiön tilinpäätöstiedot kun ovat julkisia.
Höpö höpö. Kolme ja puoli kuukautta olen odottanut siellä yhden muka kaiken tietävän apua bondoran asiassa. Jatkuvia turhia lupauksia tulee auttamisesta vähän väliä mutta sitten aina vetoaa johonkin miksi ei ole ehtinyt mitään tekemään. Taitaa olla bondoran kätyri itse. Harmittaa kun olen hänelle antanut omia tietojani lainkaan.
Mitä oletit, että hoitavat juttusi muutamassa päivässä? Tuon ryhmän kokoon nähden sielä on aika vähän ihmisiä jotka oikeasti tietävät ja osaavat auttaa. Voithan aina palkata juristin hoitamaan käräjien kautta juttuasi, niin voit kertoa sen jälkeen tuon kolme ja puoli kuukautta vielä kolmella. Itse hoidan juttujani takaisinperintä.fi kautta. Kahden kuukauden aikana yksi asia viety oikeuteen ja loput vasta työn alla, jos tämän vuoden aikana ratkeaa niin ihme on sekin. Ei näissä asioissa kannata edes lähteä tavoittelemaan mitään pikavoittoja.
Eikä pitäisi luvata turhaan että katson heti huomenna kun mitään ei kuitenkaan tapahdu. Ihan turha ryhmä.
Omasta mielestäni todella hyvä ryhmä. Löytää todella paljon tietoa, jos jaksaa vaan kaivella tai käyttää hakutoimintoa. Sielä sentään keskustelut pysyvät asiallisena ja yleensä saa vastauksen kysymykseen ilman turhaa v*ittuilua tai moralisointia.
Voiko Korhonen juksata?!
Älkää maksako palkkioita koskaan pimeänä vaikka joku puoskari pyytäisi. Siinä voi itsekin syyllistyä johonkin.
Toimisiko takaisinperintä Alisa Pankin tapauksessa? Sen verran on olleet julmat korot. Osalla johdosta on Blue Finance taustaa.
Jos sulla on Fellow Financen, Evli Pankin tai Alisa Pankin liian kova korkoista lainaa niin yhteys Sampsa Laineeseen ja keskustele asiasta. En ottaisi yhteyttä suoraan Aviin.
https://www.alisapankki.fi/pankki/hallitus-ja-johto
Epäilyttää hieman tuo Takaisinperinnän palkkio.. tuleekohan lisäkustannuksia vai perivätkö sen 33% jos onnistuvat voittamaan jutun. Epäselvät ne ehdot näin maallikolle
Eipä tuossa mitään outoa ole selvässä tekstissä. Takaisinperintä on aika vahvoilla noissa jutuissa. Ja on tuolla muutama muukin lakifirma samoilla markkinoilla perintäfirmojen kimpussa.
Jep. Saavat näennäisesti sulta muutaman tonnin pois ulosotosta ja yhtäkkiä olet heille velkaa muutaman tonnin. Saisit saman korkoalennuksen, kun valittaisit itse laittomista koroista.
Miten saa "näennäisesti" pois ulosotosta? Kun perintäfirma maksaa/joutuu maksamaan takaisin, lakifirma perii summasta sen 33 % mikä on sopimuksessa sovittu. Kun eivät lähde käsittelemään juttuasi, jos et ole tehnyt toimeksiantosopimusta Takaisinperinnän kanssa ja antanut valtuuksia hankkia kaikkia tarvittavia asiakirjoja.
Maaliskuussa 2024 laittanut asiat takaisinperintä.fi käsiteltäväksi, toimeksianto sopimuksen allekirjoituksen jälkeen ei oo kuulunut mitään, muutaman kyselyn laittanut sähköpostilla miten asiat etenee, ei minkäänlaista vastausta mihinkään. Whatapilla takaisinpetintä.fi sivuilla sama juttu, ei vastausta. Kyllä harmittaa ku odottelee vaa että sais apua näihin asioihin
Minulle ainakin kerrottiin, että casen edetessä ilmoittelevat. Jos siellä joutuvat kollaamaan kymmenen vuodenajan asiakirjat, ei siinä muutama ihminen ehdi muuta tekemään. Käräjäoikeuksissakin on kuukausien jutturuuhkat.
Malttia.
Veikö puoskari teidän rahat? Tee rikosilmoitus ja liitä kuitti verkkopankista siihen.
Verkkopankista ihan.. taidat olla asioihin viimeisen päälle perehtynyt vittuilija.
Jos maksoi pimeänä niin se ei kyllä näy verkkopankissa. Mutta voi siitäkin tehdä ilmoituksen. Silloin voi kysymys olla myös rahanpesusta.
Valot pois.
Kuulin että näillä voisi olla joku yhteys turkulaiseen juristiin Heikkilään. Kannattaa googlailla… onko nämä Suomen Better Call Saul?
Juttelin sen setämiehen kanssa ja sanoivat että heitä kiinnostaa vain raha. Yrittävät pumpata sitä monesta suunnasta.
Itse olen saanut palautusta n. 6000€ ja velat vähentyneet ulosotosta ihan radikaalisti takaisinperintä.fi:n kautta. Suosittelen vaikka toki olen siis maksanut 3000€ heille myös tehdystä työstä...
Asiat etenee hitaasti mutta jos haluaa tietää, missä mennään niin kannattaa soittaa suoraan käräjäoikeuden kansliaan (minulla Helsinki) ja kysyä sieltä päätösten tilanne ja tarpeen mukaan ratkaisut saa omaan sähköpostiin.
Ja siis käsittelyn kestosta, juuri sain päätöksen elokuussa vireille laitetusta asiasta. 2 heinäkuussa ja yksi kesäkuussa 2024 laitetusta asiasta odottaa yhä käräjäoikeuden ratkaisua.
Muita kustannuksia ei ole siis tullut vaikka käräjille mennyt asiat?
Ei tullut, ainoastaan siitä loppusummasta se 33%. Ja toki on kotivakuutus, josta oikeusturva korvasi yhden neuvotellun takaisinsaannin kulut, se oli vissiin n. 1500€, ei omavastuuta.
Pakkoperintään meni ja maksut ei lopu koskaan nimittäin velat. Mutta olen ihmetellyt että eikö kirkkoherrat/naiset siirrä enää maistraatin kirjoihin jos omainen on kuollut? Mutta sekään ei ole ihme tekivät perinnönjaon ilman minua ilmeisesti paikalla oli vainajan sisko kun minulle ei tullut niitä tavanomaisia papereita. Taisivat laittaa vainajan siskolle ei olla yhtään edes saman näköisiä sitä ne naapurit kutsuivat Mustaksi Ruusuksi minä taas olen Harmaa Varpunen.
Nyt puhut kyllä palturia.
Ruskean reiän ritariksi sinua kutsutaan, ja syystä.
Pettymys oli ja suuret kulut. Laillinen ryöstökö?
Jouduitko maksumieheksi?
Siis mietin että veloittaako ne siis jos vaikka poistuu ulos otosta juttuja ilman että saat rahaa itsellesi takaisin .Niin laittaako ne laskun sieltä vai mitä tarkoitat suuret kulut ? Kun niitähän ei pitäisi tulla
Hah, just näin. Jos sulla on avoimia velkoja ulosotossa niin "palautus" jostain laittomasta korosta ym heitetään niille avoimille veloille kuittauksena ja Korhosen pulju lähettää sulle parin tonnin laskun päälle kiitokseksi, kun ei saanut höylättyä omaa palkkiotaan mistään palautussummasta. Että semmosta "ei kuluja, ei riskiä" toimintaa..
Takaisinperintä ottaa PALKKIONSA VOITETUISTA JUTUISTA 33% Jos he eivöt voita, eivät myöskään peri mitään.
Omat asiat laitoin tänne tutkittavaksi ja 6 niistä lähtee sit eteenpäin.. jännityksellä odotellaan paljonko tulee takkiin 😬 Itse en rupea asioita hoitamaan, kun minkäänlaista käsisitystä lakipykälistä/oikeuksista, pidän tätä järkevänä vaihtoehtona, jos haluaa edes jonkinlaisen ratkaisun. On kuitenkin asioihin selvyyttä monelle tullut, tietysti 1/3 palkkio on tuntuva, mutta ammattilaiset sen hoitaa. Paljonko se sit maksaisi kun itse räpeltää ja kaikki menee vitsiksi.. huh.. nyt en enempää mieti
Mitenkäs siinä takkiin voi tulla? Sen 33% ottavat palautuksista ja oikeuteen menevät laskuttavat vastapuolelta ymmärtääkseni.
Oikeudessa voi myös hävitä, jolloin vastapuoli yleensä vaatii kuluja toisen maksettavaksi. Korhonen myy kaiken helppona läpihuutojuttuna että saa asiakkaita, mutta unohtaa kertoa että on tullut takkiin jo jokusen kerran oikeudessakin. Eräs tuttu joutui taannoin maksamaan pitkän pennin tän pönttöukon tyhjiin lupauksiin uskomisesta.
Kuulin että poliisi tutkii näitä juristipalvelun tarjoajia. Olkaa varovaisia.
Elielinaukio aukiolle laskeutui kuuraketti. Kuulin näin.
Poliisi tutkii, onko juristien asiakkaita tai muita tahoja juksattu prosessin aikana. Tästä kuultaneen kohta lisää.
No nyt se raketti on lähtenyt ilmaan. Kuultaneen kohta lisää....
Nämä juristit lukevat kyllä tätä palstaa. Voisitteko kommentoida tätä mahdollista poliisitutkintaa? Mitä toimia tutkitaan ja miten se koskee asiakkaitanne?
Aika tietämätöntä porukkaa, taitaa näitä pikavippifirmojen rikollisia tänne kirjoitella ja koittaa pelotella takaisinperintä.fi asiakkaita! Loistofirma, vihdoin apua ja totta, kun asiat rikollisfirmojen kanssa lähdetään selvittelemään käräjäoikeudessa niin ei se viikossa tai kahdessa hoidu.
