Mitä ne facen poliittisella foorumilla vihjailevat? Onko pöly laskeutunut edellisestä suhmuroinnista riistanhoitoyhdistyksessä kun paljastuu että ollaan otettu lahjuksia tuulivoima yhtiöltä että valtuustossa on sitten äänestystulos oikea. Mitähän muuta junnaillaan kun koko ajan jotain paljastuu. Niinhän se kunnon kepulaisen kuuluukin toimia, edut ensin itelle ja haitat muille. Ilmankos ne ei ennäå häirihe kun lämpöpumppu puksuttaa lämmintä pirttiin.
Vittu mitä touhua en muuta osaa sanoa ja tämmöstä porukkaa päättämässä yhteisistä asioista.
Vittu mitä touhua en muuta osaa sanoa ja tämmöstä porukkaa päättämässä yhteisistä asioista.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Jos iso mies meikkaa ni onhan tuokin todennäköistä.
Mitäs vikaa siinä on että mies meikkaa? Kyllä minäkin käytän ihonhoitotuotteita ja välillä laitan jopa luomiväriä ja kevyesti puuteria. Se on nykyaikaa ja suosio naisten keskuudessa taattu.
Kiuruvedellä ei puhuta suoraan mistään. Ei edes päättäjät vaikka päätökset ovat kuntalaisten asioita.
Sama peli jatkuu vuosikymmenestä toiseen. Kepulaisen on ostettavissa. Eikös aikoinaan kun Valio arvuutti että rakentaako Kiuruvedelle Voimariinitehtaan, sitä kun tehtiin jo Kiuruvedellä niin ei tullut mutta arvonimi tuli. Onhan se nyt komeeta neuvoksena pilkottaa ja tehkööt tehashommat muualla, Kiuruveellä keskitytään alkutuotantoon .
Meillä voisi olla Oivariini tehdas ja melkomäärä siellä työpaikkoja jos ei näitä oman eedun tavoittelijouta olisi. Demarit jos olisi ollut vallankahvassa niin meillä olisi metalliteollisuus vaikka kuinka. Sitä kun on päätetty miten täällä eletään niin ei voi kuin sääliä kansaa että samaa sakkia vaaleista toiseen päättämään äänestetään.
Kiuruvedellä tehtiin Voimariiniä vuosikaudet, uusi, viimeistä huutoa ollut tuotantoketjukin laitettiin, mutta sitten Valio lakkautti valmistuksen täällä ja keskitti sen tältäkin osin Seinäjoelle.
Tuotantoketju meni sitten jonnekin Venäjälle, viimeisten tietojen mukaan roippeet oli nähty pakkauksissa jossain Tallinnan satamassa.
Kiuruvedelle olisi haluttu paljon aikaisemmin kuivamaitotehdas, mutta Valio ei sitä antanut tänne, Suomen suurimpaan maitopitäjään, vaan Lapinlahdelle.
Päättäjät ymmärsivät katso asioita
yhden pitäjän näkökulmaa laajemmassa näkökulmassa...
Ei Kiuruvesi ensin.
Mistäpä lienette tulleen suomenkieleen sanat kepulointi ja kepulikonsti tai kun joku on kepuli?
Kyllä se näin on että Kepu pettää aina.
Kepulointia varmaan on,
samoin vasulointia, persulointia, kokoomuslointia,
viherlöintiä, demarilointia, joskus oli myös lipilaarilontia...
Eli onhan sitä,
vaikka mitä.
On myös kapulointia.
Tyrkätään kapuloita
toisten rattaisiin.
Joo talousneuvoksen suku kulkee reteesti rinta pystyssä.
Siis onko tämä se sama, joka teki sen pommi attentaatin siellä lentokoneessa?
kyllä sama porsas jolla huonot käytöstavat jokapaikassa. kuningas alkoholi kuljettaa...
Käytii katsoo porukalla hänen tekemisiään. Tykkää kipata kivet toisten metsiin! Todella outo ukko.
Mitä tekemistä
riistanhoitoyhdistyksellä
on tuulivoiman
ja valtuuston kanssa?
Äkkiä tulee mieleen, että kaikki rosvoja? Mutta mielipide perustuu vain ja ainoastaan, sosiaaliseen mediaan.
