Ei käytöstapoja. Sivistymättömän kuvan antavat itsestään.
Se nyt vaan on niin, että kunta tarvitsee verotuloja ja tällä hetkellä tuulivoima on paras ehdotus niiden saamiselle. Toinen vaihtoehto on tietysti kunnan holhoukseen saaminen, kaikkien kyläkoulujen lakkautus tai pakkoliitos Iisalmeen. Nämäkään eivät möykkääjille kelpaa.
Järki ei riitä muuhun kuin kaiken vastustamiseen ilman tilalle annettavia vaihtoehtoja. Surullista.
Ihme möyhkääjiä nuo tuulivoiman vastustajat.
14
738
Vastaukset
- Anonyymi
Rane näkkyy tulleen lomalta! Alakaa tuas tämä älytön maalittaminen.
- Anonyymi
Änkyröistä taitaa olla kaikki myllyvastasia ja tarrat auton persiissä ajelevat
- Anonyymi
Entäs sitten!!
- Anonyymi
Onko aloittaja lukenut lehdistöä nykyään?
Suosittelen.
Toisekseen tämä pitää miettiä pitkälle ajalle. Entä jos ne tuulivoimalat jäävät kaupungin maksettavaksi? Siitä tulee nopeasti sellainen lasku, että hyöty ( mahdollinen kiinteistövero vähennettynä valtion tuen menetyksellä ) ei riitä likikään .
Vanhan ajan tyyli käyttöön ei ne isot tulot vaan pienet menot. - Anonyymi
Oon saman huomannut,osa niistä vielä perussuomalaisia junttea
- Anonyymi
Mitenkäs asia nyt kestää päivän valoa kun lahnasten mäkipirtille on tuulivoima yhtiöt sponssannu 3 ilmalämpöpumppua ja vielä iisalmesta asennuspalvelut. Rusu koirineen oikein kahvittelutilaisuuden järkänny pumppujen kunnias. Radio haastattelussa mäkipirtin pj myönti että kyläaktiivi ja kaupungin edustuksessa mukana oleva laittanu asian vireille, onko tämmönen lahjusten ottaminen ja kähmintä mitenkään hyväksyttävää??
- Anonyymi
Kyllä on ihme touhua. No se kosahtaa omaan nilkkaan väestön hävittyä syrjäseuduilta. Olisi kiuruvedellekin ollut valttina väestön houkuttelemiseksi oikea luomu suomi ja luonnon rauha, mutta kepulointia kepulointia..
- Anonyymi
Ei rittä järki kun tuommoista sepustelet!
- Anonyymi
Riitä,riitä, sitä ei ole. Tuulivoiman rakentaminen on sosialismia, viedään maat ja tuhotaan luonto.
- Anonyymi
ee myö ropeleita tarvita
- Anonyymi
Ydinvoimalaitosta ovat kuulemma lapinsaloon perustamassa. Vielä on hysyshys hommia mutta TVV- porukkaa ja STT- ja Valviran ukot oli mittoomassa.
Joku pienoiskone niinkuin kuopijoon.
Tokmannin takana olova, KTK pihassa oleva muutajakone liittyy siihen, pielaveelle tulloo toinen. - Anonyymi
Sovitaan sitten niin että sopimuksen tehnyt maanomistaja hoitaa omilla kustannuksillaan myllyjen asianmukaisen hävittämisen. Eikä perikepulaiseen tapaan ole siihen veronmaksajien rahoja vaatimassa.
Se ei nimittäin tule olemaan halpaa lystiä.
Nämä tuulifirmat eivät ole siinä vaiheessa nimittäin enää vastuupaikoilla. Usko huviksesi. - Anonyymi
Talvella lavat jäässä. Ei toimi. Luonnolle ja etenkin linnuille moiset silppurit on vaarallisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37712456Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2655464Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2163964Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2142770Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172025Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273895No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756