1. Mitä ohjelmia Yken tämän päivän tuotannosta pitäisi jättää pois?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 124
Vanhimmat
2. Mitkä uutiset tämän päivän kohdalta ovat Ylen sivuilla vääriä? Mitä pitäisi olla tilalla?
Kaikki woke saasta.
Eli luettele ne ohjelmat ja uutiset.
No kaikki ylen uutiset ja ajankohtaisohjelmat on woke saastaa.
Viimeksi kun katsoin Ylen aamua, niin joku wokettaja kovaan ääneen valitteli, että
miksi X:ssa ei ole sensuuria! Sai tuosta toki hyvät naurut!
Ahaa. Siis nytkin Ylen sivuilla olevat uutiset ovat kaikki woketusta.
https://yle.fi/a/74-20136913?utm_source=social-media-share&utm_medium=social&utm_campaign=ylefiapp
Selvä. Kovasti on woketus muuttunut.
X on sairas paikka. Musk on tehnyt siitä pelkän roskakorin.
Olet jäljillä, kaikki ylen jutut on woketusta:
https://yle.fi/a/3-6257984
Oliko tuo linkittämäni juttu woketusta? Kyllä vai ei?
Saatko vastattua vai toistanko?
Onko tuo minun linkittämä juttu woketusta?
Katso ohjelmatiedot, vähemmän niitä jotka jätettäisiin. Pahimpia yliedustettujen suomenruotsalaisten musiikkitoimittajien suojatyöpaikat!
Eipä sieltä muuta tule katsottua kun uutiset, niin empä osaa sanoa.
Suomen uutisista vois katoo winkkejä😉
Juu, se oli Noloa🙈
Kertoo hyvin sen miten totalitarismi on iskostunut wokettajien ajatteluun. Pitäähän nyt sensuuri olla!
Kaiken voisi jättää pois
Vastauksesi oli arvattavissa.
Ilmeisesti sinusta vaikkapa uutinen Rantasen sopimuksesta on täysin turha kaikissa muissakin medioissa?
Olet hieman yksinkertainen. Tai sitten tietoisesti haastat riitaa.
ensiksi tämä Milla Matonoja, inhotava ääni
Ahaa. Millainen ääni tilalle?
Tekoäly osaa luoda asiallisen toonin
Miellyttävä.
Jessus tuota kyselyjen tulvaa, joka sinusta lähtee. Olet kuin kyselyikäinen pikkulapsi. Pahempi oikeastaan.
Parempi ääni
Nuorten sekoiluohjelmat.
Radiokanavia voi vähentää
UMK
Paritteluohjelmat
Mitkä ohjelmat esimerkiksi tältä päivältä haluat pois? Mitkä uutiset ovat vääriä? Pysy konkretiassa.
Jankkaa jankkaa jankkaa.... oletko ylen "asia"ohjelmien haastattelija? Ajattelin vain, kun jankkaat, jankkaat, jankkaat...
Niin, en ole se, jolle jankkaat, mutta en voinut olla kommentoimatta, kun olet noin tyhmä.
Kaikki hallituksen päätöksistä syntyvien seurausten uutisointi pitää ainakin lopettaa.
Hallitukselle pitää antaa työrauha, eikä uutisoida jostain mitättömästä 50 000 uudesta työttömästä.
En katso ylestä muuta kuin uutiset ja sään. Eikä kukaan toivo ylen katoavan kokonaan. Se ei vain voi paisua kuin pullataikina aikana jolloin kaikkialta muualta leikataan.
Kaikki muu paitsi urheilu. Siinä vähiten esiintyy vasemmistolaisen maailmankuvan tuputtamista.
Että minkä takia ylen pitääkään olla vasemmistoaatteen tuputtaja?
Eikö se aate ole jo todettu hirveäksi aatteeksi natsismin ohella? Miksi sitä vielä pitää välillisesti tuputtaa?
Ja humaanit ihmiset muka kyseessä.
Urheilu on aivan turha wokettamista. Se voidaan lopettaa saman tien ihan vallan kokonaan.
Kaikki vasemmistolaisuus on oikeistoaatteen aikaansaamaa ja sitä tuputtaa 30 radio- ja TV-kanavaa. Eikö se riitä?
Reporadion perinne ei niinvain lähde Ylestä, se on kiinni niinkuin tauti.
Natsismi ja vasemmistoaate on käytännössä sama aate.
Ei ehkä teoriassa mutta käytännössä. Jotain pieniä eroavaisuuksia voi olla.
Katsokaa natsi-Saksaan ja neukkuun. Nämä ovat aatteen äärilaitoja. Kansa pidettiin kurissa asein eikä toisinajattelua sallittu. Antisemitismi yhdistää näitä aatteita/aatetta myös. Sekä rakkaus islamiin.
Kumpikin olivat totalitarismeja.
Vassut välttelee puhumasta että heidän tahto ei muka olisi tuollainen totalitarismi. Se tahto kuitenkin elää voimakkaana heissä.
Jopa Virkkunen vaatii sananvapautta kiristettäväksi eurostoliitossa, vaikka ei näytä vassuilta. "Oikeistolainen" (kokoomus on uusvasemmistolaistunut puolue) henkilö vaatii tällaista, saati sitten perinteiset vassut.
Kaikki, yhtäkään katsomisen arvoista ohjelmaa yleltä ei tule, pelkkää puna-agendan värittämää sontaa.
Joo, Avara luonto ihan hirveää kommunistipropagandaa. Joko siinä on väitetty, että eläimilläkin on lukematon määrä sukupuolia?
Lopettaa yle-verotus ha tehdä ylen kanavista maksullinen
Miksi te venäläiset ette opi suomea?
poltta mahorkka
Kaikki muuta paitsi uutiset ja sää
Persuista tosiasiota kertovat asiat kun jättävät pois, se riittää.
Viihde ja urheilu kuuluvat yksityisille toimijoille. Niitä on turha tukea verovaroilla. YLE on nyt yksityisten yritysten ja jopa pörssijättien yritystukirahasto. Uutiset ovat lapsipuolen asemassa, nekin pääosin ulkomaisten uutistalojen juttujen toistoa.
Miten niin kuuluvat? Yksityiset voivat kilpailla kuten kapitalismiin kuuluu, tehdä ohjelmia ja antaa kuuntelijoiden ja katselijoiden valita.
Vika on tietenkin siinä, että katsojat eivät valitse yksityistä, koska he eivät pidä mainoksista.
Verovaroista on maksettu noille ns yksityisille myös tukea uutistoimintaan, mutta silti ihmiset mieluummin katsovat Yleä, edellämainistusta syystä.
Ketään eivät kiinnosta mainokset.
Mutta YLEverovaroilla ei ole mitään mieltä tukea yksityistä urheilu- ja viihdebisnestä. Ei tietenkään yksityistä uutisbisnestäkään. Ihmiset seuraavat myös yksityisiä kanavia. Mainostauolla voi käydä tankkaamassa ja tyhjentämässä.
Ettekö osaa siirtyä muille kanaville ja jättää yle katsomatta. Minä osaan .
Kaikki muu pois paitsi tasapuolinen tiedonvälitys. Nyt se ei ole sitä.
Paikallisuutiset ja niiden uusinnat, vanhojen sarjojen uusinnat, tyhmät urheilustudiot, uutisten kertaukset, samat jutut telkkarissa ja radiossa jne.
Ylen esikuva ja kaikkien kuvottavien marxilaisten suosikkikanava CNN lomauttaa 200 työntekijää. Niin se woken kuolema iskee heihinkin. CNN:n katsojamäärät on romahtaneet, koska ihmiset eivät enää usko valheuutisiin ja woketukseen.
Jos lapset kysyvät millaista oli silloin, kun Neuvostoliitto oli olemassa, ei tarvitse kuin avata YLE:n aamutv, ja näyttää kuinka marxilaiset sedät ja tädit psykoosissa ulvovat Trumppia. Opetus on, että taistelu marxismia ja Neuvostoliittoa vastaan on ikuinen. Täydelliset neuvostokansalaiset ovat aina läsnä valmiina ottamaan vallan, jos se heille annetaan, ja YLE:ssä on annettu.
