Missä on laiskuudesta syyttelijät?
Palstatietäjä tietää tämänkin ongelman syyn?
Palstatietäjä tietää tämänkin ongelman syyn?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kyse on ns kohtaamis-pulmasta. Ulkomaalainen hoitaja ei ole pulma.
Rahat on tuhlattu ennen tarpeita.Kansa luuli että yhteiskunta hoitaa kaikki ilmaiseksi.Palkat nostettiin puolueiden takia pilviin koska puiolueväki sai hyväpalkkaiset virat itselleen vailla kokemusta ja koulutusta. Vanha Porin tauti iski ja raha loppui siihen.
Katsokoot punikit peiliin! Ja jos on pätevä, niin myös ulkomaille!!
Mamuhoitajat vei nekin työpaikat
Peilistä näkyy syy. Hoitajille on töitä jos tekemisen halua vain löytyisi. Lähihoitajille kun ei makseta insinöörin palkkaa niin ei niitä huvita työnteko. Siksi pitää hakea ulkomailta ahkeria ja vähempään tyytyviä hoitajia.
Tekisitkö itse ilmaiseksi.Senkin pers kärpänen
Kuka siellä ilmaiseksi on pyytänyt olemaan? Ihan sopimusten mukaista palkkaa siitä maksetaan haittalisineen ja kokemuslisät karttuu ajan kanssa. Jokainen aloittaa alhaalta ja kyvyt vie eteen päin. Kyse on siitä että kaiken maailman työkyvytöntä kuntoutujaa on väkisin koulutettu lähihoitajiksi, vaikka niistä ei mihinkään hommaan käytännössä ole, olipa palkka mikä hyvänsä.
Ja EU kuskaa hoitajia ympäri maailmaa ilmaisksi lomakeskuksiin. Suomessakin lomaillaan lakisääteisesti verorahoilla.
"Siksi pitää hakea ulkomailta ahkeria ja vähempään tyytyviä hoitajia.
Tarkoitit kuitenkin vain HALPAA työvoimaa.
Hoitajille, kuten muillekin, maksetaan kansallisuudesta riippumatta samaa TES:n mukaista palkkaa.
Lopettakaa jo tuo lapsellinen halpatyövoima-potaska!
Ulkomaalaisille maksetaan ihan sama palkka kuin teillekin, ero on siinä että heille se kelpaa, teille ei.
Iltasanomissa kerrottiin, että Uudellamaalla on lähihoitajia työttömänä, vaikka siellä on paikkoja auki. Syynä on kuulemma terveysongelmia ym. ongelmia. Ei ole ihme, kun yhteen aikaan koulutukseen pääsi melkein kuka vain, kun koulut saivat sitä enemmän rahaa mitä enemmän "tutkintoja" suoritettiin. Jos olisin sairas tai vanhus, niin en haluaisi huumehörhöä enkä mielenterveysongelmaista hoitajakseni.
Huumehörhöjä suurin osa.Seulat joka paikkaan pitäisi olla.
Ulkomailta on tullut epäpäteviä hoitajia. Perusjutuissa jopa vaikeuksia kuten tekohampaiden suuhun laitto.
Näin on.
Aivan käsittämätön yhtälö.Suomessa on älyttömästi työttömiä ja tänne rahdataan ammattitaidottomia muualta maailmasta.Siis mitä helvettiä!!
Halpaa työvoimaa.
Ihan sama palkka niillä on kuin suomalaisillakin hoitajilla (TES), ulkomaalaiset vaan itkevät ja laiskottelevat vähemmän.
Onko tarkoitus sekoittaa muutakin kuin työmarkkinat .
Hoitajalle on takuulla töitä, jos hoitajasta on työn tekijäksi.
Monista ei ole muuhun kuin nostamaan työttömyyspäivärahaa ja vinkumaan.
Mitäpäs sinulle keksittäisiin, kun olet eri syistä lähes työkyvytön kuntoutuja...?
Jaa, jospa menisitkin kouluttautumaan vaikka lähihoitajaksi!
Tässä se suurin syy suomalaisten lähihoitajien työttömyyteen, kun niistä ei kerta kaikkiaan työhön ole!