Kotivakuutuksesta menee palkkio ja mahdolliset oikeudenkäyntikulut, jos ei tule palautettavaa niin eivät asiakkaalta mitään veloitakaan. Muuten tuo 33% on ihan kohtuullinen summa, puhutaan kuitenkin useista tuhansista euroista.
Oma ollut käsittelyssä marraskuusta, noin vuosi tai puolitoista on kokonaisprosessin kesto. Kun asiakkaita on tuhansia ei kaikille voi vastata nippelitietoa joka käänteessä. Kun asioissa tapahtuu jotain, tulee toki ilmoitus. RIKOLLISET PERINTÄFIRMAT KYNITTÄVÄ TYHJÄKSI JA ASIANOMAISET RIKOLLISPOMOT VANKILAAN! Onneksi on takaisinperinnän kaltaisia yrityksiä, vaikka luonnollisesti mustamaalaus on odotettua kun kusi sukassa viedään rikollisilta tuhkatkin pesästä, maistakoot omaa lääkettään kusettajat! Suosittelen firmaa, lukekaa ne ohjeet.
Olitko jo maksanut velan vai minkälainen sun juttu on?
Oletko saanut muuta tietoa asiastasi kuin, että on käsittelyssä?
Kilpailu-ja kuluttajaviraston sivuilta löytyy ohje kuinka voit hakea korkojen mitätöimistä. Löytyy sanoilla "Näin voit vaatia pikaluottosi kustannusten alentamista".
Mie sain maksamani ylisuuret korot takaisin kun tsekkasin ja pyysin tulosteet ulosotosta ja tsekkasin paljonko olen maksanut alkuperäistä velkaa yli velkapääoman (ylisuuret korot saa selville ulosoton tulosteista). Helppo homma. Homman juju on siinä että kun käräjäoikeus on antanut yksipuolisen tuomion ja sitä ei ole annettu tiedoksi niin 30 päivän valitusoikeus on vielä voimassa. Valittaa voi ns.takaisinsaantihakemuksella. Eikä väliä vaikka olisi maksanut velan aikoja sitten kokonaan pois. Sen verran simppeli homma etten tarvinnut lakimiestä.
Kilpailu-ja kuluttajaviraston sivuilta löytyy ohje kuinka voit hakea korkojen mitätöimistä. Löytyy sanoilla "Näin voit vaatia pikaluottosi kustannusten alentamista".
Mie sain maksamani ylisuuret korot takaisin kun tsekkasin ja pyysin tulosteet ulosotosta ja tsekkasin paljonko olen maksanut alkuperäistä velkaa yli velkapääoman (ylisuuret korot saa selville ulosoton tulosteista). Helppo homma. Homman juju on siinä että kun käräjäoikeus on antanut yksipuolisen tuomion ja sitä ei ole annettu tiedoksi niin 30 päivän valitusoikeus on vielä voimassa. Valittaa voi ns.takaisinsaantihakemuksella. Eikä väliä vaikka olisi maksanut velan aikoja sitten kokonaan pois. Sen verran simppeli homma etten tarvinnut lakimiestä.
Turhaa maksaa näille mahdollisesti jo poliisitutkinnassa oleville pajoille yhtään mitään. 33 % on jopa huvittava paljon, kun samaan aikaan esiinnytään hyväntekijöinä. Odottaisin itse ainakin mitä poliisi sanoo.
Kuitenki saisit 67% laittomista koroistasi. Itse tekemättä mitään. Ei huono diili sekään.
Hei.. mulla heillä juttuja mitä selvittävät noin 5 tapausta. Tietty ulosotossa velkaa edelleen ja osan mun tapauksia vain ovat ottaneet selvittelyyn. Noh, kysymys. Jos ja kun sieltä jotain takaisin saan.. niin viekö se ulosotto heti rahat mun tililtä? Tietääkö joku.. kerkeenkö edes näkemään mitään rahoja.. oon käsittänyt että ei juurikaan mitään ylimääräistä sais tilillä olla vaan ulosotto kyllä ne heti sieltä ottaa..
Kaikki menee ja pahimmassa tapauksessa voit jäädä uutta velkaa tuon 33 % palkkion. Poliisi tutkii nyt näitä.
Höpöhöpö
Poliisitutkinnassa on useampi. Jaetaan täällä tietoa miten prosessi etenee. Tämä on julkinen juttu ja MOT kertoo varmasti aikanaan mitä Robin Hoodit teki…
Kannattaa katsoa katsoa kilpailu-ja kuluttajaviraston sivujen ohje ylisuurten korkojen perinnästä. Säästää selvää rahaa ja ei tarvitse maksaa palkkioita ulkopuolisille.
Tämä firma sanoo veloittavansa palkkionsa muilta kuin velalliselta kun auttaa ylisuurten korkojen perimisessä www.nollaus.fi
Poliisi tutkii.
Olen laittanut omat juttuni heille joulukuussa 2024. Vielä en ole saanut mitään takaisin, mutta olen saanut useamman kerran sähköpostiin yhteydenoton missä mennään ja aina nopeasti vastauksen, jos minulla on ollut kysyttävää. Mitään ei ole ulosotossa ja kaikki lainat on jo maksettuja, mutta nuoruuden tyhmyydestä kuitenkin 6 vanhaa lainaa laitoin heille selvitykseen ja kaikki ottivat selvitykseen. Koen ettei minulla ole tässä kuin voitettavaa ja ilomielin suon heille palkkionsa, jos jotain tästä palautellaan.
Samoihin aikoihin laitoin ja ottivat muutaman jutun käsittelyyn. Mitään väliaikatietoja tilanteesta ei oo tullut, vaikka pari kertaa oon kysynytkin. Ei hirveen luottavainen olo ole, että mitään tulee takaisin saamaan…
Samoihin aikoihin 11/2024 laitoin oman tapaukseni eteenpäin Takaisinperinnälle. En ole saanut mitään konkreettista tilannetietoa, eikä asiani ole kaiketi vielä käsittelyssä lainkaan. Tilannetta olen tiedustellut muutaman kerran, ja aina pahoitellaan ruuhkautumista, sekä kerrotaan, että n. 4 kk menee vielä , kunnes ottavat tapaukseni käsittelyyn. Alan olla hieman skeptinen, ottavatko asiaa käsittelyyn lainkaan.... Velkasumma on viimeisen tiedon mukaan n. 1550,- ja pelkästään korkoja olen tästä maksanut jo useita vuosia (jo ennen koronaa) n. 80,- kuussa. Lyhennyksen osuus tästä kuukausimaksusta on ollut n. 1-2 euron luokkaa. Olen siis AINAKIN n. 4800,- maksanut pelkkiä korkoja (koronan jälkeen), ja lainasumma ei ole lyhentynyt lainkaan.
Odottaen mitä poliisit sanoo.
Mikä tämä poliisi pakottaja täällä on. Ettei vain olisi jonkun yhtiön johtoa, mikä joutunut maksamaan pitkän pennin korkoja takaisin.
Kysykää kirjallisesti että ovatko poliisitutkinnassa. Sillä se selviää. Kirjallisesti sen takia että asiasta jää mustaa valkoiselle.
money talks, bitcoin walks.
Raha se piäsee ääneen ja paukkaa,
bittikolikko hiljaa jo laukkaa.
Suosittelen kaikkia tekemään rikosilmoituksen kyseisestä yrityksestä , hakee vain omaa etua
Puhuu oikeuteen teidän puolesta semmosia asioita mitkä ei pidä edes paikkaansa .ei toimita asiakkailleen mitään mustaa valkoisella miten ne rahat on palautunut ja paljon se oikea summa oikeasti on ollut .
Yks juttu oli tullut mulle jo päätökseen ne suostuivat takaisin maksuun nii eikö tää kyseinen olli Matti vaatinut lisää vaikka juttu ois ollu jo paketissa . Raha ahne se on .
Onkos kukaan saanut täältä aikoihin mitään yhteydenottoja tai palautuksia?
Kiinnostaisi myös. 10kk itse odotellut eikä mitään konkreettista tapahtunut. Ainoastaan sen tiedän, että muutama tapaus käsittelyssä ja neuvottelut kesken. Tämäkin tieto itse kysymällä..
Juuri väheni ulosotto n.3200€
Hienoa! Koska laitoit asiasi vireille?
Marraskuun lopussa laitoin asiat eteenpäin, takaisin on tullut n.1200€ ja se vajaa 3200.. 3 asiaa käsittelyssä käräjäoikeudessa.
Saako kysyä mistä paikoista olet saanut palautuksia?
En muista mistä lainoista oli kyse, tietävätkö nuo perintätoimistot itsekkään 😆 perintätoimistot pompottelivat ja ostelivat lainoja pois ja vaihtui monesti yhtiö. Riverty ja B2 impact olivat kuitenkin asialla. Vippifirmoja en jaksa muistaa, 2016-2017 vippejä
Sait itsellesi takaisin rahaa siis takaisin, vaikka vielä ulosotossa on velkaa? Hienoa. Minulla uo tehnyt ainakin yhdestä päätökseen tulleesta jutusta maksukiellon, enkä siis tule näkemään mitään rahoja voitetusta jutusta vaan nämä kohdennetaan muihin velkoihin!
Kirjoitin hiukan väärin, kaikki on mennyt uo:n takaisinmaksuun
Niin juuri. Eli mitään palautuksia siis tuskin tulee omalle tilille asti jos ulosotossa velkaa vielä.
Siitä en tiedä, pääasia et velkasumma uo:ssa pienenee.
Oliko asiasi oikeudessa vai päästiinkö sopuun ilman oikeudenkäyntiä?
Oikeuteen asia meni. Ja perintäyhtiö sen tietenkin hävisi.
Täytyy kyllä sanoa että yhteydenpito asiakkaaseen on kyllä aivan ala-arvoista. Toisaalta tärkeintähän on että voittavat ottamansa jutut, ja se on ilmeisesti toteutunut. (toki saa varautua pitkään odotteluun)
Ilmeisesti kilpailua on niin vähän, että voi tehdä kuten haluaa, mutta uskon että tulevaisuudessa kun kilpailua tulee lisää, niin on pakko kehittää myös asiakaspalvelua.
Taitavat itse kommentoida… Poliisi tutkii tätä.