Aika näyttää sen, mihin suuntaan maailma muuttuu. Epäilen vahvasti, että asioiden mennessä väärään suuntaan sinunkin hymysi voi hyytyä.
Toisaalta selväähän on myös se, että mikään tapahtuma tai teksti minulta ei muuta mieltäsi. Eikö niin?
Sinulle ei ikinä kelpaa muiden vastaukset, koska tiedät kaiken muita paremmin. Eikö niin?
itseasiassa kaikki. SIeltä ei tullut mitään katsomisen arvoista sitten 70-luvun, jolloin viimeksi lähetettiin esim. Tarzan, Arsene Lupin, Sheriffi MC Cloud ja Tarvajärven laatikkoleikit ja Spede Show.
Ymmärrän.
Tv1 riittää uutiskanavaksi ilman wokea.
Anna nyt vain niitä esimerkkejä tämän päivän vääristää uutisista.
Uutisointia parannettaisiin, ettei se olisi yksipuolista.
Lait siis esimerkkejä uutisista, joita Ylellä olisi vaikkapa tänään pitänyt olla.
Jankuti jankuti
Harmi ei löytynyt mitään "Lait" mistään. Eipä mitään, veikkaan sen olevan google.com.
Ylen ohjelmista esim. aamu 06.25-10.00 arkiaamuisin on hyvin pieni aika uutisia.Tämä muu aika on sitä ylen harjoittamaa aivopesusa ja suoranaista VALEHTELUA. Kysymys on myös siitä,miten yle hakee nuo typerät ”asiantuntijat” , sekä siitä MAKSTAANKO noille VALEHTELIJOILLE varorahoista jotain korvauksia. Tämä on pöyristyttävää, siis PÖYRISTYTTÄVÄÄ.😎🇫🇮🇫🇮😎
YLE:llä voitaisiin palata 70-luvun tasolle, kun oli ne kaksi kanavaa, TV1 ja TV2. Vastaavasti Yleisohjelma ja rinnakkaisohjelma radiossa.
Tuossakin on liikaa, yksi radiokanava riittää.
Ylen ykkönen voitais vaihtaa Yle Puheeksi se oli parempi kanava
Yle on rapiat kahdeksan vuotta rumputtanut Trumpista sontaa, mm. Kuinka arvaamaton Trump on, sitten yle menee kysymään esim Turun torilta ihmisiltä mielipidettä Trumpista kahdeksan kymmenestä sanoo TRUMP. ON ARVAAMATON. Tätä tekee yle verorahoilla. Uhanalainen katoava luonnonvara Suamalainen tarkkanäköinen tolkunmiäs on hyvin surulline.
Kattokaapa viimeiseksi jäänyt Komisario Palmu-leffa, Vodkaa, komisario Palmu. On se niiin todellista ryssä-YLE-suitsutusta, että vieläkin tytisyttää.
Elokuvan valmistumisajankohta taisi olla niitä ihania 60-70-lukujen vaihdevuosia, jolloin kohtalaisesti toimeen tuleva Nalle Wahlrooskin oli taistolaiskommari. Silloinhan oli "sanonta" että menestyvällä helsinkiläisliikemiehellä on talo Kuusisaaressa, Mersu, purjevene ja taistolaiset lapset.
Pari vuotta aiemmin jotkut punikkiopiskelijat olivat könynneet Vanhan Ylioppilastalon ikkunasta sisälle ja päästäneet koko mölyävän opiskelijalauman sisälle mellastamaan, ja julistaneet vallankumouksen alkaneeksi. Wow! Urkki kävi Tehtaankatu ykkösessä kysäisemäss neuvoa ja ymmärsi heti opiskelijoita eikä torunut heitä lainkaan.
Olivathan ne aikoja.
Yle hävisi usan vaalit vaikka on puolueeton.
Kyllä on järkyttävä määrä työntekijöitä Ylellä.
