Pirkanmaan hyvinvointialue, ambulanssit

Anonyymi-ap

Saimme lukea, että Pirkanmaalla hyvinvointialueella ei ehkä ole jatkossa rahaa pitää ambulansseissa lisähappea eikä Epipen-kyniä. Sain kuulla yhdestä hyvinvointialueen rahankäyttömuodosta sattumalta olemalla oikeaan aikaan oikeassa paikassa tai sitten väärään aikaan väärässä paikassa. Pirkanmaan hyvinvointialue maksaa vainajakuljetuksesta palveluntuottajalle naurettavan pienen summan ja samaisesta kuljetuksesta eräälle T-logistiikalle suuren summan, joka siis vetää välistä rahan. Ei siis ole ihme, ettei raha riitä ambulanssien varusteisiin, toisaalta varusteiden puuttuminen edesauttaa ruumisautojen ajeluista kirjoitettavien laskujen syntyä. Sopimus Pirkanmaalla on juuri nyt syntymässä ja homma jatkuu samanlaisena koko sopimuskauden, koska ei ole ketään, joka asiaan puuttuisi. Puuttumisen aika olisi nimittäin juuri nyt.

2

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Surkeaksi on mennyt ja surkeammaksi vielä menee. Omien läheisten kohdalla jo huomannut että ikääntynyt sairastava ihminen on taakka terveydenhoidon rattaissa,josta mielumin pitäisi päästä eroon , kuin hoitaa kuntoon . Ei ole ihme jos syntyvyys laskee , eihän tällaiseen maailmaan kukaan halua lapsia lisää kun tulevaisuus on musta .

    • Anonyymi

      Ostakaa apteekista emlaa. On tosi kätevää ainetta.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      65
      1633
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1622
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1221
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      125
      1114
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      797
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      406
      624
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe