mitäköhän varten kaupungintalolle marssi tunnettu liikemies tässä illalla? miksi ei kerrota!!!!!
Kiuruvedelle kauppakeskus?
22
1074
Vastaukset
- Anonyymi
Olisko tuo ollut menossa ostamaan koko kylän kun kauppakeskuksia jo omistaa? Vaan suurin osa ei tiedä edes missä tuo kauppakeskus Kiuruvedellä on.
- Anonyymi
Keskustaan rakennetaan kauppakeskus. Sinne mahtuu kaikki kylän kaupat. Yhteen siipeen tulee koulu, tosin lievästi kaupallinen. siellä juntataan alitajuntaa niin kristinusko kuin kepulaisuuskin.
Varma tieto, kuultu luotettavasta huoltoaseman kahvipöytä lähteestä.- Anonyymi
Sittenhän se on varmaa tietoa,
Varsinkin, jos vielä kylällä puhutaan... - Anonyymi
Mielikuvitusta riittää.
- Anonyymi
Tunnettu liikemies?
Mitä ihmettelemistä siinä on?
Jos olisi ollut tuntematon mies, olisi syytä ihmetellä ja jopa huolestua.
Tuntematon mies kun on tehnyt Suomessa kaikki rikokset.
Pontikkapullokin oli ennen usein ostettu tuntemattomalta mieheltä.- Anonyymi
Saako sieltä Kiuruveeltä vielä pontikkaa?
- Anonyymi
Iisalmeen uusi iso Lidl , lisäksi Puuilo ja eikö lie Rustakin kohta tule. Eipä tarvitse sitten pitäjän kaupoissa käydä ylihinnoiteltuja tuotteita ostamassa ja tyhjiä hyllyjä tuijottamassa. Prismasta vielä elintarvikkeet tullessa niin eipä tarvitse kuin kerran viikossa käydä maailmalla.
- Anonyymi
Siinähån ne 'säästöt' hupenee auton kuluihin ajellessa. Naapurin poikamieskin haki nuukuuksissaan pelkän kahvipaketin tai kissansilakat Iisalmesta 30km päästä, kun siellä oli halvempaa. Lähikauppaan olisi ollut 3km. Vaan mikäs siinä kun aikaa ja rahaa oli, vaikka kauhean nuuka kyllä väitti olevansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinähån ne 'säästöt' hupenee auton kuluihin ajellessa. Naapurin poikamieskin haki nuukuuksissaan pelkän kahvipaketin tai kissansilakat Iisalmesta 30km päästä, kun siellä oli halvempaa. Lähikauppaan olisi ollut 3km. Vaan mikäs siinä kun aikaa ja rahaa oli, vaikka kauhean nuuka kyllä väitti olevansa.
Samoilla säästöillä käydään röntgenit, lääkärit ja vuodeosastovierailut kun täällä luukut naulattu kiinni. Ladataan sähkis kauppareissulla, iltapäivällä voi vielä elokuvissa käydä tai autokaupoilla koeajolla.
Säästää ne jotka haluaa Kiuruvedellä missä tarjonta likipitäen yhden kaupan varassa ja sen näkee hinnoissa. Puhelimet, työkoneet, televisiot, kodinkoneet jne.
Satasien säästöt naapurista, auton lataus euro-pari. Ei oo köyhän vara ostaa kotipaikkakunnalta.
- Anonyymi
Riikonen alkaa kasata kauppakeskusta.
- Anonyymi
Riikonen kävelee piakkoin mopon suuntaviittaan jos ei ala maksamaan velkojaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riikonen kävelee piakkoin mopon suuntaviittaan jos ei ala maksamaan velkojaan...
En maksa. Pyydä konkurssipesältä.
- Anonyymi
Vaatinee pääomaa...
- Anonyymi
Kuolevassa korpikylässä liikkuu ainoastaan ulosottomies ei liikemies.
- Anonyymi
Kauppakeskus, kaappakeskus vai kaappauskeskus?
Jälkimmäinen olisi tietysti puhekielessä kuappaaskeskus. - Anonyymi
Sama ukko liikkunut taas kylän pinnassa. Jotain on tekeillä.
- Anonyymi
Oliko se Elon Musk?
- Anonyymi
Mitä-kö-hän-pä-hän varten
lie marssinut,
sitä voi miettiä,
jos ei muuta mietittävää ole. - Anonyymi
kyllä mielikuvitus laukkaa... niin kiuruveteläistä
- Anonyymi
Kiuruvetistä......no ei minusta.
- Anonyymi
Mitä lie rynnäkkö poliisit aseineen oleet pankin nurkalla torstaena.
- Anonyymi
Hotelli tulossa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043404
- 883093
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä201953- 691916
- 381887
- 221756
- 241697
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341459Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91349- 481337