Kaikki uskonnolliset ohjelmat voisi poistaa, on käsittämätöntä että 2020-luvulla yhä levitetään tieteenvastaista huuhaata!
Tiede ja usko ei sulje toisiaan pois. Itseasiassa ne täydentävät toisiaan.
Millä tavalla usko täydentää tiedettä?
Uutiset, lastenohjelmat ja sää ainakin saisi jäädä. A-studiot yms on täyttä propagandaa ja puolueettomia asiantuntijoita tarvittaisi.
Yle ei tuota mitään luottamusta herättävää ohjelmaa . Muistuu Reporadio ana
Ylen luottamus on kadonnut, ei jatkoon.
Miten on mahdollista että Ylelle riittää rahaa ja sairaaloille ei?
Ylen toimittajilla on vaikutusvaltaa
Yle on vihervassujen media
https://youtu.be/3aw1hTIfkt4?si=KmbXDE_5h50cgZO2
Kaikki välimerkkisoitot, myös radiosta. Myös omien uusintojen ja areenojen ja muiden juttujen mainostamiset ja välisoitot niiden välistä. Liika on liikaa.
En tiedä, kun katson Yleltä vain Tuntemattoman kerran vuodessa.
Suurin osa tuntemattomia ohjelmia. Pitäisi katsoa ensin kaikki läpi ja laittaa sisältövaroitukset. Yle voisi lisätä ohjelmiinsa W(oke) -sisältövaroituksen samaan tapaan kuin ikäraja-, väkivalta-varoituksen.
Kaikki ylen kotimainen tuotanto kokonaan pois ja seis, siis KAIKKI.
Voisito perustella tätä jotenkin?
Koska se on täyttä paskaa.
Minkä ihmeen takia vaadit perusteluja mielipiteeseen?
Se ei ole mielipide jos sitä voi perustella mitenkään. Tarvittaessa se pitää osata perustella, että miksi on tälle kannalle päätynyt.
Onko sulla sit antaa jotain tilalle, kerta vaadit isoa osaa ohjelmista poistettavaksi?
Siis mielipiteeseen mielestäsi täytyy löytyä oikeudessa pätevät todisteet? Elätkö jossain v***n pohjois-koreassa vai missä?
P*ska on p*skaa, miten sitä pitäisi sinulle nyt vielä todistella?
Joo, on antaa jotain tilalle: laittakaa yle roskan tilalle tv-testiruutu, on takuulla parempaa ja rehellisempää kuin mikään yle ohjelma.
Perustele, miksi ylen pitäisi antaa jatkaa puna-agendan toitottamista.
Ylelle riittää yksi radiokanava. Sen voi jakaa virallisten kielten kesken suhteessa väkilukuun.
Ennen oli hyvä. Yle-1, rinnakkainen ja ruotsi.
Terveisiä A-studiosta. Peruisin maanantai-iltapäivän DEI-koulutuksen.
Mikä pitäs säästää?
Uutiset riittää. Kunhan niihin satsattas, ja puolueellisuus poistettas.
Jos haluu muuta tarjota, rahottakoonmainoksillaa😉
Dokumentit ovat hyviä
Aivan oikein, nyt Ylen ohjelmissa on sateenkaari status ja woke-cansel takaa sen, että uutistenkin haastatteluissa tämä Ylen hehkuttama moninaisuus lyö heti silmille "lystin maksajia !!
En kato, en kuuntele. Voi lopettaa!
Aika yksipuoleisia kommentteja monelta, mutta en ole yllättynyt. YLE:llä on turkasen paljon uusintoja, mutta samaa tekee muutkin kanavat. Satunnaisesti jotain urheilua tulee katsottua. Eniten kuitenkin YLE:n palveluista tullut käytettyä Areenaa. Tuo onkin hyvä vaihtoehto, mikäli haluaa katsoa kerralla useamman jakson jostain sarjasta. Mikäli ei itse jotain palvelua käytä/tarvitse, niin ei kannata suu vaahdossa huutaa, että lopettakaa se. Tämä maailma ei toimi tuolla tavalla.
Ovet kiinni ellei tyyli muutu.