Voihan sitä väittää vaikka mitä,
mutta oikeutta myöten pitää olla näyttöä,
oikeiksi todistettuja todisteita.
Kyläpuheet eivät riitä.
Sitä paitsi perättömistä väitteistä
voi tulla rapsut...
Myös tuomionsa saaneen ja kärsineen tekojen muistuttelusta voi saada rapsut.
Jos ny vähä vaikka sais patruunoit kavereilt lahjaks, onks se rikos?
Riistanhoitoyhdistyksessähän oli joku aika sitten kepulointi syytöksiä ex pomoa kohtaa, sama kaverei jolla oli lentokoneessa ongelmia ja sama kaveri kait saanut tuuliyhtiöltå "tukea" eli ostaneet lobbarin itselleen. Kansanedustajakin pitää Aasiaa täysin normaalina toimintana. Molemmat kaupungin luottamustoimissa.
Isoilla firmoilla on lahjusraja mustekynässä ja joulusuklaassa niin eihän se sitä ole jos tonni tolkulla omaisuutta vaihtaa. Kummasti "sponsorointi" on ennen myllyjen tuloa mutta tuskin enää raha liikkuu kun rakentaminen alkaa. Minusta siinä kyllä ostaan valtuustosta tuuulivoimalle kannatusta niiden osalta ketkä ei hyödy siitä vuokratuloina. Melkeinpä olisin vetoa että tiettyjen äänestyskannan tietää etukäteen vaikka eivät sitä ole kertoneet . Vähän sovittu asioista niin kuin aina ennenkin on tehty, kepulointu.
Minun kantani on lisää tuulivoimaa koko Suomeen, enkä ole kepulainen.
Mieluummin poljettavalla generaattorilla sähköä nuin tuulivoimalla. Vähemmän vahinkoa saa aikaan polkugeneraattori.
Sotien jälkeen kirkonkylään saatiin sähkö generaattoreista, joista yksi hyrisi ajoittain entisellä tiilitehtaalla tai sen tienoilla.
Myöhemmin tuli Savon Voima-
Sen perustamista oli esitelty yleisötilaisuudessa.
Hankkeetta oli täkäläiseen maalaistyyliin eppäilty:
- Vievät meijjän rahat Kuopijoon...
Savon Voiman myötä Kiuruvesikin valaistui.
Monessa mielessä.
Juu ei menneitä saa mustella. Sekin on vanha kepulainen tapa jos joku alkaa kyselemään vanhoista päätöksistä että mitenkäs se sillon meni niin heti korttipäivään että ei vanhoja pidä muistella.
huomenna on mäkipirtillä klo.12.00 tuulivoima tilaisuus johon tulee Rusanen ja pommimies sekä Kiuruvesi lehdestä porukkaa. jännästi tilaisuudesta ei ole missään ilmoiteltu,mutta lehdessä on varmaan taas selitykset paikallaan! nyt sinne kiinnostuneet paikalle vähän kyselemään asioista.
Rusakko on kepun tuulivoimalobbari. Toinen kepun lobbari huseeraa kaivosasioita Rautavaaralla.
Jos olis valta niin kieltäisin koko perkeeleen puolueen.
Nyt oli poliittisella oikein kuva todisteena että kyläntalolle pohjoispitäjälle tilattu ilmalämpöpumpun kolmen tuulivoima yhtiön piikkiin. Mitenkäs sattuikaan seudulla asuvan kuntapolitiikon ääni muuttumaan tuulivoiman suhteen. Eipä ole pumppuna maksettu eteläpitäkölle kyläntaloihin. Niin läpinäkyvää ja ihan normaalia toimintaa. Normaalia keskustan vihreällä neulalla rokotetun mielestä.
Huhhuh mitä touhua, tämä luultavasti pikku juttu jos vähän pwngorraisiin.
Pyydetään Risto, Rusanen, Siponen ja Tikka vaatimaan tuulivoimayhtiöiltä Kiuruvedelle uusi koulurakennus. Eihän 20 miljoonaa yhtiöille ole kuin pisara meressä. Koulu ristitään Riston kouluksi ja teetetään Ristolle patsas Lonkilan Paavon viereen kultturitalolle. Paatuneinkin tuulivoiman kannattaja muuttunee näin lämpimäksi tuulivoiman ystäväksi.
