viini kuin Portugalissa tai Espanjassa. Ei alkoholivero voi noin paljon olla Suomen alkon hinnassa.
https://www.is.fi/ruokala/viikon-viini/art-2000010978598.html
https://www.is.fi/ruokala/viikon-viini/art-2000010978598.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä se vero on aika kova myös viineissä, lisäksi halvat huonolaatuiset viinit joita Iberian niemimaalla juodaan paljon eivät juuri kestä kuljetusta, eli nämä euron viinit?
No ei ole.
Jos jonkun viinin ostaa Portugalista marketista ja juo saman viinin laseittain jossain Savoyssa tuohon eroon voi päästä, mutta ei kaupasta otettavissa viineissä.
Alkon hinnottelulogiikasta ja alkoholiverosta johtuen, mitä parempilaatuisiin viineihin mennään sitä pienempi ero on, jos sitä on tai jos se on Suomen "tappioksi". Alkoholivero on per alkoholigramma joten 10e ja 40e viinissä on saman verran alkoholiveroa. Lisäksi Alko laskee ilmeisesti suunnilleen saman kateprosentin kaikkiin tuotteisiin, kun taas maailmalla parhaita viinejä saa usein vain erikoismyymälöistä, jossa on erikoismymälän kattee. Lisäksi vaikuttaa Alkon ostovoima. Alko on suurimpia alkoholijuomien ostajia maailmassa ja siksi saa hyvät sisäänostohinnat.
Minkähän merkkisiä viinejä aloittaja muka vertaa keskenään ja kuinka suuria pulloja.