Yle on kuin kuuluisa Troijan hevonen minkä sisällä on turhan muhkea pakkoverovaroilla kustannettava tyhjäntoimittajien joukko.
Emme edes tiedä kuinka paljon tuon monsterin sisällä on näitä haitallisia toimijoita kun suurin osa on kasvottomia meille veronmaksajille, mutta lukuisat ohjelmaformaatit joissa on sangen runsaasti sateenkaari pride linjan juttuja kertoo jotain.
Jos osaisivat edes rehellisen ja puolueettoman ja paljon kertovan uutisoinnin, mutta sekin on paljolti woke-cansel-intersektionaalisfeministis jne. pidäkkeellistä sotkua ja
sisäinen "Venäjä tyylin aivopesu" pitää huolen, että kuri pysyy.
Kaikki woke-cancel-pride-drag-saasta pois 100 % veronmaksajain rahoittamasta tuotannosta.
Laadukasta ohjelmatarjontaa: valkoisia heteroita, miehiä ja naisia, asiaohjelmia, lastenohjelmia, ajankohtaisohjelmia, luonto-ohjelmia, hyviä dokumentteja, sarjojakin, esim. dekkareita ja elokuvia, joita ei ehkä edes muualta näe, jne.
Harkintaa, silmää ja korvaa sekä hyvää makua.
Ja tietty uutiset entisillä paikoillaan voi olla.
Yle Areena on täynnä erilaisia dokumentteja. Sieltä voi mennä katsomaan. Lasten ohjelmat on vähän hit and miss, koska nykylapset eivät niitä katso. TikTok ja muut vastaavat on suositumpia. Luonto-ohjelmia tulee jo. Eikö nykyinen tarjonta kelpaa niiltäkään osin? Areenassa on paljoln elokuvia ja sarjoja, sieltä vaan etsimään. Tai onko tämäkin liian vaikeaa?
Tosi-tv on puhdasta roskaa.
En katso televisiota lainkaan, ei edes ole telkkaria. Radioita kuuntelin autossa silloin kun vielä oli Yle puhe. Nykyään sietokykyni ei riitä radionkaan kuunteluun. En siis osaa arvioida ylen tarjontaa näiltä osin mitenkään. Ylen verkkouutisointi on yksi monista, ei mitenkään nykyään erotu muista valtamedioista. Ylen palveluista käytän oikeastaan vain Yle Areenaa, joka onkin mainio suoratoistopalvelu.
Tällä perusteella siis ajattelen, että maksamani Yle vero on aika suuri siihen nähden mitä sillä saan. Myös Yle organsaationa on aika mammuttimainen. En esimerkiksi ihan ymmärrä että onko Ylen tehtävä käyttää valtavia summia urheilulähetyksien ostamiseen ja televisioimiseen maailmalta? Tästä asiasta tosin voi olla kahta mieltä, uskon että jopa enemmistö kansalaisista haluaa nähdä telkkarista nimenomaan urheilua. Minä en.
Mutta kyllä edelleen olen sitä mieltä että Ylen kaltaista kaupallisista intresseistä riippumatonta mediaa tarvitaan. Mutta tiettyä viilausta se kaipaisi, ja sitähän se on nyt saanutkin. Voi olla että myönteisyyteni Yleä kohtaan sai aikamoisen kolauksen silloin kun Yle Puhe lopetettiin.
Mitä tulee tämän(kin) ketjun antiin...no juupa juu. Tavallaan huvittavaa miten jotkut saavat tuon "woketuksen" kuulumaan asiaan kuin asiaan.
Minä, minä, minä ja minä. Onko muita edes olemassa? Olet siis yksin.
Miesten ampumahiihtoviesti pois mutta ei naisten sprinttiviestejä.
Tuskaa tuo jo näkeminen,
mutta ku selostaja ulisee,
se on kuin happokylpy!
Miesten ampumahiihto jossa ammuttaisiin järeämmillä aseilla vasemmistolaisia poliitikkoja olisi ainoa ohjelma mitä voisin yleltä katsoa.
Yle pitäisi haitallisena lopettaa.
