mitäköhän varten kaupungintalolle marssi tunnettu liikemies tässä illalla? miksi ei kerrota!!!!!
Kiuruvedelle kauppakeskus?
Anonyymi-ap
221215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Olisko tuo ollut menossa ostamaan koko kylän kun kauppakeskuksia jo omistaa? Vaan suurin osa ei tiedä edes missä tuo kauppakeskus Kiuruvedellä on.
Keskustaan rakennetaan kauppakeskus. Sinne mahtuu kaikki kylän kaupat. Yhteen siipeen tulee koulu, tosin lievästi kaupallinen. siellä juntataan alitajuntaa niin kristinusko kuin kepulaisuuskin.
Varma tieto, kuultu luotettavasta huoltoaseman kahvipöytä lähteestä.
Sittenhän se on varmaa tietoa,
Varsinkin, jos vielä kylällä puhutaan...
Mielikuvitusta riittää.
Tunnettu liikemies?
Mitä ihmettelemistä siinä on?
Jos olisi ollut tuntematon mies, olisi syytä ihmetellä ja jopa huolestua.
Tuntematon mies kun on tehnyt Suomessa kaikki rikokset.
Pontikkapullokin oli ennen usein ostettu tuntemattomalta mieheltä.
Saako sieltä Kiuruveeltä vielä pontikkaa?
Iisalmeen uusi iso Lidl , lisäksi Puuilo ja eikö lie Rustakin kohta tule. Eipä tarvitse sitten pitäjän kaupoissa käydä ylihinnoiteltuja tuotteita ostamassa ja tyhjiä hyllyjä tuijottamassa. Prismasta vielä elintarvikkeet tullessa niin eipä tarvitse kuin kerran viikossa käydä maailmalla.
Siinähån ne 'säästöt' hupenee auton kuluihin ajellessa. Naapurin poikamieskin haki nuukuuksissaan pelkän kahvipaketin tai kissansilakat Iisalmesta 30km päästä, kun siellä oli halvempaa. Lähikauppaan olisi ollut 3km. Vaan mikäs siinä kun aikaa ja rahaa oli, vaikka kauhean nuuka kyllä väitti olevansa.
Samoilla säästöillä käydään röntgenit, lääkärit ja vuodeosastovierailut kun täällä luukut naulattu kiinni. Ladataan sähkis kauppareissulla, iltapäivällä voi vielä elokuvissa käydä tai autokaupoilla koeajolla.
Säästää ne jotka haluaa Kiuruvedellä missä tarjonta likipitäen yhden kaupan varassa ja sen näkee hinnoissa. Puhelimet, työkoneet, televisiot, kodinkoneet jne.
Satasien säästöt naapurista, auton lataus euro-pari. Ei oo köyhän vara ostaa kotipaikkakunnalta.
Riikonen alkaa kasata kauppakeskusta.
Riikonen kävelee piakkoin mopon suuntaviittaan jos ei ala maksamaan velkojaan...
En maksa. Pyydä konkurssipesältä.
Vaatinee pääomaa...
Kuolevassa korpikylässä liikkuu ainoastaan ulosottomies ei liikemies.
Kauppakeskus, kaappakeskus vai kaappauskeskus?
Jälkimmäinen olisi tietysti puhekielessä kuappaaskeskus.
Sama ukko liikkunut taas kylän pinnassa. Jotain on tekeillä.
Oliko se Elon Musk?
Mitä-kö-hän-pä-hän varten
lie marssinut,
sitä voi miettiä,
jos ei muuta mietittävää ole.
kyllä mielikuvitus laukkaa... niin kiuruveteläistä
Kiuruvetistä......no ei minusta.
Mitä lie rynnäkkö poliisit aseineen oleet pankin nurkalla torstaena.
Hotelli tulossa