Sota ja Rauha

Rauhan aikana on kiva olla armeijassa ja olevinaan kovaa reserviläistä, mutta heti alkaa puntti tutista kun sodan tuulet puhaltaa.

https://www.karjalainen.fi/uutissuomalainen/8234233

Alkaa naisten isänmaallisuuskin hiipua ja pskahousuimmat äijät erosivat reservistä heti kun ukrainan sota alkoi, ikään kuin sillä pelastuisivat sodan jaloista.
21254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Jotakin epätoivoista on tuossa reservin yläikärajan nostamisessakin.
Eikö nuoreen reserviin luoteta kun pitää haalia yli-ikäiset eläkekapiaiset ja aktiivireserviläiset vielä ukkokodistakin riviin?

Äänestä

Sota siitä tulloo kun herroja hermostuttaa... Kohta alakaat muuttaa ulukomaille...

Äänestä
  • Ja varsinkin täältä idästä lähtisin jo hyvän sään aikana. Tämä kylä on nopeasti vallattu.

    Äänestä

Armeijassa on helppo ja hyvä olla töissä rauhan aikana mutta entäs kun tulee tosi eteen niin saattaa hymy hyytyä ja itsevarmuus karista monelta nappiniekalta.
Itsekin tiedän monta kapparia joiden kanssa en ainakaan haluaisi joutua sotaan.
Jos ei hermot pidä rauhan aikana niin miten sitten sodassa?

Äänestä

Ne eroajathan siirtyy heti hame hampaissa hyökkääjän joukkoihin,oikein kumartavat ja suutelevat putinin
miesten kämmenselkää,semmosia poikia ne on nämä.

Äänestä

Mie haastan että kouvest vai miten se sanotaan.

Äänestä
  • Go west...? Ilmeisesti tarkoitat maasta pakenemista? Aika kauas pitää mennä että pääset nato-maasta pois, sillä niistä liittolaiset palauttaa sinut takaisin. Kaikki on otettu huomioon, älä huoli.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Go west...? Ilmeisesti tarkoitat maasta pakenemista? Aika kauas pitää mennä että pääset nato-maasta pois, sillä niistä liittolaiset palauttaa sinut takaisin. Kaikki on otettu huomioon, älä huoli.

    Hyvä kiitos siulle..kieälimiähiä oot. Ei palauta ku pappa on jo yli 60.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Hyvä kiitos siulle..kieälimiähiä oot. Ei palauta ku pappa on jo yli 60.

    Just ollaan papan reservi-ikää nostamassa 65 vuoteen...

    Äänestä

Ukrainan sodassa ruumiskasat vain kasvaa, satoja sotilaita päivittäin kuolee sarjamurhaaja Putinin päätöksillä.

Äänestä
  • Kiva kuolla putinin vainoharhojen ja suuruuden hulluuden takia,no venäläinen mies on niin aivopesty että pitää kuolemaa kunnia-asiana.

    Äänestä

Ainakin Teemu Selänteen perheellä tuli löröt housuun ja hommasivat USA:n kansalaisuuden.

Äänestä
  • Ovat myös keskittyneet valittamiseen milloin mistäkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ovat myös keskittyneet valittamiseen milloin mistäkin.

    Ja sinä kadehtimiseen 😂

    Äänestä

Itse nostin kytkintä reservistä ja erosin.

Äänestä
  • Mitä teet jos sota syttyy? Menet pensaaseen ja annat toisten puolustaa surkeaa henkiriepuasi oman henkensä uhalla?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Mitä teet jos sota syttyy? Menet pensaaseen ja annat toisten puolustaa surkeaa henkiriepuasi oman henkensä uhalla?

    Lähtee sotatoimiin mukaan tai teloitetaan. Siinä vaihtoehdot.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Mitä teet jos sota syttyy? Menet pensaaseen ja annat toisten puolustaa surkeaa henkiriepuasi oman henkensä uhalla?

    Menee naisten ja lasten taakse arvaan.

    Äänestä

  • Ulkomailleko pakenet? Mihin maahan? Nato maista sinut palautetaan takaisin varmasti, joutuisit lähtemään niin kauas ettei sinun kelan rahasi siihen riitä.

    Äänestä

Sinulla on varmaan kokemuksia asiasta. Puntti tutisee kun lähtee illalla kaupungille saati että pitäisi mennä sotaan?

Äänestä
  • Mitä kummassakaan olisi pelkäämistä?

    Ei sodassa kaikki kuole.

    Siviilissä kuolee kaikki.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rauhan aikana on kiva olla armeijassa ja olevinaan kovaa reserviläistä, mutta heti alkaa puntti tutista kun sodan tuulet puhaltaa.

https://www.karjalainen.fi/uutissuomalainen/8234233

Alkaa naisten isänmaallisuuskin hiipua ja pskahousuimmat äijät erosivat reservistä heti kun ukrainan sota alkoi, ikään kuin sillä pelastuisivat sodan jaloista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu