Ranskassa määnviljelijä tienaa 50%

Mitenkähän se on Suomessa saatu laskettua noin alas?
6347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Englantilainen maanviljelijä prinssi Charles, joka saa kai eniten maataloustukia Euroopassa, tienaa ainakin tuhatkertaisesti enemmän kuin duunari. Mitenkähän se Suomessa onkin saatu laskettua noin alas.

Äänestä
  • ja sitähän me kaikki halutaan!

    --Kateuteenhan ei ole aihetta?

    Äänestä

  • ymmärrä sitä maataloustukea?

    Se tarkoittaa sitä, että myös vähempiosaiset kansalaiset pystyvät ostamaan elintarvikkeita siihen hintaan, mihinkä niillä on varaa!

    Se duunarin tienaaminen, sosialistisessa yhteiskunnassa on tietenkin vähän "niin ja näin",

    Mutta kun ihminen oppii ymmärtämään, sen työväenliikkeen viidendeen kolonnan kusetuksen, niin silmät avautuvat!

    Äänestä

yhteiskuntaparasiitti.

Äänestä
  • asemaa keskustelussa, vaan vastaa asiallisesti mahtollisesti tehtyihin kymysyksiin! :))

    Äänestä

Suomessa:

Tehdään sata leipää. Siitä veroihin menee 65 leipää. Leivän tekijöille jää viisi leipää.

Ranskanssa:

Tehdään sata leipää. Siitä veroihin menee 60 leipää. Leivän tekijöille jää kymmenen leipää.


Maassa, jossa asiat hoidetaan oikein:

Tehdään sata leipää. Siitä veroihin menee 33 leipää. Leivän tekijöille jää viisitoista leipää.


Suomessa hallitus ylläpitää työttömyyttä. Työttömyyden kustannukset ovat puolet veroista. Kukaan ei hyödy näistä työttömyyteen laitetuista veroista eikä kukaan menettäisi mitään, vaikka työttömyys poistettaisiin.

Työttömyys voidaan poistaa muuttamalla työttömyysturvalakia niin, että kaikilla on automaattisesti soviteltu päiväraha.

Vuoteen 1985 saakka meillä oli työttömyysturvalaki, joka takasi kaikille vähänkään pitemmän aikaa työttömänä olleille työtä, joka taisi saada nimen hätäaputyö. Silloin jokainen uskalsi hankkia itse tuloja, perustaa yrityksiä, kehittää jotain uutta, sillä vaikka jäi työttömäksi, pääsi aina näihin hätäaputöihin.

Sitten lakia muutettiin ja itsenäinen työ tehtiin rangaistavaksi. Sen jälkeen innovaatiot lamaantuivat, työttömyys alkoi kasvamaan, ulkomaiset sijoittajat alkoivat ostaa yrityksiämme. Suomalaisen ei ollut enää kannattavaa omistaa mitään, sillä perintövero olisi kaatanut kotimaiset yritykset, kannatti ja kannattaa siis myydä pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Enämpi kuin tavallinen duu... kirjoitti:

Mitenkähän se on Suomessa saatu laskettua noin alas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu