Tämä Trumpin valtakauden alkumetrit ei suju nyt ollenkaan niin kuin Trumpin esikunta oli käsikirjoituksen sille kirjoittanut. Ukrainaan päivässä tulevasta rauhasta ei puhu enää kukaan. Trump ei saa edes ensimmäistäkään tapaamista Putinin kanssa järjestettyä.
Pienet kiinalaiset nettifirmat ovat laittaneet viikon aikana jo kahdesti emäturpaan Trumpin hehkutetuille, kaikkeen kykeneville IT-miljardööreille.
Ensimmäisen iskun antoi DeepSeek nappirahalla kehitetyllä, ylivoimaisella tekoälyllään.
Nyt nettikauppaa tekevän Ali-Baban oma ATK-osasto koodasi oman tekoälyn. Ja tämäkin tekoäly on monta kertaa kykenevämpi, kuin Elon Muskin ja kaverusten firmojen kehittämät amerikkalaiset vastaavat.
https://yle.fi/uutiset/lyhyesti/74-20140109
Vielä kun nähdään se, että Trump ei lopultakaan uskalla lähettää hävittäjäkoneitaan ja sotajoukkojaan valloittamaan Grönlantia. Siitä alkaa Trumpin tarina murentua, vain vajaassa parissa viikossa.
Trump vallassa viikon. Hehkutetuille IT-miljardööreille jo kahdesti turpaan Kiinalta
Anonyymi-ap
3
140
Vastaukset
- Anonyymi
Taitaa Tanska saada pitää Grönlantinsa. Yhdysvalloilla on jo useampia pysyviä tukikohtia Grönlannissa, ja saavat varsin vapaasti toimia ja kaivaa mineraaleja siellä.
Ei oikein ole keinoja, joilla tuon saaren sotilaallinen haltuunotto Yhdysvaltain sotavoimilla tapahtuisi.- Anonyymi
Yhdysvallat voi laittaa pitävän saartorenkaan Grönlannin ympärille. Kaikki paikalle pyrkivät Tanskan tai jonkun muun EU-maan alukset upotetaan ja lentokoneet ammutaan alas.
Trumpin It-miljonääritutut ja varsinkin Musk saaneet liikaa valtaa Trumpin ympärillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431444
- 104911
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15563ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402