Voiko asia mennä niin, että vaikka palautusta pitäisi saada jo maksetuista veloista, niin ulosotto kohdentaa ne muihin velkoihin? Ja vain takaisinperintä saa korvauksen???
Ymmärtääkseni se voi mennä näin
Erikoista kuitenkin asiaa markkinoidaan ” Toimimme “ei palautusta – ei maksua” periaatteella. Et maksa meille, jos et saa rahallista palautusta.
Onnistumispalkkiomme on 33% sinulle palautettavasta rahasta.
Mikäli sinulle ei palaudu toimiemme ansiosta rahaa, emme siis myöskään veloita sinua.”
Ei kohdenna palautuksia muihin velkoihin. Ainoastaan siihen velkaan mistä palautukset saatu, jos asia vielä vireillä ulosotossa. Näin ainakin omassa tapauksessa
Joko tämä on syyttäjän pöydällä vaiko vielä esitutkinnassa?
Mitä tarkoitat
Takaisinperintä... onko oikeasti maksuton asiakkaalle? Entäs oikeudenkäyntikulut?
Ei ole maksuton. Poliisi tutkii.
Noin 2kk sitten rakennut yks asia mistä pitäis tulla useampi tuhat euroa, eipä oo kuulunu
Voiko joutua ite rikossyytteeseen ja maksumieheksi jos on näiden asiakas?
Voi joutua jos tietää sen olevan rikollista ja se voidaan näyttää oikeudenkäynnissä.
Nyt kestänyt jo 15uukautta. Ja sähköpostitiedusteluihin eivät vastaa.
Kuulostaa merkilliseltä. Minunkin asioillani on kestänyt kohta vuosi, mutta pari kertaa kysyessäni olen kyllä saanut asiallisen vastauksen ja eriteltynä tapausteni tilanteen
Jos joku laki firma lupaa varman voiton niin silloin voi kyllä melko varmasti itse hoitaa homman. Itse ainakin hakisin tietoa asiasta esim. kuluttajaviraston sivuilta tai velkaneuvonnasta.
Mitä jos ei ole vakuutusta ja juttu voitetaan? Menee kaikki palautukset kuluihin?
Itse annoin Takaisinperinnän hoitaa koko prosessin. Lähetin heille heidän pyytämät asiakirjat ja n6kk kuluttua tuli ensimmäinen sähköposti! Olivat voittaneet jonkun jutun ja silloinen UO:ni lyheni 3400e. Muutama viikko sitten tuli uusi sähköposti jossa keroivat taas voittaneen keissin bank norwegiania vastaan! Takaisin tuli yli 8000e!!
Sen 33% vievät palkkiona jos keissin voittavat.
Korhonen on nykyajan Robin Hood!
Ottakaa hyvät ihmiset yhteyttä takaisinperintään jos teillä on joskus ollut isompia "pikalainoja!
Ne voittaa melkein kaikki jutut!!
Olitko norwegianin lainan suoraan maksanut vai oliko perinnässä tai ulosotossa?
Ulosoton kautta maksanut kokonaan pois. Lainasumma oli alunperin 30 000 ja korkoja 8800e Korhonen sai noi korot mulle takas.
Voitin ja se lyhennys meni ulosoton lyhennykseen.Kiitos,kyllä kannatti.
Millainen summa sinulla oli bank norwegianilta ulosotossa ja mikä oli peruste palautukseen?
Odotan itse päätöstä samaisen pankin lainasta
Mun asioissa niillä meni n 1 vuosi. Ja ajathan ei joudu korhosesta vaan käräjäoikeuden jonoista!
Itsekin odottelen Bank Norwegian asian ratkeamista. Joskus huhtikuussa tuli tieto että asia otettu käsittelyyn, vielä ei ole uutta tietoa tullut.
Noin 35k€ maksettu ulosoton kautta ja 3,5k€ vielä tästä maksettavaa.
Yhteensä kuusi juttua Takaisinperintä otti hoitaakseen, kaikkiaan epämääräisiä lainoja on ollut UOssa noin parikymmentä.
Oot ottanut parikymmentä EPÄMÄÄRÄISTÄ lainaa? Kuinka tyhmä ihmisen pitää oikein olla. Ei vissiin silloin massikeisarina tuntunut yhtään epämääräisiltä ne lainat, kun oot mennyt niihin ehtoihin suostumaan? Miltä tuntuu kahlata siellä altaan matalassa päässä?
Kyllä nämä takaisinperintäfirmat ihan luotettavia on, jos ette usko saamanne palautuksen määrään voi näistä aina kysyä kopiota käräjäoikeuksilta. Monet eivät ymmärrä sitä että vaikka suomen oikeusjärjestelmä sallii yksityishenkilöiden vaatia näiltä firmoilta takaisin liikaa maksettuja korkoja, nämä rottafirmat eivät vapaaehtoisesti näitä pelkästä pyynnöstä/vaatimuksesta palauttele -> joudut haastamaan firman oikeuteen josta joudut maksamaan ilman takeita että voitat sen kyseisen jutun, puhumattakaan siitä että olisi monta tällaista laitonta korkoa eri firmoista ja yksitellen joudut näiden kanssa kamppailemaan. Näillä asianajotoimistoilla on ihan eri resurssit sekä kokemus lähteä vaatimaan firmoilta sun puolesta takaisin liikaa maksettuja korkoja, suuri osa näistä tapauksista sovitaan ilman oikeudenkäyntejä koska pikavippifirmat ovat hävinneet identtisiä tapauksia ennen ja eivät halua ottaa riskiä oikeudenkäyntikuluista. Mun mielestä se että nämä asianajofirmat ottavat ilmaiseksi sun asian hoidettavaks ja jos he saavat perittyä näiltä rottafirmoilta takasin laittomat korot, on aika hyvä diili. Siitä asianajofirma saa tästä hyvästä 33% provision, jos he häviävät niin et joudu maksamaan mitään. Kertokaa ihmeessä jos oon väärässä?
Poliisit tutkii tätä. Olkaa varovaisia!
hehehe vai poliisit :D
Mitkähän tän poliisiöyhättäjän intressit
Onko ihan moottoripyöräpoliisi?
Eli saako noissa valita ottaako tilille vai lyhentääkö ulosottoa? Käsitin että joillakin on edelleen ulosotossa velkaa ja saavat palautukset tilille tai toisinpäin. Selventäkää miten homma toimii.
Ei tietääkseni saa valita. En ainakaan itse saanut valita. Jos ulosotossa avoimena velkaa niin silloin menee suoraa ulosoton velkoihin.
Tarkoittaako tämä siis että jos kyseisestä asiasta on velkaa ulosotossa, tai ollut? Vai minkä tahansa tapauksen palautukset kohdistetaan suoraa ihan muihin velkoihin ulosotossa
Kokemusta on et ku velka oli ulosotossa + muut velat. Ja tämä yksi velka mikä poistui, syynä liian isot korot ja perintäfirma joutu maksaa takasin. Maksu kohdistettiin muihin avoimiin velkoihin
Jouduin itse maksumieheksi kun hävittiin käräjillä. Varokaa. Poliisi tutkii.
Paljonko tuli maksettavaa? Mille perintäyhtiölle hävisit käräjillä?
Tutkinnallisista syistä yksityiskohdista ei saa puhua. Se on laaja juttu.
Minuakin kiinnostaa.
Onko kukaan kuullut mitään viimeaikoina omista tapauksistaan?
Yhteydenpito asiakkaaseen ja väliaikatietojen antaminen ei selvästikään kuulu tämän yrityksen toimintatapoihin.
Ilmeisesti kilpailua on niin vähän, että voi tehdä kuten haluaa, mutta uskon että tulevaisuudessa kun kilpailua tulee lisää, niin on pakko kehittää myös asiakaspalvelua.
Ehkä se on ahneuksissaan potkinut pois kaikki avustajat et jäisi itelle vielä enemmän massii ja nyt ei oo väkeä vastaamaan viesteihin. Hakee kyllä vertaistaan tämän "ropinhuudin" ahneus.
Terveisiä olli-pella korhoselle ja sofia runnelle sekä tietysti takaisinperinnän ”tiimille” eihän tuo raasu ketään kykene auttamaan, täällä kirjoittelee itse näit kommentteja,
Alkuvuodesta sain tuollaisen tiedoksiannon vanhasta yksipuolisesta tuomiosta, jolloin 30 päivän aika-ikkuna hakea takaisinsaantia käynnistyi. Halusivat katsoa myös muita tuomioita, joista ei ollut vielä tullut tiedoksiantoa. Ainoa tieto, jonka olen saanut on, että asiat ovat käsittelyssä. Kahdesti olen kysellyt asioden tilaa, kummallakin kertaa erittäin tyly vastaus. Lisäksi tullut joitain massasähköposteja, jossa vaaditaan olemaan selvittämättä omia asioita itsenäisesti, kuulemma voi seurata kuluja jos näin toimii. Alkaa usko menemään tähän.
Minulla tulee vuosi täyteen ensi kuussa jolloinka ensimmäiset asiat siirretty oikeuden käsittelyyn. Neljä tapaus odottaa oikeudenkäynti käsittelyä.
Olen kysynyt yhtiöltä mikä tilanne missä mennään, sama vastaus aina "on käsittelyssä ei ole tullut ratkaisua. Otamme heti yhteyttä kun jokin asia ratkeaa".
Olen kk sitten ollut sähköpostitse yhteyksissä käräjäoikeuteen liittyen mikä tilanne ja koska käsittely aika jne.. ei hekään osanneet sanoa koska käsitellään, mutta kaikki on siellä jonossa. Eli tää odotus aika liittyy käräjäoikeuden hitauteen
Poliisi tutkii jo…
Mitäs se poliisi tutkii🤔? Miksi ei löydy mitään uutista tähän liittyen.. kenties keksitty juttu "poliisi tutkii" 😅
Takaisinperintääkö vai rahastusbisnestä?
Olli Pekka Korhosen takaisinperintäpalvelu, joka väittää auttavansa saamaan takaisin liikaa maksetut korot tai kulut, nostaa palkkiokseen usein kolmanneksen onnistuneesta palautuksesta. Monen velallisen kukkaroa tämä kirpaisee — ja lakikin sanoo, että perintäkustannusten on oltava kohtuulliset. Suomessa kuluttajavelan perinnässä muistutus-, maksumuistus- ja muut kulut on rajoitettu sadoissa euroissa riippuen velan suuruudesta — ei kymmeniin prosentteihin palautuksesta. 
Missä menee raja?
Jos Korhosen palvelussa palkkio perustuu pelkkään prosenttiin ilman selkeää erittelyä ja jos kulut nousevat suuremmiksi kuin laki sallii, voi olla kyse lain rikkomisesta. Perintälaki, joka määrää mm. kuluttajasaatavien perintäkuluille selkeät euromääräiset enimmäismäärät ja vaatii kulujen kohtuullisuuden sekä hyvän perintätavan noudattamisen, antaa kuluttajalle suojaa. 
Poliisitutkinta mahdollisena vaihtoehtona?
Jos palveluntuottaja järjestää toimintansa siten, että kuluttajavelalliselle esitetään perusteettomasti suuria maksuja—ainakin tiettyjen lakien nojalla—voi herätä kysymys petoksesta, harhaanjohtavasta menettelystä tai muusta rikosoikeudellisesta vastuusta. Poliisitutkinta voisi käynnistyä esimerkiksi:
• Kuluttaja-asiamiehen tai viranomaisen ilmoituksesta, jos epäillään että kulut ovat lain vastaisia.
• Jos Korhonen ei anna asiakkaalle selkeää erittelyä kuluista, vaikka laki sanoo sen olevan pakollista, erityisesti silloin, kun vaaditaan enemmän kuin laissa määritellyt euromäärät. 
• Jos asiakkaat kokevat tulleensa huijatuksi tai että sopimus oli harhaanjohtava.
Loppukaneetti: Velallisilla on oikeus saada takaisin se, mikä heille kuuluu — mutta ei velvollisuutta maksaa kohtuuttomia palkkioita. Jos käyttö ehdottaa, että Korhosen toiminta ylittää lain rajat, kuluttajien kannattaa selvittää tilanne: pyytää kirjallinen erittely, ottaa yhteys viranomaisiin, mahdollisesti myös poliisiin. Lakien suoja on olemassa – mutta vain, jos sitä vaaditaan.
Tämä viesti nyt on täyttä p*skapuhetta. Kyseisen toimiston toiminta ei ole perintää, joten sen haluama korvaus asianajosta ei ole perintäkulu, lisäksi perintää harjoittavien on Suomessa rekisteröidyttävä. Kyseistä lakitoimistoa ei kyseisestä rekisteristä löydy. Lakitoimisto hinnoittelee palvelunsa niin kuin haluaa. Jos joku haluaa hakea takaisinsaantia ylisuurista koroista/luottokuluista voi hankkia palvelun suoraan miltä tahansa lakitoimistolta tai jopa asianajajalta, jos uskoo sen tulevan halvimmaksi itselleen. Tällä poliisijankkaajalla taitaa olla tuo 30 päivän aikaraja takaisinsaannin hakemiseen umpeutunut ja tuomio jäänyt voimaan, siksi purkaa pahaa oloaan täällä.
Korhonen taitaa itse kirjoitella näitä puolustuksia?
Pakko kysyä et mikä on ongelma? 🤣 Onko kaikki hyvin?
Eikö kenties korhonen ottanut sun asioita hoitaakseen ja tästä olet pahoittanut mielesi 😅?
Onko kukaan saanut täältä aikoihin yhteydenottoa? Eivät ole vastanneet aikoihin edes sähköposteihin
Hiljaista on ollut. Kesällä viimeksi kysellyt asioiden perään ja vastaukseksi saatu että käsittelyssä on. Eilen laitoin sähköpostia että jokohan jossain tapauksessa olisi ratkaisu lähellä, kun on vuoden päivät mennyt jo käsittelyssä, vielä en ole saanut vastausta.
Olen saanut lähiviikkoina, että rahaa tulossa takaisin n. vuoden odottelun jälkeen. Muutama tapaus jää edelleen selvittelyyn..
Loistava uutinen! Tuon tiedon jälkeen maksua ilmeisesti joutuu odottelemaan vielä määrittelemättömän ajan?
Voitte kysyä itseltänne, että miksi joutuu odotella? Miksi Korhonen panttaa rahoja?
Aika ruusuisen kuvan on firma antanut toiminnastaan artikkeleissa/mainoksissa. Käytännön toteutus ei aivan vastaa lupauksia.
Poliisi tutkii tätä.
Eipä oo saanu yhteyttä vähää aikaa, sähköposteihin ei vastaa, pari juttua vireillä ollu oikeudessa kohta vuoden, muutama asia peruutettuna ulosotossa joista monta tonnia maksanut ylimääräisiä korkoja, ollu jo muutaman kuukauden. Niistä pitäs jotain saada takaisin, mut eipä oo vastaillu kysymyksiin, että millo iha tilille asti tulis, rupee tuntumaan ettei koskaan.
Mä oon ollut itse yhteydessä omaan käräjäoikeuteen. Sama vastaus sieltäkin tullut. Ei tiedossa koska käsittely on. Vuosi tullut täyteen tämän prosessin aloituksesta. 4 tapausta odottele käsittelyä. 1 tapaus saatu sovinto sopimuksella tehtyä, mutta palautuksia ei ole kuulunut.
Kuinka kauan olet odottanut palautuksia?
Sovinto sopimus allekirjoitettu maaliskuussa. Ei oo vielä maksua kuulunut / näkynyt. Vastapuoli kuulemma venkoilee maksun kanssa.
Miten voi olla mahdollista tommonen venkoilu? Kai niidenki pitäs jotain viivästyskorkoa maksaa, vai onko nää lakien yläpuolella? Ei itse enää jaksa edes kysellä, yks asia menny sovintona ja on peruutettuna ulosoton sivuilla, tästä aikaa parikuukautta, palautuksia pitäs jotain tuhansia tulla. ja sitten takaisinperintätoimisto sanoo että vastapuoli ei vastaa viesteihin. Ei kai sovintoa oo saanut aikaiseksi jos vastapuoli ei vastaa viesteihin! Aivan naurettavaa toimintaa tältä hienolta lakitoimistolta
Itseäni alkaa huolettaa, kun en ole aikoihin saanut yhteydenottoa tai vastausta sähköposteihin tai luvattuja palautuksia. Onko mennyt toiminta nurin?
Minkä aikaa olet palautuksia odottanut?
Yli vuoden ollut asiat vireillä, luvattuja palautuksia useamman kuukauden
Itse olen saanut noin 2,5k palautuksia ja uusi palautus vajaa 2k luvattiin viime kuun puolella. Pyydettiin odottamaan "viikkoja". Nyt ei vastata viesteihin.
Uskoisin olevan vaan ruuhkaa ja/tai lomia yms. Kiva olisi jos homma toimisi asiakaspalvelun osalta vielä paremmin, mutta tulokset ratkaisee. Kaikki varmasti ok!
Tiedossa vähän samankaltainen tilanne. Ei ole varmaan vieläkään kuulunut mitään uutta? Mahtaako tulla päätökseen tämän vuoden puolella.. "Viikkoja" on hieman häilyvä käsite :)
Ja siis ylläolevaan lisäyksenä, että hakivat sinne lisää henkilökuntaa tovi sitten. Miettikää tilannetta, että useampi sata viestiä tulee samaan aikaan kun pyritään ratkomaan (taistelemaan) juttuja samaan aikaan.
Tuskin on mitään sen suurempaa.
Sillä mitään henkilökuntaa ole.
On kyllä niin huono asiakaspalvelu ku voi vaan olla! Mihinkään ei vastata, asiat vaan vireillä. Aina vireillä. Oiskohan ollu 2024 tammi tai helmikuu kun on asioita ruvettu hoitamaan. Muutaman ottivat käsittelyyn ja sit onki ollu hiljaista. Tänä vuonna kerran vastannu ku kysynyt missä mennään. No vireillä tietysti. On kyllä ihme ku vuostolkulla joutuu odottelemaan. Jos asia ois toisinpäin ni ois nuijittu maaliin jo aikaa sitte. Ärsyttää kyllä ihan huolella, sais nää pois päiväjärjestyksestä ni hyvä ois. Ei ois paljoo maksettavaa enää, mut ei näitä vireillä olevia saa mitenkään, mihinkään päätökseen. Joo on käräjäoikeudessaki ruuhkaa varmasti, mut kyllä joku puolentoistavuoden odotus on liikaa
Minustakin kurjaa että mitää tietoa tapauksen käsittelystä ei saa. Toimeksianto sopimuksessa on pyydetty varautumaan useiden viikkojen odottamiseen. Nyt arvioita käsittelyn kestosta ei enää takaisinperintä.fi sivuilla näy mutta aikaisemmin arviot olivat tapauksesta riippuen 3-12kk. Ymmärrettävää on että väliaika tietoja ei pystytä antamaan, mutta nyt kun arviot käsittelyjen kestosta ovat ylittyneet (kestänyt yli 12kk) olisi asiakkaan kannalta reilua antaa jotain tietoa tapauksista....
Kyllä siellä edelleenkin tuo mainitaan:"Kun toimeksiantosopimus on allekirjoitettu - hoidamme tapaukseesi liittyvät tietojen haut ja yhteydenotot puolestasi. Prosessin arvioitu kesto on 3 - 12 kuukautta." Itselläkin yli vuosi vierähtänyt ja pennin jeniä ei ole tilille tullut, eikä minkäänlaista tietoa missä mennään...
Soittakaahan huvikseen b2impact asiakaspalveluun, jos teillä on palautuksia tulossa sieltä. Kertovat kyllä kuka niitä rahoja pihtaa
Minulle tuli jo yli 2kk sitten viesti, että minulta ulosmitataan sovintona saadut palautukset B2impactilta. Kysyin UO:sta ovatko saaneet maksupäivää tai summaa, eivät kuulemma ole.
Eli panttaako B2impact näitä sovintorahoja?
