viini kuin Portugalissa tai Espanjassa. Ei alkoholivero voi noin paljon olla Suomen alkon hinnassa.
https://www.is.fi/ruokala/viikon-viini/art-2000010978598.html
Suomessa on jopa 20x kalliimpaa
3
237
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se vero on aika kova myös viineissä, lisäksi halvat huonolaatuiset viinit joita Iberian niemimaalla juodaan paljon eivät juuri kestä kuljetusta, eli nämä euron viinit?
- Anonyymi
No ei ole.
Jos jonkun viinin ostaa Portugalista marketista ja juo saman viinin laseittain jossain Savoyssa tuohon eroon voi päästä, mutta ei kaupasta otettavissa viineissä.
Alkon hinnottelulogiikasta ja alkoholiverosta johtuen, mitä parempilaatuisiin viineihin mennään sitä pienempi ero on, jos sitä on tai jos se on Suomen "tappioksi". Alkoholivero on per alkoholigramma joten 10e ja 40e viinissä on saman verran alkoholiveroa. Lisäksi Alko laskee ilmeisesti suunnilleen saman kateprosentin kaikkiin tuotteisiin, kun taas maailmalla parhaita viinejä saa usein vain erikoismyymälöistä, jossa on erikoismymälän kattee. Lisäksi vaikuttaa Alkon ostovoima. Alko on suurimpia alkoholijuomien ostajia maailmassa ja siksi saa hyvät sisäänostohinnat. - Anonyymi
Minkähän merkkisiä viinejä aloittaja muka vertaa keskenään ja kuinka suuria pulloja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637