Gebwell Aries 6 maalämpöpumppu täysin kelvoton

Anonyymi-ap

Itselläni tuli omakotitaloon Gebwell Aries 6 maalämpöpumppu noin 3 vuotta sitten. Laite oli täysin kelvoton käyttötarkoitukseensa. Sitä ei saatu koskaan kuntoon lukuisista huoltokäynneistä ja kaiken maailman etäyhteyksien kautta tehtyjen säätöjen kautta. Laitteen perusvika oli se, että se oli äärimmäisen epävakaa; kompressori ei kestänyt päällä, vaan laite antoi jos jonkinlaista hälytystä jatkuvasti. Myös kompressori ja monet muut osat vaihdettiin kertaalleen. Gebwell yritti sitä sinänsä laittaa kymmeniä kertoja kuntoon, mutta ei valvonut ollenkaan ”korjaustensa” todellista onnistumista, vaikka niin aina lupasikin. Hälytyksiä tuli 3 vuodessa yli 500 kpl, ja olisi varmaan tullut enemmänkin, mutta aina laitetta ei ehtinyt olla jatkuvasti käynnistämässä uudelleen.

Älkää sortuko Gebwellin Aries lämpöpumppuun, kun markkinoilla on toimiviakin laitteita. Pääsin ongelmista eroon lopulta vasta kun vaihdatin koko laitteen (siis vasta 3 vuotta vanhan) kokonaan uuteen toisen merkkiseen, joka on toiminut samantien täysin ongelmitta. Takuuajan jälkeen tuon Gebwellin laitteen jatkuvat korjaamiset olisivat vieneet vararikkoon. Myöskin aikaa ja lomapäiviä ongelmien hoitoon meni ihan tolkuttomasti. Kirsikkana kakun päällä ongelmista syytettiin tietenkin lopulta kuluttajaa eli minua.

Hyvänä puolena oli mobiilisovelluksen mahdollistamat monipuoliset säädöt ja mittausten seuranta, mutta samalla tämä sovellus oli etenkin aluksi täysi raakile, jonka kehitystyö jätettiin kuluttajien kontolle. Sovelluksen jatkuva seuraaminen oli ihan pakollista, jotta viat pystyi huomaamaan menemättä tekniseen tilaan. Toinen ominaisuus oli se, että maalämpökaivo ei Gebwellin koneella ainakaan päässyt jäähtymään, koska laite kävi suureksi osaksi sähkövastusten kautta.

Vaarana näin surkeilla laitteilla on se, että aiheeseen perehtymätön kuluttaja ei edes ymmärrä, että laite siirtyy jatkuvasti sähkövastuksille kuin vasta sitten, kun sähkölaskut alkavat olla huimia. Niitäkään ei Gebwell tietenkään korvaa. Näin surkeita laitteita ei pitäisi myydä kuluttajille.

0

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

        Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
        Maailman menoa
        120
        3721
      2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

        Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
        Maailman menoa
        28
        2783
      3. Hei! Halusin vain kertoa.

        En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
        Tunteet
        7
        2655
      4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

        Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
        Maailman menoa
        132
        2353
      5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

        Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
        Rakkaus ja rakastaminen
        8
        2174
      6. Teboili alasajo on alkanut

        Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
        Suomussalmi
        38
        1726
      7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

        Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
        Maailman menoa
        58
        1106
      8. Oot kyl rakas

        Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
        Ikävä
        36
        1010
      9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

        "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
        Maailman menoa
        81
        995
      10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

        Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
        Ikävä
        75
        984
      Aihe