Kyllä on jo mielenterveys koetuksella, jokapäivä vaan odottaa vastauksia. Ei jaksa enää. On ihminen voimaton näissä asioissa. Yhtä velkaa oon jo 19000 maksanut, just kävin kattoo ni 35000 jäljellä, ja alkuperäinen summa oli 38000. On se lyhentynyt 4000, tässä vuosien aikana. Kaikki menee korkoihin. Taidan vaa lopettaa työt ja ruveta elelee sossun rahoilla, varmaa saman rahan saan käteen ja eipähän tarvii miettiä mitä töissä syö ja millä sinne kulkee. Ei velallisella oo mahdollisuuksia näitä omalla työllä maksaa.
Alkuperäinen kokonaissumma oli vähän yli 60 000€. Oon maksanut nyt noin 150 000€, 14.000 vielä jäljellä. Kyllä se sieltä loppuu! Toivottavasti saan jotain takaisin kun hoitavat asiaani.
On kyllä outoa toimintaa, että asiat, jotka on saatu päätökseen, ei kuitenkaan tilitetä asiakkaille, jotain hämärää asiassa on. Velallisten tukiryhmän kautta kun aikasemmin saanut pari juttua päätökseen, on rahat tullu tilille jo seuraavana päivänä. Että missähän mättää? Kuitenkin puhutaan isoista rahoista näin velkaanuneelle ihmiselle
Linkkarin perusteella ainakin osa vaihtanut firmaa, ettei taida olla asioiden käsittelijöitä... Duunipaikan vaihto normaalia, mutta laittaa silti miettimään...
Se korot takaisin firma on kyllä ollut hyvä, siellä vastaavat asiallisesti kysymyksiin ja tiedusteluihin. Hoidan kyllä sen kautta loput mitä on jäljellä, tietääpähä missä aina mennään, vaikka kyllähän sielläkin tietysti aikaa vaatii.
Rupee tuntumaan että nää on ruvennut pimittämään rahoja, kerää potin ja laittaa puljun kiinni. Väittävät että vastapuoli ei vastaa viesteihin, vaikka asia on jo melkein parikuukautta sitten peruutettu ulosotossa. Ei kai velkojat niitä peruuta huvikseen, jos ei saanut mitään soviteltua? On todella outoa toimintaa.
Pitää ruveta soittelee velkojat läpi ja kysymään mikä on tilanne, ne sentään vastaavat...
Samaa miettinyt... Hyvin epäreilu tilanne asiakkaan kannalta kun mitään tietoa tapauksistaan ei saa eikä edes yhteyttä takaisinperintään... Alkaa kärsivällisyys loppua tämän odottelun ja epätietoisuuden kanssa..
Joku niistä kymmenistä lehdistä/sivustoista jotka ovat julkaisseet tämän firman itseään ylistäviä juttuja, voisi tehdä jutun: mikä on todellisuus tuon itsekehun takana.
En kyllä suosittele tätä firmaa, arvelen että samaan lopputulokseen pääsee toisetkin firmat, mutta asiakaspalvelu on edes jonkin tasoista.
Itselläni on UOssa noin 25 ''roskalainaa'' joista takaisinperintä otti kuusi lainaa käsittelyyn alkuvuonna. Ei ole montaa tilannepäivitystä tullut tänä aikana.
Kysykää suoraa käräjäoikeudesta. Itse kysyin omista eikä ne sieltä osanneet sanoa/arvioida koska käsittely aika on. Tällä hetkellä jonotus käräjäoikeuden käsittelyssä +12kk.
Omat perinnät/ulosotto keskeytetty vuosi sitten.
Hei,
Kysymys kuuluu onko kaikki jotka tietävät tapauksessa olevan oikeuden käsittelyssä saaneet siitä ilmoituksen että tapaukset edenneet oikeuteen? Omat tapaukset olleet takaisinperintä yrityksellä 13kuukautta ja ainakaan itse en ole saanut tietoa että olisivat oikeudessa, mutta voidaanko ne sinne viedä ilmoittamatta/kysymättä?
Omassa tapauksessa sain velkojalta saantitodistuskirjeen tämän vuoden alussa, silloin annoin asian takaisinperinnän hoidettavaksi. Mitään tietoa etenemisestä ei ole tullut. Halusivat nähdä myös toisen yksipuolisen tuomion tietoja jotka olivat kuulemma kiinnostavia, tästä ei kuitenkaan mitään tietoa eteneekö mihinkään, ainoastaan käräjäoikeuden tieto, ettei takaisinsaantia ole haettu kyseiselle tuomiolle. Ensimmäisestä asiasta tiedän, että takaisinsaantihakemus on tehty ja sen käsittelyä on pompoteltu tuomion antaneen käräjäoikeuden ja asuinpaikkani käräjäoikeuden välillä. Kuulemma ehdotettu, että käsitellään tuomion antaneessa käräjäoikeudessa. Mitään aika-arvioita eivät suostuneet kertomaan kummastakaan käräjäoikeudesta. Noin 9kk siis ollut asia tuolla käräjäoikeuden jonossa.
Itselleni ei ilmoitettu/ kysytty haluanko viedä oikeuteen. Kysyin melkeen joka kk mikä tilanne ja he vaan ilmoittivat mitkä kaikki on siirretty oikeuteen. 14kk odotellut käräjäoikeuden päätöksiä.
Ei kannata koskea pitkällä tikullakaan tämmösiin
Kysykää edelleen käräjäoikeudesta, et mikä on tilanne.. kovaa on nillitys tällä palstalla ku kukaan ei kysy asioita sieltä mistä se tieto tulee.. oikeudessa jonot helvetin pitkiä ja 12kk ihan normaalia.. jos hoviin päätyy juttu niin saa taas sen toisen mokoman tuurillaan odottaa. Nää ei oo nopeita keissejä. Mullakin 2024 marraskuussa laitettu asiat eteenpäin ja maaliskuussa 26 käräjät, siitä jos hoviin niin huonolla tuurilla 27 vuonna päätökset.. Malttia!
Näissä ei ole mitään epäselvyyttä tai rikollista, jos haluaa lakimiehen palkata toista kautta niin hienoa! Sekään ei vääriin ole.. ja tuurillaan saa 33% enemmän.. jokainen valitsee tyylinsä. Minulla ainakin osa jutuista odottaa käsittelyä ja hyöty jo useita tuhansia.. jotkut aina kyselee tuleeko rahaa milloin omalle tilille, sitten tulee ku velat on maksettu...
Kiitti vinkistä. Soittelin itsekin käräjäoikeuteen ja sain hiukan lisätietoa asioista..
Täällä on kommentoitu sitä, ettei yritys joka on ottanut toimeksiannon ja perii siitä palkkion pidä mitään yhteyttä asiakkaaseen (lupauksista huolimatta), eikä kerro asioiden edistymisestä millään tavalla! Jos se on mielestäsi nillitystä niin siitä vain.
Huhujen mukaan firma on jo palmujen alla rahojenne kanssa
Aivan älyttömän hyvä on tämä laitos. Olen saanut vuoden aikana jo yli 4000e takaisin ja lisää tulossa. Itselle tämä ei maksa mitään vaan ottavat voittamistaan jutuista 33prosentin palkkion ja loput tilitetään suoraan asiakkaalle. Pelkkää positiivista!
Saako tiedustella mitä velkojia sinulla lukeutunut näihin ketkä ovat palautuksia suorittaneet?
Yritin tähän vastata mutta kommentti poistetaan. Ilmeisesti ei saa yrityksien nimiä tänne laittaa
Paskempaa laitosta saa kyllä etsimällä etsiä, asiakaspalvelu on ala-arvoista, tai siis sitä ei ole ollenkaan 😅
Aika erikoisia näyttää meno olevan, kun kommentteja lukee.. Tärkeintä tietty, jos saisi rahaa takaisin, mutta kun kerran valita voi, niin ... Itse löysin tällaisen jutun, kun asiaa tutkin https://www.nollaus.fi/takaisinperinta/
Onko kenelläkään kokemusta tästä firmasta?
Onko kellään kokemusta kauan B2 impactilla kestää maksaa hyvitykset? Sain jo lokakuussi ilmoituksen, että sovintona saadut varat on turvattu ulosoton puolesta, eikä vieläkään ole näkynyt maksua ulosottoon.
Miks näitä firmoja ei koske samat säännöt ku muitakin laskunmaksajia? Jos ei laskua makseta ajallaan, ni eikö pitäisi korkoja näidenkin maksaa.
Laita ne ulosottoon niin saavat maistaa omaa lääkettään :)
Ja voit myös hakea tuota firmaa konkurssiin jos ei ala maksaminen sujua.
Itse soitin ja kysyin sieltä, olivat maksaneet jo aikaa sitten takaisinperinnän antamalle tilille eikä vieläkään oo näkynyt mun tilillä. Rahojen panttaaja taitaa kyllä olla takaisinperintä ite ku eivät vastaa viesteihin tai mihinkään enää. Ihme touhuks menny.
Minulle tuli tänään sähköpostia Takaisinperinnältä ja sovinto tehty, eli n2300 lähti liiat korot veks ja muuttui 337 ja päälle korkoja enään 175€. Eli todellakin kannattaa laittaa heille oma asia käsittelyyn.
Milloin sun asia laitettiin vireille ja minkä firman lainasta oli kyse?
Hienoa! Kauanko sulla oli asia käsittelyssä?
Tuliko teille kutsu kuulusteluun?
Lopeta tää säälittävä pakotus.
Ei tullut
Mihin liittyen?
Onko ketään saanut Finance house Nord palautuksia takaisin?
Maaliskuussa tulee vuosi täyteen ku sovinto sopimus tehty, mutta malsua ei oo näkynyt
Mulla lyheni kyseisen lafkan kusettamia korkoja melkein 3000€ UO:sta. Takaisinperintä palvelu sai laittomat korot pois ja nyt Finance House Nordille on vaan muutama satanen korotonta pääomaa jäljellä
Tuolta Takaisinperinnästä on kesäkuun alussa viimeeksi oltu minuun yhteydessä. Mulla on neljä (ehkä) juttua käsittelyssä. Ei mitenkään tiivistä ole yhteydenpito asiakkaaseen.
Kilpailu-ja kuluttajaviraston sivuilta löytyy ohje kuinka voit hakea korkojen mitätöimistä. Löytyy sanoilla "Näin voit vaatia pikaluottosi kustannusten alentamista".
Mie sain maksamani ylisuuret korot takaisin kun tsekkasin ja pyysin tulosteet ulosotosta ja tsekkasin paljonko olen maksanut alkuperäistä velkaa yli velkapääoman (ylisuuret korot saa selville ulosoton tulosteista). Helppo homma. Homman juju on siinä että kun käräjäoikeus on antanut yksipuolisen tuomion ja sitä ei ole annettu tiedoksi niin 30 päivän valitusoikeus on vielä voimassa. Valittaa voi ns.takaisinsaantihakemuksella. Eikä väliä vaikka olisi maksanut velan aikoja sitten kokonaan pois. Sen verran simppeli homma etten tarvinnut lakimiestä.
Otin heihin yhteyttä 12/24 ja he vastasivat 3/25. Sitten olikin puoli vuotta hiljaista kunnes 9/25 pyysivät allekirjoittamaan valtakirjan. Ilmeisesti tätä Finance House Nord vai mikä se on...lähtivät viemään eteenpäin. Tämän jälkeen ei ole taas kuulunut mitään. Itseäni kiinnosti kovasti Bondoran lainani tilanne mutta kuulemma ei ole mitään tehtävissä koska ulkomainen yhtiö.
4/24 sain vinkin Velallisten tuki-faceryhmästä, että Gothia/Riverty-lainaa kannattaa tutkia ja eräs ryhmäläinen vinkkasi lakimiehen. 1/25 Riverty palautti vähän yli 3000e josta päältä lakimiehen palkkio vähän yli 1000e (maksoin 40%, oikeusapu 60%). Lisäksi poistivat 4800e velan ulosotosta. Alkuperäinen velka oli 2000e-3000e, en muista tarkkaan.
Bondorahan on korkeimassa oikeudessa tuomittu uhkasakkoon liian suurista tilinhoitomaksuista. Olikohan ne jotain Secure B?? Jos käyttänyt tätä palvelua, kannattaa selvittää. En oikein ymmärrä, Bondora Suomea luulisi koskevan Suomen lait.
Nämä herrat ovat poliisitutkinnassa. Voitte kysyä asiaa myös heiltä. Vastaavat jos ovat rehellisiä.
Olen saanut tonnin verran takaisin toistaiseksi sitä kautta ja tiedossa on kolme ja puoli tonnia jossain vaiheessa.
Onpas täällä erikoisia kommentteja! Minä oon viime toukokuusta asti ollut heidän asiakas. Olen saanut uo:sta poissa jo yli 9000€ ja eilen tuli sähköposti että taas yksi voitettu juttu, yli 2000€ lähtee eräästä velasta laittomia korkoja poissa. Hyvin tyytyväinen olen itse siis kyseiseen firmaan ollut!
Kauan teillä on mennyt että rahat palautuu, mulla on sovinto tehtynä viime vuoden puolella, ja summakin tiedossa paljon tulee, mut ei mitään vastausta että milloin
Mistä odottelet rahoja ? Finance house ei ainkaa ole maksanut sovinto sopimuksen mukaisia rahoja. Kohta vuoden odotellut..
Kilpailu-ja kuluttajaviraston sivuilta löytyy ohje kuinka voit hakea korkojen mitätöimistä. Löytyy sanoilla "Näin voit vaatia pikaluottosi kustannusten alentamista".
Mie sain maksamani ylisuuret korot takaisin kun tsekkasin ja pyysin tulosteet ulosotosta ja tsekkasin paljonko olen maksanut alkuperäistä velkaa yli velkapääoman (ylisuuret korot saa selville ulosoton tulosteista). Helppo homma. Homman juju on siinä että kun käräjäoikeus on antanut yksipuolisen tuomion ja sitä ei ole annettu tiedoksi niin 30 päivän valitusoikeus on vielä voimassa. Valittaa voi ns.takaisinsaantihakemuksella. Eikä väliä vaikka olisi maksanut velan aikoja sitten kokonaan pois. Sen verran simppeli homma etten tarvinnut lakimiestä.
Gf money oli velkoja tässä.
Mulla oli gf money kans ulosotossa, sovinto saatiin tehtyä takaisinperintä.fi kautta viimevuoden lopulla, ja nyt rahat on tilillä, reilu tonni takasi! Muutenkin ulosotosta saanu n.5000 pois. Aikaa on mennyt mutta on kyllä kannattanut. Ja sai itselleen rahat vaikka on vielä ulosottoa jäljellä. Ottivat sen 33%, ei ollut mitään muuta piilomaksuja
Kilpailu-ja kuluttajaviraston sivuilta löytyy ohje kuinka voit hakea korkojen mitätöimistä. Löytyy sanoilla "Näin voit vaatia pikaluottosi kustannusten alentamista".
Mie sain maksamani ylisuuret korot takaisin kun tsekkasin ja pyysin tulosteet ulosotosta ja tsekkasin paljonko olen maksanut alkuperäistä velkaa yli velkapääoman (ylisuuret korot saa selville ulosoton tulosteista). Helppo homma. Homman juju on siinä että kun käräjäoikeus on antanut yksipuolisen tuomion ja sitä ei ole annettu tiedoksi niin 30 päivän valitusoikeus on vielä voimassa. Valittaa voi ns.takaisinsaantihakemuksella. Eikä väliä vaikka olisi maksanut velan aikoja sitten kokonaan pois. Sen verran simppeli homma etten tarvinnut lakimiestä.
Tiedättekö missä on Korhonen? Haastemies kyselee hänen ja muiden perään. Olkaa ihmiset varovaisia!
Hyvin toimii vaikka kestää, ulosotto tipputunut n. 4500e ja takaisin on tullu n.2500e ja piakkoin tulee 2000e lisää, vielä 2 asiaa kesken
Eivät ihan joka vuosi ole asiakkaaseen yhteydessä. Ei taida kuulua heidän tyyliin.
Googlaamalla "Näin voit vaatia pikaluottosi kustannusten alentamista" pääset kuluttajaviraston sivuille josta löytyy selkeät ohjeet jos olet maksanut ylisuuria korkoja. Ja sitten vain ulosottovirastolta kysymään onko maksetut ylisuuret korot ylittäneet maksetun lainapääoman. Jos ovat ylittäneet sitten ei muutakuin pyyntö perintäyhtiölle että maksavat velkapääoman ylimaksetut takaisin. Ja sitten vaan pyytämään ulosoton merkintöjen poistamista,
Ei ulosotto tiedä paljon lainaa nostettu ja maksettu. Yhteys sinne perintäyhtiöön ja kysyy sieltä ne summat.
Perintäyhtiö vastaa, että velalle on yksipuolinen tuomio ja eivät suostu palauttamaan mitään.
Jos yksipuolista tuomiota ei ole annettu tiedoksi joka on hyvin todennäköistä. Voi hakea aina takaisinsaantia käräjäoikeudelta. katso kkV sivut.
Jos perintäyhtiö ilmoittaa että velalle on yksipuolinen tuomio niin sehän on hyvä sillä yksipuoliseen tuomioon voi vielä hakea takaisinsaantia jos yksipuolista tuomiota ei ole annettu sinulle tiedoksi. Lue kuluttajaviraston ohje huolella niin pääset jujulle.
Ja sitten vain ulosottovirastolta kysymään onko maksetut ylisuuret korot ylittäneet maksetun lainapääoman. Ensin just niin...jos ei saa puhelimella kiinni perintäyhtiötä niin sitten laittaa sähköpostia niin homma hoituu...niin saa selville paljonko on maksanut perintäyhtiölle ja sitten tarkistaa ulosotosta paljonko maksanut yli.
Ei voi olla totta että noin helppoa ja sitten ei lakifirma pääse vetään välistä.
Varokaa näitä
Varokaa mitö?
Nämä takaisinperintäfirmat eivät tee mitään sellaista, mihin ei jokainen täällä itse kykenisi.
Luottojen laittomat korot ja kulut voi hakea itse suoraan luotonantajalta tai perintäfirmalta takaisin asiasta reklamoimalla. Tällöin saat myös pitää koko palautuksen, eikä tarvitse antaa 20-40% välikädelle.
Ongelmatilanteessa on aina KKV, jolta saa ilmaista apua!
Itse toimimalla saa myös rahat varmasti nopeammin, kuin lakitoimiston kautta, joka kaiken lisäksi vie ison osan palautuksesta!
Mihin se perustuu, että toiset saavat palautukset pankkitilille ja toisilla menee ulosottoon? Onko siis mahdollista saada tilille rahat vaikka uo:ssa muita velkoja?
Mä sain ainaki tilille palautukset, vaikka ulosottoa vielä jäljellä.
Eivät vastaa enää sähköposteihin mitään…:(
Rahat meni suoraan ulosottoon! Mulle valehdeltiin.
Tottakai ne menee ulosottoon jos ulosottoon jää velkoja vielä maksettavaksi.
Ei mee, mä sain tilille, vaikka ulosottoa on vielä paljon jäljellä
Ilmankos poliisi tutkii?
??
Onko kenelläkään kokemusta että on ilmoitettu asioiden etenevän oikeuteen, mutta velkojat ovatkin suostuneet palautuksiin ennen oikeustoimiin ryhtymistä?
Näin ei käy. Pelkkää myyntipuheita ja rahastusta. Voi joutua maksamaan niiden kulut jos häviää.
Kuinka vanhoja velkoja voivat vielä siis muuttaa? Hyvinkin vanha velka on ollut jo vuosia lainvoimainen, saavatko muutettua?
Kaveri sai tilille reilu 2000e. Joutu odottelee 10kk. Sillä tosin alle 5000e ulosotossa enää josko sen takia ei ulosotto vieny. Itselläni mennyt nyt 12kk ja ei mitään vielä prkl...
Pitäisi keksiä piste perimysjärjestykseen. Yksinkertaisuus auttaa vähän, vakuutus ei lainkaan.