YLE.n iltapäivän TV-uutiset kestävät 3 minuuttia, ja sen jälkee esitellään toinen 3 minuuttia sääkarttaa, ja kerrotaan lähipäivien säästä.
Helvetti kun on typerää tuo säätilan tuollainen pitkittäminen. Kyllä sen sääkartan voi näytttää ja kertoa 30...45 sekunnissa aivan hyvin.
Kaikki muu pois paitsi aikamerkki tasatunnilla.
Toinen elätti on 800 työntekijän Ilmatieteen laitos.
Sääennusteet tulevat EU-laajuiselta organisaatiolta myös Suomelle, Ilmatieteen laitoksen tietokoneille. Tietokoneohjelma tekee sääkartan ja sanallisen sääennusteen tuosta datasta.
Suuri kysymys on, että miksi Ilmatieteen laitoksella lorvii 800 henkilöä, kun kyseessä on vain tuon päivittäisen sääennusteen tekeminen.
Normaali IT-tekniikka ja toimistoautomaatio hoitaa 2/3 osan tuon porukan päivittäisistä tekemisistä.
Näin on, on monta turhaketta ryystämässä ilmaista kahvia joka aamu.
Ilmatieteenlaitos on myös tutkimuslaitos, sään ennustaminen on vain pieni osa heidän työtään. Miten yksinkertainen täytyy ihmisen olla, että luulee, että kuvittelee sääennusteiden olevan ainut toimenkuva?
Ne tutkii ilmastonmuutosta, keksiivät tarinoita siitä miten ilmasto on mukamas nyt dramaattisesti muuttunut
Koko Ylen voi lopettaa jo.
Ei se sitä tulla lopettamaan, vaikka kuinka täällä S24:lla urpot sitä toivotte.
Ylen tavan mukaan keskustelun parhaat palat uusintana:
Eli luettele ne ohjelmat ja uutiset.
Oliko tuo linkittämäni juttu woketusta? Kyllä vai ei?
Saatko vastattua vai toistanko?
Ahaa. Millainen ääni tilalle?
Mitkä ohjelmat esimerkiksi tältä päivältä haluat pois? Mitkä uutiset ovat vääriä? Pysy konkretiassa.
Aika näyttää sen, mihin suuntaan maailma muuttuu. Epäilen vahvasti, että asioiden mennessä väärään suuntaan sinunkin hymysi voi hyytyä.
Toisaalta selväähän on myös se, että mikään tapahtuma tai teksti minulta ei muuta mieltäsi. Eikö niin?
Anna nyt vain niitä esimerkkejä tämän päivän vääristää uutisista.
Lait siis esimerkkejä uutisista, joita Ylellä olisi vaikkapa tänään pitänyt olla.
Voisito perustella tätä jotenkin?
Koska se on täyttä paskaa.
Minkä ihmeen takia vaadit perusteluja mielipiteeseen?
Se ei ole mielipide jos sitä voi perustella mitenkään. Tarvittaessa se pitää osata perustella, että miksi on tälle kannalle päätynyt.
Onko sulla sit antaa jotain tilalle, kerta vaadit isoa osaa ohjelmista poistettavaksi?
Siis mielipiteeseen mielestäsi täytyy löytyä oikeudessa pätevät todisteet? Elätkö jossain v***n pohjois-koreassa vai missä?
P*ska on p*skaa, miten sitä pitäisi sinulle nyt vielä todistella?
Joo, on antaa jotain tilalle: laittakaa yle roskan tilalle tv-testiruutu, on takuulla parempaa ja rehellisempää kuin mikään yle ohjelma.
Ketjun aloittaja sai kenkää ylestä, sikai katkera
https://yle.fi/aihe/a/20-98112
24/7
Mihinpä Yleä tarvitaan?
MV-"lehti" ja Russia Today kyllä täyttävät tulevaisuuden tiedontarpeemme?
Noinkin ajattelevia on.
Palataan siihen että se maksaa joka haluaa katsoa.
Läheskään kaikki täällä lorvivat eivät luultavasti paljoa maksa.