Aiheellista boikotoida kauppakeskus Iso Omena

Anonyymi-ap

Aiheellista boikotoida kauppakeskus Iso Omena

Tammikuussa 2023 Evelina Vormanen menehtyi vartijoiden kiinniottotilanteessa. Oikeuslääkärin laatimassa kuolinsyytodistuksessa kuoleman syyksi määriteltiin epämääräisesti "kiinniottotilanteessa tapahtunut sydämenpysähdys".

Todellinen ja oikea kuolinsyy olisi kuitenkin tullut kirjata: vartijoiden liiallisesta voimankäytöstä johtunut sydämenpysähdys kiinniottotilanteessa. Oikeuslääkärin epätarkka lausunto hyödytti nimenomaan vartijoita, jotka vapautettiin kaikista syytteistä oikeudenkäynnissä.

Meillä on siis pätevä syy boikotoida kauppakeskus Iso Omena, kunnes kuolinsyyksi on kirjattu totuudenmukaisesti vartijoiden liiallinen voimankäyttö ja vastuulliset saavat oikeudenmukaisen rangaistuksen.

Evelina Vormanen oli pyytänyt 30 euron lainaansa takaisin mieheltä, joka ei joko pystynyt tai halunnut maksaa sitä. Sen sijaan mies kutsui vartijat paikalle. Vartijat käskivät Evelinan poistua kauppakeskuksesta, mutta Evelina koki, ettei ollut tehnyt mitään väärää – hänhän ainoastaan pyysi lainaa takaisin.

Lopulta Evelina menehtyi kiinniottotilanteessa vartijoiden liiallisen voimankäytön seurauksena. Tilanteen näkivät sadat ihmiset, joista monet voivat todistaa, että vartijat ylittivät voimankäytön rajat.

Tästä syystä kauppakeskus Iso Omena ansaitsee boikotin, kunnes oikeus voittaa.

4

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeus voitti jo. Myös poliisin toimesta välillä kohdehenkilöitä menehtyy. Ikävää, mutta älä vastusta.

    • Anonyymi

      Play stupid games - win stupid prizes....

      Elinan kohtalo olkoon oppitunti kaikille niskoittelijoille.

      Vartijoilla ja järjestyksenvalvojilla on laki takanaan - niskoittelijoilla se on edessä!

      • Anonyymi

        Viikonloppukoulutetut apusheriffit vähän innostuivat. Vastus oli sopivan mieto. Oikeusvaltion tuomari toki teki oikean ratkaisun siinä suhteessa, että jos syy-yhteyttä liiallisen voimankäytön ja kuoleman välillä ei voida riittävällä varmuudella osoittaa, on tuomio sen osalta vapauttava.

        Ei se silti sitä poista, että suoritus oli apusheriffeiltä ammattitaidotonta räpellystä. Sillä ylivoimalla asian olisi saanut hoidettua huomattavasti nätimmin ja siistimmin, jos ammattitaitoa olisi ollut edes puolet innokkuudesta.


    • Anonyymi

      "Meillä on siis pätevä syy boikotoida kauppakeskus Iso Omena, kunnes kuolinsyyksi on kirjattu totuudenmukaisesti vartijoiden liiallinen voimankäyttö ja vastuulliset saavat oikeudenmukaisen rangaistuksen."

      Kyseessä on lainvoiminan tuomio, joten homma on taputeltu näiltä osin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3399
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2625
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2594
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1826
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1556
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1331
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1288
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1249
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      108
      1178
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1156
    Aihe