Sain itse kaikki yhdellä hakemuksesta. Älkää maksako tälle välistävetäjälle mitään!
Terve, voisitko vähän avata...kuinka tätä lähdetään itse tekemään ja kuinka vanhoja velkoja kannattaa edes lähteä selvittämään, on nyt kuitenkin lainvomaisia?
Juju on siinä että jos yksipuolista tuomiota ei ole annettu sinulle tiedoksi niin se ei ole vielä lainvoimainen ja siitä voi tehdä takaisinsaantihakemuksen.
Nyt on 2 vuotta kulunut ensimmäisestä takaisinsaannista. Ei mitään kommunikointia asiakkaan suuntaa heiltä.
Senverran olen saanut selville käriksestä kyselemällä että 4 asiaa joista tehty takaisinsaantihakemus. Kahdesta on yli vuosi sitten velkojat lausuneet että hyväksyvät kanteen sellaisenaan.
Nyt on tilanne se, että takaisinperintä ei vastaa viesteihin ollenkaan. Pitäisi olla yli 14 000 euroa saatavia yli pääoman tulossa. Alkaa jo tuntua siltä että ovat pakanneet kamansa ja ovat jossain etelässä nauttimassa rahoistani.
Vaikken aluksi uskonutkaan, niin taitaa olla jonkinmoinen vedätys menossa takaisinperinnän puolelta. No tietää ainakin ettei voi suositella firmaa kenellekkään.
Olisipa kyllä kiva kuulla onko kukaan oikeasti näiltä, takasinperintä/korotpois, saanut mitään takaisin ja kauanko asian käsittely kesti? Itsellä on vanhahkoja velkoja jotka on tuolla korotpois.fi hoidettavana, ollut nyt noin 6kk, eikä vielä mitään.
Kyllä näiden kautta on mahdollista saada maksuja takaisin, mutta aikaa voi mennä reilusti. Tämän asian kanssa olisi kannattanut olla liikkeellä pari vuotta sitten, nykyään taitaa olla niin paljon asioita vireillä että ruuhkaa jokapaikassa.
Itselläni on/ollut ainakin viisitoista näitä kiskurilainoja. Annoin kaikki takaisinperinnän tutkittavaksi ja he ottivat kuusi juttua työn alle. Yli vuosi sitten allekirjoitettu sopimukset ja kahdesta on tullut palautuksia, kaksi on kesken jossakin käräjäoikeuden jonossa tms. sekä kahdesta ei ole vielä päätetty? miten edetään jos edetään.
Itsellä kans koronkiskontajuttuja takaisinperinta.fi hoidettavana. Aikaa mennyt about 1,5v ja joistakin oon saanut jotain takaisin ja edelleen juttuja käsittelyssä siellä.
Vähän vaikee sanoa suosittelisiko tätä vai ei. Aikaa kannattaa ainakin tosiaan varata reippaasti ja varautua siihen, että eivät välttämättä ees vastaa mitään, jos sieltä kyselee missä mennään..
Oli täysi pettymys. Asiaa tutkii poliisi.
Hommahan on niin ettei takaisiperintä.fi ole yksin vastuussa siitä että asioissa kestää, suomen käräjäoikeudet on niin ruuhkautuneita ettei 1,5 vuotta välttämättä riitä asian ratkaisuun. On kyllä surullista, paljon on ihmisiä jotka odottavat näitä tapauksia päätökseen. Mullakin on yks juttu ollut vireillä oikeudessa kohta 19kuukautta, laiton se on, mut oikeudessa kestää. Siitä on kiinni luottotiedot. Tuntuu kyllä epäreilulta..
He ovat kyllä syyllisiä siihen että sinä odotat. He ottavat vain varmoja juttuja jotka voivat sopia oikeuden ulkopuolella. Kuitenkin laittavat takaisinsaantihakemuksiin aina vaatimuksen että pääkäsittely järjestetään. Tämä varmistaa sen että odotat sitä istuntoa, joka taas päätyy siihen että sopivat siinä käytävällä tauolla asian. Saman saisivat ilman oikeuden istuntoa, mutta näin saavat enemmän laskutettavia tunteja kun lentävät paikanpäälle.
Heitä ei voisi vähempää kiinnostaa asiakkaidensa etu ja sopivat asioita kysymättä ja ehdoilla jotka eivät ole asiakkaan edun mukaisia. Tämä toiminta on räikeästi hyvän asianajotavan vastaista. Sinänsä ovat kyllä taitavia että osaavat käyttää järjestelmän porsaanreikiä hyväksi, asiakkaansa kustannuksella.
Minulta löytyi yli 9000e laittomia korkoja. Otin vippejä ja kulutusluottoja 2018-2019 joita vieläkin maksan uo kautta.. sain velkaa vähemmäksi ja osan sain omalle tililleni. Suosittelen Korot takaisin firmaa, he ottavat pienen palkkion selvittelystä. Ei ole todellakaan kusetusta miten monet luulevat.
Kauanko meni aikaa, että jotain tuli?
Mitenkäs käy jos takaisinperintä häviää oikeudessa? Tähän en löydä vastausta heidän sivuiltaan. Ilmeisesti kaikki kulut asiakkaalle
Olen yrittänyt kysyä tätä samaa takaisinperinnästä jo moneen kertaan. Yhtään vastausta ei ole tullut tähän päivään mennessä. On todella valitettavaa, jos kysyt vaikka kolme kysymystä, saat aikojen päästä vastauksen yhteen. Ei olisi kannattanut ottaa niin paljon asioita hoidettavaksi, jos rahkeet ei riitä. Jos laskuttavat 33 % voitetuista asioista, luulisi siihen kuuluvan myös ajantasainen asiakaspalvelu. En syytä asiakaspalvelussa olevia, heillä on liikaa töitä. Mutta kuka johtaa, niin nyt nyt!!
Kadun, etten antanut asioitani "Korot takaisin" firmaan.
"Korot takaisin" yritykseen saa sentään yhteyden puhelimitse!
nollaus hoitaa mun tapauksia, oon kyl tyytyväinen ei mitään säätöö vaan koko ajan kerrotaa missä mennää
Täys pettymys. Mulle on tullut vain kuluja. Tyhmänä hyväksyin ennakkovaatimuksen. Poliisi tutkii.
Mitenköhän isot ruuhkat on käräjäoikeuksissa? Mulla on pari juttua siellä ollut nyt 16 kuukautta, eikä tietoa milloin käsitellään. On kyllä hienoa odottaa vuostolkulla että saa asiat järjestykseen. Oikeusturvan ei taida enää Suomessakaan olla itsestäänselvyys
Itsellä kohta 1.5 v käsittelyssä, eikä oikein mikään ole liikahtanut eteenpäin. Jos siihen vielä käräjillä toiset 1.5 v, niin siinä ehtii jo vaikka kuolla! Olen yrittänyt soittaa kuluttaja-asiamiehelle, mutta ruuhkaa sielläkin. Ei tämä voi olla enää laillista.
Itsellä asia jossain käräjäoikeudessa, kohta ollut 14kk takaisinsaannin hakemisesta. Tuomion antaneen käräjäoikeuden mukaan käsitellään kotipaikkani mukaisessa oikeudessa. No kysyin sieltä ja vastaus oli, että kantaja ja vastaaja sopinut asian käsiteltävän tuomion antaneessa käräjäoikeudessa. Eli eivät edes tiedä mitä asioita niillä on käsittelyssä tai jonossa…
Takaisinperintä jahkaillut 15 kuukautta että ottaako BankNorwegian laina-asian eteenpäin vietäväksi.
Vaikka juttu etenisikin, niin tällä menolla useampi vuosi menee ennen kuin mitään mahdollisia palautuksia on odotettavissa.
Oliko sinulla Bank Norwegianin laina, vai luottokortti laina? Itselläni luottokortti ja siitä ei kuulemma kannata hakea korkomenoja takaisin? Mutta niin oli ensin Bondorankin kanssa. Laitoin sitten mailin, että Bondorallahan on lainvoimainen päätös ylisuurista lainanhoito kustannuksista. No nyt niitä kuitenkin haetaan
Välillä meinaa luottoamus asioiden hoitoon kärsiä.
Tässä on kyse BN lainasta. Ulosoton kautta maksettu jotakin 37t€ ja olisiko alkuperäinen lainasumma ollut jotakin 23t€. Myös luottokortti on ollut, mutta siitä en edes ajatellut että menisi takaisinperintään.
Eivät taida suostua maksamaan tiskin alta tms?
Näyttäisi siltä että tämä yritys on pakannut kamansa ja kadonnut. Joku työntekijä siellä vielä laittaa randomisti copy/paste vastauksia kysyjille. Kysytty useasta käräjäoikeudesta eikä tällä firmalla ole mitään toimintaa ollut pitkään aikaan.
Ilmeisesti ovat "sopineet" oikeuden ulkopuolella asioita ja ottaneet rahat itselleen. Muuta selitystä on vaikea keksiä.
Kyllä on ihan toimiva palvelu, aikaa ottaa reilusti, myös käräjäoikeuden jonot vaikuttaa asiaan. Yli 10k saanut velkoja pois ulosotosta, ja palautuksia tullut reilu 3000, ja nyt tällä viikolla kysy taas tilinumeroo että saivat yhden asian maaliin, reilu 300 tilille ja paritonnia pois ulosotosta. Palautukset saanu tilille vaikka ulosottoa vielä jäljellä. Parivuotta ollu asiakkaana, en oo kysellyt missä aina mennään, ilmoittelevat kyllä jos on jotain asiaa. Ei pikavoittoja mut asia kerrallaan asiat saatu kuntoon. Joo on hidasta, mut miettikää kuin paljon meitä velallisia on, ja kuin paljon asioita on käräjäoikeudessa käsiteltävänä. Varmasti tekevät parhaansa
Antoivatko he sinulle laskelmat mihin nuo maksetut summat perustuvat? Olen kuullut että tämä firma ksettaa noissa aika huolella eivätkä halua antaa dokumentaatiota asiakkaalle.
Ollut 2 tapausta käräjäoikeudessa yli 1.5vuotta ,voiko olla noin pitkät jonot siellä?
