Aiheellista boikotoida kauppakeskus Iso Omena
Tammikuussa 2023 Evelina Vormanen menehtyi vartijoiden kiinniottotilanteessa. Oikeuslääkärin laatimassa kuolinsyytodistuksessa kuoleman syyksi määriteltiin epämääräisesti "kiinniottotilanteessa tapahtunut sydämenpysähdys".
Todellinen ja oikea kuolinsyy olisi kuitenkin tullut kirjata: vartijoiden liiallisesta voimankäytöstä johtunut sydämenpysähdys kiinniottotilanteessa. Oikeuslääkärin epätarkka lausunto hyödytti nimenomaan vartijoita, jotka vapautettiin kaikista syytteistä oikeudenkäynnissä.
Meillä on siis pätevä syy boikotoida kauppakeskus Iso Omena, kunnes kuolinsyyksi on kirjattu totuudenmukaisesti vartijoiden liiallinen voimankäyttö ja vastuulliset saavat oikeudenmukaisen rangaistuksen.
Evelina Vormanen oli pyytänyt 30 euron lainaansa takaisin mieheltä, joka ei joko pystynyt tai halunnut maksaa sitä. Sen sijaan mies kutsui vartijat paikalle. Vartijat käskivät Evelinan poistua kauppakeskuksesta, mutta Evelina koki, ettei ollut tehnyt mitään väärää – hänhän ainoastaan pyysi lainaa takaisin.
Lopulta Evelina menehtyi kiinniottotilanteessa vartijoiden liiallisen voimankäytön seurauksena. Tilanteen näkivät sadat ihmiset, joista monet voivat todistaa, että vartijat ylittivät voimankäytön rajat.
Tästä syystä kauppakeskus Iso Omena ansaitsee boikotin, kunnes oikeus voittaa.
Aiheellista boikotoida kauppakeskus Iso Omena
4
444
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeus voitti jo. Myös poliisin toimesta välillä kohdehenkilöitä menehtyy. Ikävää, mutta älä vastusta.
- Anonyymi
Play stupid games - win stupid prizes....
Elinan kohtalo olkoon oppitunti kaikille niskoittelijoille.
Vartijoilla ja järjestyksenvalvojilla on laki takanaan - niskoittelijoilla se on edessä!- Anonyymi
Viikonloppukoulutetut apusheriffit vähän innostuivat. Vastus oli sopivan mieto. Oikeusvaltion tuomari toki teki oikean ratkaisun siinä suhteessa, että jos syy-yhteyttä liiallisen voimankäytön ja kuoleman välillä ei voida riittävällä varmuudella osoittaa, on tuomio sen osalta vapauttava.
Ei se silti sitä poista, että suoritus oli apusheriffeiltä ammattitaidotonta räpellystä. Sillä ylivoimalla asian olisi saanut hoidettua huomattavasti nätimmin ja siistimmin, jos ammattitaitoa olisi ollut edes puolet innokkuudesta.
- Anonyymi
"Meillä on siis pätevä syy boikotoida kauppakeskus Iso Omena, kunnes kuolinsyyksi on kirjattu totuudenmukaisesti vartijoiden liiallinen voimankäyttö ja vastuulliset saavat oikeudenmukaisen rangaistuksen."
Kyseessä on lainvoiminan tuomio, joten homma on taputeltu näiltä osin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä761454Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2511358Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1551132Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551108- 51805
- 65784
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39738Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44711- 30657