Saadaan uusi koulu ja voidaan jättää kuntalaiset rauhaan tuulivoimalta.
Samaa perätöntä paskaa kuin viime vuonna riistanhoitoyhdistyksen hommista. Mitään näyttöä ei ole senkun läasytetään ja musta maalataan. Rise on kunnian mies.
itseasiassa viime vuoden rhy hommista on kyllä näyttöä ihan yllin kyllin! luuletko, että olisivat eronneet tehtävistään jos ei olisi.
Suomi24 keskusteluavaukset katkerien ja kateellisten panettelijoiden tekemiä.
Nimettömänä huudellaan ja tarkoitus mustamaalata ihmistä ilman mitään rajoja.
Oikeita asioita käsitellään ja päätetään muualla kuin Suoli24:lla...
Pumput saatu ihan laillisesti ja muut on vaan tyhmiä kun ette osaa pyytää. Neuvottelemalla homma toimii tässä maailmassa. Sopimukseen päästy ja pumput lämmittää mukavasti kyläläisten harrastuksia. Kateelliset saamattomat taas vinkuu. Myllyt tulee varmasti niin kannattaa kait se kaikki hyöty niistä ottaa irti.
Sen asian ratkaissee käräjäoikeus aikanaan. Juuri nyt ei näytä hyvältä.
Joko myllyt ovat tulleet ?
Pari lainausta paikallislehdestä.
Minusta tuossa sanotaan että paikallisia voidellaan markkinointimielessä eli että se oma asia menee läpi sitten aikanaan.
Kunta päättäjille suunnattuna tämä onkin tehokasta toimintaa että asiat menee sutjakasti läpi päätöksenteossa.
Ja tätä ei saa sanoa lahjonnaksi vaan se on normaalia toimintaa. Itelle tuli aikoinaan hirveä ukaasi kun kävin soten huoltoukkona ryyppäämässä yhden laitetoimittajan piikkiin illan ennen laitteen ostoon. Sanovat pomot että soosoo., se on lahjusviinaa. Ei saanut enää sen jälkeen ottaa joukukossuakaan vastaan. Se tosin oli 20 vuotta sitten.
"Siksi haluamme tulla kohtaamaan kylän väkeä ja kuntapäättäjiä, Myrsky Energian maankäytön asiantuntija Pertti Kälkäjä totesi."
"Paikallisten toimijoiden hyväksi tehdyt tempaukset kuuluvat tuulivoimayhtiön toimintaan. Se on osa yhtiöiden markkinointia."
Lukekaa hiukan myrsky yhtiöstä mitä kerrotaan.
Sen toimintatavat on härskeimmät.
Pomo on ollut harmissaan kun lahjusviinat meni duunarin suuhun. Jos pomo olisi itse päässyt ryyppäämään niin eihän silloin olisi ollut lahjusviinoja vaan hyvin hoidettua asiakastoimintaa.
Saihan Matti Vanhanenkin tuppeensahattuja lautoja, normaalina toimintana Keskustan mielestä. Kuinkahan paljon tätä normaalia toimintaa valtapuolue Kiuruvedellä on harjoittanut historian aikana. Uskooko tämmöisistä että ne urakkakirjeet on oikeasti avaamattomia kun aletaan katsomaan mikä tarjous voittaa urakkakilpailun. Tiedä häntä kun itse itseään valvoo niin ei se korppi ole ennenkään korpin silmää nokkinut. Voi, voi. Siksipä Kuravesi on niin kuralla kun oma etu ensin ja sitten vasta kunnan etu.
Siinäpä nähtiin, miten äänestäjien toivossa tuulivoimaa vastaikseksi kääntyvän Liike Nyttin käy. Elinkeinojaoston päällikkö tilasi lämpöpumput Iisalmesta.
Tottakai, hän maksaa mielummin 100€(toisten rahoja) kuin että omalle kylälle jäis 50€ Tämmösen sankarin tuohonkin virkaan saivat.
K-lehdessä nostellaan vanhoja pölyjä ilmaan. Harmi kun ei pääse lukemaan koko juttua.
https://kiuruvesilehti.fi/2025/02/25/risto-juntunen-teki-perattoman-ilmoituksen-pommista-poistettiin-finnairin-lentokoneesta-nolona-myonsin-tekoni/
Tuossakin komeasti valehdellaan vaalien alla. Ei kai kukaan oikeasti usko,että pommiuhkauksen takia,mikä laittaa koko lentoaseman sekaisin,niin siitä selvitään 180e sakoilla. Tai voi ollakkin sakot sen suuruiset,mutta korvaukset ovatkin sitten aivan toista luokkaa. Kovin on taas kierreltyä totuutta jaossa!
Kylillä oli huhua, että kaupunginjohtajakin olisi ollut samalla reissulla. Onko jutussa tuosta kerrottu?
Opintomatkalla olivat MTK:n ja Savotan kanssa, ihan lehtijuttu oli reissusta vaan reissun kaikkia käänteitä ei ollut aikaisemmin mediassa esillä.
180 egee ei riitä siihen että pommiuhka on kentällä ja peruutellaan lähtöjä, ihan suotta tuommoista valehdella ja pyssyt viedään poliisitutkinnan ajaksi lukkojen taakse, toki luvat voi säilyä ja pyssyt saa takasi ja sama ralli jatkuu, hik!
Ihan sama. Tätä miestä äänestetään silti kuntavaaleissa. Minä ja moni muukin.
Ihan normit täyttävää kepulaista suhmurointia, aineksia ääniharavaksi, Siponen vaviskoon!
Ehkä tämä olisikin herran taktinen vaalikampanjan avaus, ei mennyt rahaa lehtimainokseen
Päässyt pään silityksellä hommasta.
Todennäköisesti oli ja onnistunut sellainen.
Onkos Kiuruvedellä veijareita? Ihan hyvät rahat tienaa ilmiannoista. Pari tonnia vihjeestä Jykä merikotkan ampumisesta 2022 Puolangalla.
Poliittiselle oli tullut aika kovaa tekstiä tapauksesta. Maksoiko kaupunki matkan?
Mitäpä veikkaat?
Saiskohan tästä jotenkin varmistuksen? Verovaroilla matkoilla ja lekkeriksi lyöty? Ja tuo selitys tapahtumasta ei ole jotenkin ihan uskottava.
Ei ollut paperilehdessä tätä juttua, miksiköhän?
Onkohan kaveri ehdolla vaaleissa vai ei?
Tän mukaan olisi, mutta kepun omalla fb sivulla ei ole..
https://keskusta.fi/kuntavaalit-2025/ehdokkaat/kiuruvesi/
Oli siellä joku iisalmelainenkin. Odottakaahan, kun keksivät, ettei ulkokuntalaiset kelpaa. Vai tekeekö Mähönen harkimot?
Mikä firma teki lämpöpumppu asennukset? Pitäs kysyä tarjous niin tietäs missä on valmiiksi tingitty halvin hinta?
Iisalmen putkiasennus
Onko asentajaa ollut valitsemassa Kiuruveden elinkeinojaoston puheenjohtaja, kun ei voinut kotipitäjästä ottaa, ettei kukaan vaan tule kateelliseksi
Siellä näkyy pumppupommimiehen nimi olevan ehdokaslistalla. Niin se kansa nopeasti unohtaa mitä soppia keitetty kun siihen rhy:n jutut päälle. Tulee vielä äänivyöry kun sympatiaa jaetaan puoluetoverille.
Äänestetään yli puoluerajojen. T. Yksi äänestäjistä
Ja maksuton puolen sivun mainos paikallisessa.
Laitetaan kuntoon seuraavatkin 4 vuotta koulut, hoito ja luonto...VMP!
Ei maksuttomia mainoksia ole.
Paitsi jos tekee oman vaalilehden.
Ja se vasta maksaakin.
Onko tietoa milloin on vaalitilaisuuksia tulossa, ja onko mahdollisesti Mäkipirtin lämpöisessä tunnelmassa makaraa tarjolla?
On varmasti nuhjuista taskunakkia esillä.
Sai Masakin oman mainoksen vaaleihin. Vielä ehtii muutkin rötöstellä ja pääsee lehteen...pommin varma juttu se läpimeno!
Ilppi täytyy lunastaa, ja allekirjoittaa vetoomus tuulivoiman puolesta...luontaisen satusedän maineessa kun on, uskon tuon käsikirjoittamisen ja näyttelemisen taidon helposti...