Voi, helposti
Itsellä ollut käsittelyssä 19kk. Eikä mitään tapahtunut. Käräjiltä vastaavat on ruuhkaa ja käsitellään lähi viikkoina.
Onko kukaan saanut palautuksia WestStar nimisestä firmasta? Takaisinperintä toimiston kautta?
Joo sain 1536e. 2024 lokakuussa meni suoraan ulosotossa oleviin velkoihin.
Korhonen hävisi jutun hovioikeudessa! Nyt tuli kallis lasku, kun tuomittiin maksamaan omat ja vastapuolen kulut käräjiltä ja hovista!
Kalliiksi tuli! Tulee ankea kesä.
Jouduitko siis maksaan nää? Mikä juttu?
Taas tappio. Älkää nyt uskoko. Poliisi tutkii.
Laita linkki mistä voisi lukea tapauksia mitä kaikkea tämä yhtiö on huijannut.
Tehkää tutkimtapyyntö poliisille jos huijaavat ja vievät rahanne. Se on järkevintä kun ei maksa kuluja kun valtio tutkii.
Joudun maksumieheksi. Kyllä niin on.
Näin kävi hovissa Korhonen hävisi. Kallis oppitunti.
Minkälaisia nämä kulut on, jos häviää oikeudessa?
Ei minkäänlaisia. Täällä joku huijaa. Minulla vastasivat aikoinaan, että mikäli havaitsevat riskiä ovat asiakkaaseen yhteydessä ja asiakas voi sitten päättää viekö asiaa eteenpäin.
Itse sain juuri ensimmäisen korvauksen korot takaisin palvelusta. 1v2kk meni aikaa siitä kun annoin niille asiat hoidettavaks. Gf money(lainasto) lainasta tuli korvaus. Oikeuden kautta olivat hoitaneet tämän.
Korhosen mainospuheita? Hävisin itse ja joudun maksamaan myös vastapuolen kulut.
Ihan täyttä sumutusta. 1,5 vuotta sitten allekirjoitin sopimuksen, eikä asia ole edennyt lainkaan. 3 kertaa olen ollut yhteydessä ko. lafkaan ja saanut käytännössä saman copy-paste-vastauksen, puhelussa luvattiin Teams-tapaaminen puoli vuotta sitten. Nolla kutsua. :D Ihan tosi harmi, vaikutti hyvälle. Mutta moni asia vaikuttaa.
Hei ,onko kukaan hakenut valtiolta hyvitystä jos käräjäoikeus kestänyt yli vuoden? Takaisinsaanti asioissa siis. Lain mukaan voi hakea jos kestänyt yli vuoden
Laissa ei ole mitään tarkkaa aikaa määritelty.
En tiedä saako myöhästymisestä mitään jos asiamies on poliisitutkinnassa.
Voiko asiakas joutua taas vastuuseen Takaisinperinnän töppäilyistä?
Asiat olleet vireillä ehkä noin 16 kk ja melkein 9000 € olen saanut korkoja takaisin. Kyllä kannatti ja lisää tutkivat. Hidastahan se on,mutta ymmärtää koska asiakkaita alkaa olla jo pilvin pimein ja käräjäoikeuksissa ruuhkaa. Odotelkaa vaan rauhassa.
voinko seurata/tarkistaa mistään onko asioitani hoidossa esim. käräjillä? Lokakuussa 2025, laitettu homma "tulille" (korot takaisin.fi) ei ole mitään toistaiseksi kuulunut.
Oikeus. Fi kirjaudu sisälle. Valitse kohta tuomiot siellä näkyy vireillä olevat asiat.
Tai laitat sähköpostia omaan käräjäoikeuden kansliaan
Olen myös asiakkaan korot takaisin ja kyselin vähän heiltä väliaika tietoja niin tällainen ote viestistä :"Esimerkiksi se, että vaikka selvityksissä laittomia
korkoja löytyisi ja yksipuolinen tuomio onkin toimitettu sinulle aiemmin
todisteellisesti tiedoksi (asiasta kulunut yli 30 vrk), näissä asioissa
laittomia korkoja ei saa enää perittyä takaisin.".. eikö nyt lähtökohtaisesti kaikki velat esim. vuosilta 2018-2019 ole varmasti jo tuomion alaisia???
Jouduin maksumieheksi. Uskon myyntipuheita. Hävisin käräjät. Se siitä.
En saa yhteyttä. Ihmiset lähteneet uppoavasta laivasta? Kuka maksaa mulle käräjä tappiot?
Vaatii se työ niiden tekojen kanssa sydäntä. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012169143.html
Kovaa sydäntä.
Täällä ku kaikki on ihmetellyt miksi kestää. Johtuu vain käräjäoikeuden ruuhkasta. Itse olen kysellyt käräjäoikeudesta koska tulee päätös ja he ovat antaneet vastauksia. Viimeisin vastaus kesäkuulta "päätökset tulee kesälomien jälkeen".
Itsellä ollut vireillä 10/2024 - 12/2024 yhteensä 4 tapausta.
Häviö tuli. Vastapuolelle joutuu maksamaan kulut. Sanoivat että sun oma riski toteutu. Oon pettynyt!
Kuka hoiti sun asiaa ?
Paljonkos tuli maksettavaa? En ole kuullut mistään aiemmin, että takaisin olisi kukaan joutunut maksamaan..
Vastapuolen asiamieskulut tuli maksuun. Kysykää vaikka Korhoselta.
Paljonko tuli siis maksettavaa sulle?
Vähä pettymys tää firma...sopivat asian kysymättä minulta mitään. Koko velka oli maksettu,sopivat et loppu velka annetaan anteeks ja maksavat Kothosen kulut. Noo..helppo oli antaa anteeks ku koko velka oli jo maksettu😆😆 Kothonen ei tutki eikä valmistaudu asioihin mitenkään. Menee valmiilla pohjalla,tää todettiin hovioikeudessa. Ajaa omaa asiaansa, välittämättä asiakkaan edusta. Eikä anna sopimuksia,eikä päätöksiä edes pyynnöstä.
Lyötyä lyödäään lisää?
Käräjäoikeudessa ollut ensimmäinen juttu 22 kuukautta vireillä ja toinen 17 kuukautta...
NYT ALKAA MENNÄ PERSIILLEEN🤬
Alkaa pahasti näyttämään siltä, että laittomien velkojen tarjoajat, ja niihin tarttuneet ostajat kiertävät vastuitaan ja huolella. Lisäksi Suomen oikeuslaitos osallistuu talkoisiin suojellakseen näiden räkäluottojen omistajia.
Alkanut tippua oikeudesta ratkaisuja, joissa velallinen voittaa käytännössä 5-1, mutta oikeus määrää kulut kummankin itsensä korvattavaksi. Asetelma jos on toisin päin, niin velallinen joutuu aina maksumieheksi (pahin oli riita 20€, ja velallinen hävisi...Intrum sai kulujaan 6000€)
VAROKAA NÄITÄ PAJOJA!
Olen saanut Korhosen toimiston avulla tähän mennessä yli 20 000€ palautuksia / velkoja leikattua. Vielä arviolta 9 000 - 10 000€ tulossa. Nämä, jotka täällä väittää joutuneensa maksumiehiksi sun muut poliisitutkinta pakottajat ovat joko velkojien leivissä tai muuten vaan trolleja. Velkojilla on löysät housussa, nyt kun ovat jääneet koronkiskonnasta kiinni ja joutuvat vihdoin vastuuseen.
Ootko Korhosen leivissä? Pelkääkö totuutta? Kysy asiasta Maurilta VTR.
Päivystävä velkojien kurahousu ilmoittautui
Korhoselle voi käydä kuten Heikkilälle. Ei saa edes hopeaa riidoissaan ja asiakkaat tuomitaan maksamaan korvauksia.
Kenelläkään kokemuksia korot-takaisin.fi??? Annoin asiani heille hoidettavaksi.
Hävisin pajan takia ja jouduin maksamaan vastapuolen kulut. Varokaa nämä rahastaa teidän riskillä.
Virolainen salarakas kuulema
Tyhjä arpa. Hävisin ja joudun maksamaan vastapuolen kulut. Ei paljon anteeksipyynnöt lämmitä
Niinpä. Voi v mikä palvelu
Jouduin vuosi sitten ojasta allikkoon. Uskoin myyntipuheet😔
Mitä dokumentteja pitää olla että voi hakea? Ollut joskus kalliita vippejä, mutta ei niistä tietenkään mitään lainasoppareita enää ole tallessa.
Pitää olla rahhaa jos häviää niin pitää maksaa toisen kulut.
Onks tää joku huijaus firma?😡
Iljettävää rahastusta
Varokaa…
Tämä on täyttä huijausta. Lähetin heille Instrum perintä laskuja ja vastaus oli että se ei ole heidän tehtävissään hoitaa Instrum asioita. Aivan täyttä huijausta koko lafka.
Onko tämä toiminnassa olisi tarvetta palvelulle?
Riippuu mitä tarkoitat sanalla toiminnassa. Jos meinaat saada rahoja takaisin joltain firmalta niin tämän takaisinperintä .fi kautta se ei onnistu.
Palkkaa joku juristi jostain muualta ja pääset halvemmalla ja nopeammin eteenpäin.
Pelkkiä huonoja kokemuksia tästä lafkasta.
Perustelut?
Hävisin muka selvän riidan ja jouduin itse maksumieheksi.
He eivät ota riskiä että häviäisit puhut roskaa!
Voit kysyä asiaa Korhoselta. Asiakkaat ovat hävinneet.
Mä sain Ferratumilta useita tuhansia.
Noiden taksa oli pieni ,koska Ferratum vähensi sen
mitä olin velkaa. ja perintäpalkkio oli käteisosasta.
Mun rahallinen hyöty oli 3600e.
Noissa proseissa menee 6kk tai riippuen siitä meneekö
oikeuteen. Mulla ei mennyt. Sovinto. Ota rahat ja juokse.
Olen kiitollinen.
Mua kusetettiin ja nyt vippi firma on vielä menossa konkurssiin eli kulut jää mulle.